Teraz Czytasz
Fiszki, czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć!

Fiszki, czyli jak się uczyć, żeby się nauczyć!

Nauka jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najpierw jest edukacja szkolna, później studia, a następnie często konieczność poszerzania swoich kompetencji zawodowych o nowe umiejętności czy języki. Niestety umysł ludzki nie jest doskonały i lubi zapominać to, czego się już nauczył. Przez długi czas szukano sposobów na skuteczną naukę, która wyeliminowałaby ten problem. Fiszki są jednym z nich. Często niedoceniane, bo tak proste, że aż śmieszne. Jednak naprawdę mogą być bardzo przydatne. Jak je zatem skutecznie wykorzystać?

Sebastian Leitner, człowiek, który dostrzegł potencjał fiszek!

Żyjący w latach 1919-1989 niemiecki psychodydaktyk i publicysta Sebastian Leitner dostrzegł, że olbrzymim problemem w efektywności nauczania są po prostu złe metody, jakie stosuje się w powszechnej edukacji. Widział on zależność w braku systematycznego powtarzania materiału i jego notorycznym zapominaniu. Zwracał również uwagę, że to samodzielna praca z powtarzaniem wiedzy może przynieść uczniowi zadowalające efekty.

Za niezwykle przydatne narzędzie dydaktyczne Leitner uważał fiszki, dla których stworzył specjalny system obejmujący kartotekę autodydaktyczną. To dzięki niej zdobyta wiedza ma pozostać z nami na dłużej. Metodę swoją opisał w wydanej w 1974 roku książce „So lernt man leben” (Naucz się uczyć). A stworzony przez niego system znalazł szerokie zastosowanie przede wszystkim w nauce języków obcych.

Fiszki językowe, czyli nauka prosta, tania i skuteczna!

Dzisiaj fiszki do nauki języka to jedno z najprostszych, najskuteczniejszych i najtańszych sposobów nauki różnych języków. Z powodzeniem można je zrobić samemu. Są to bowiem niewielkie kartoniki, gdzie na awersie znajduje się przykładowo pytanie, a na rewersie odpowiedź. W przypadku nauki języków jest to słówko i jego tłumaczenie.

Fiszki do nauki języka obcego obejmują:

  • słownictwo ogólne
  • słownictwo tematyczne (np. biznes, praca kwalifikacyjna, praca zdalna itp)
  • konwersacje
  • gramatykę
  • zagadnienia maturalne (matura językowa)

Poza tym fiszki dostępne są w pakietach dedykowanych zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Przy czym najbardziej efektywnym sposobem nauki z fiszek jest wykorzystanie zaproponowanego przez Leitnera systemu. Jak to wygląda od strony praktycznej?

Jak uczyć się z fiszek?

System nauki z fiszek polega na równoczesnym przyswajaniu nowych informacji i systematycznym powtarzaniu tych, które już znamy. Częstotliwość powtórek materiału zależy od tego, jak dobrze go pamiętamy. Im większą trudność mamy z jakimiś informacjami, tym częściej je powtarzamy. To, co pamiętamy, powtarzamy natomiast rzadziej. Kartoteka autodydaktyczna pozwala na łatwą kategoryzację materiału pod kątem jego trudności. Fiszki po prostu sortuje się w specjalnym pudełku z przegródkami, przekładając je coraz dalej w miarę ich lepszego zapamiętywania. Te, które są w odległych przegródkach, powtarzane są najrzadziej. Jeśli jednak o nich zapomnimy, to wracają do przegródki początkowej.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę