Teraz Czytasz
Dobre buty taktyczne – jak je rozpoznać?

Dobre buty taktyczne – jak je rozpoznać?

Czym są buty taktyczne? W jaki sposób są produkowane i jak wyglądają? Dla kogo są przeznaczone? Który rodzaj obuwia taktycznego wybrać i w jakiej sytuacji? Czy istnieją uniwersalne buty taktyczne? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdują się w tym artykule. Miłej lektury!

Buty taktyczne – czym są i kto ich używa?

Do grupy obuwia o specjalistycznym przeznaczeniu bez wątpienia należą tak zwane buty taktyczne. Co ukrywa się pod tym mianem? Głównie obuwie specjalnego przeznaczenia, które służy przedstawicielom wszelkiego rodzaju służb mundurowych – wojskowych (buty wojskowe) i policyjnych (buty policyjne), a także wielu innych.

Do grupy butów taktycznych zaliczają się także buty do lasu (na przykład letnie buty trekkingowe, ale nie tylko). Są wykorzystywane ze względu na swoją budowę i cechy przez pracowników lasów, podróżników czy survivalowców i miłośników bushcraftu.

Warto również wspomnieć o takim obuwiu, jakim są buty oficerki męskie, których często używają, jak nazwa wskazuje, wysocy rangą wojskowi – oficerowie. Muszą być reprezentatywne, lecz nie mogą tracić nic ze swojej funkcjonalności. Można więc powiedzieć, że są wysoce estetyczną odmianą w pełni funkcjonalnych butów taktycznych.

Jak powstają i z czego są wykonane buty taktyczne?

Buty taktyczne są projektowane i produkowane w taki sposób, aby były zdolne wytrzymywać szereg czynników niszczących. Od uderzeń, wstrząsów czy przecięcia, aż po intensywne użytkowanie podczas biegu czy długich marszów. Materiały, których używa się do produkcji butów taktycznych, są różnorodne. Skóra wciąż jest materiałem, którego używa się najczęściej do produkcji tego typu obuwia, ale niejedynym.

Producenci dodają przeróżne materiały syntetyczne, aby wzmocnić całą konstrukcję buta, jego budowa zależy jednak przede wszystkim od przeznaczenia. Buty wojskowe zimowe będą różnić się od butów wojskowych letnich. Te pierwsze muszą służyć żołnierzom w środowisku, w którym niskie temperatury to norma. Te drugie nie mogą przegrzać stopy osoby, która będzie je nosić. Będą więc różnić się na przykład w grubości skóry, materiałowych wstawkach w miejscach zginania, a nawet perforacjach (buty letnie).

Zazwyczaj buty taktyczne są wysokie, przynajmniej na tyle, by chronić kostki i staw skokowy. Buty niskie używane są w warunkach, w których staw skokowy i kostka muszą być maksymalnie ruchome.

Para dobrych butów tego typu musi mieć odpowiednio wyprofilowaną podeszwę. Zapewni ona wysoki poziom przyczepności i amortyzację podczas chodzenia po twardym i kamienistym podłożu. Podeszwa będzie też odpowiednią podporą podczas przemierzania terenu błotnistego i grząskiego. Podstawa buta taktycznego składa się zazwyczaj z kilku warstw, dzięki czemu jest odporna na przebicie, przecięcie czy wgniecenie i inne uszkodzenia mechaniczne. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak w przypadku ogumienia samochodowego, tak w przypadku butów technicznych guma podeszwy może być dostosowana do określonych warunków – zimowych lub letnich. Słowem – należy wybierać buty taktyczne zimowe na zimę, a letnie na lato! Wtedy podeszwa zachowa odpowiednie właściwości i wspomoże stopę podczas wielu wyzwań.

Buty taktyczne będą też miały odpowiednio wyprofilowaną wkładkę. Sprawi ona, że stopa nie będzie się męczyć nawet po długotrwałym marszu, bo jej pozycja będzie optymalna w bucie. Warto również zwrócić uwagę na sznurowadła tego typu butów i ich mocowanie. Sznurowadła tworzy się z materiałów, do których nie przywierają zabrudzenia i które są odporne na tarcie podczas częstego wiązania.

Dobre buty taktyczne będą więc solidnie zaprojektowane, odpowiednio wyprofilowane, ale równocześnie bardzo wygodne. Trzeba pamiętać, że uniwersalne obuwie taktyczne nie istnieje i należy wybierać takie, które będzie dostosowane do określonych warunków. Wtedy spełnią swoją funkcję!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę