To, co tak smaczne i pożywne, niestety jest również bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Dietetycy i lekarze wciąż apelują o zredukowanie cukru przyswajanego w ciągu każdego dnia. Niestety wielu z nas wciąż pozwala sobie na zbyt wiele małych przyjemności. Tymczasem warto to zrobić nie tylko dla sylwetki (która podziękuje nam jako pierwsza!) ale również dla całego organizmu. Wykluczając z diety olbrzymie ilości cukru poczujemy się znacznie lepiej, wydłużymy życie i poprawimy wyniki badań. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje.
Cukier – dlaczego ograniczyć
Każdy z nas jest w stanie wymienić przynajmniej kilka substancji od których niezwykle łatwo się uzależnić. Alkohol, różnego typu narkotyki, tytoń czy kawa w różnym stopniu wpływają na nasze zachowanie i zmuszają nas do przyjęcia kolejnej dawki. Mało kto wie jednak, że jednym z takich środków jest także cukier. Według najnowszych badań to trzecia pod względem ilości uzależnionych osób substancja na świecie (zaraz po alkoholu i nikotynie). Cukier rafinowany, z którym mamy najczęściej do czynienia, już od ponad 50 lat jest uznawany za truciznę. To nośnik czystych węglowodanów, kompletnie pozbawiony jakichkolwiek minerałów i witamin. Ze względu na swoją budowę tak uwielbiany przez nas cukier, podawany w postaci sypkiej lub kostkach, doprowadza do zakwaszenia organizmu. Szkodliwe substancje akumulują się w krwinkach oraz w mózgu i uniemożliwiają ich właściwe dotlenienie. To właśnie dlatego po spożyciu zbyt dużej ilości słodkości jesteśmy senni. Ten sam czynnik może doprowadzić także do zdecydowanie poważniejszych konsekwencji, w tym miażdżycy i chorób układu krwionośnego. Oprócz tego cukier negatywnie wpływa na naszą odporność, stan zębów (to właśnie on ponosi największą odpowiedzialność za powstawanie próchnicy) oraz zaburza proces trawienia. Rzecz jasna nadmierne przyswajanie węglowodanów może doprowadzić także do cukrzycy, której konsekwencje są niezwykle poważne i mogą doprowadzić nawet do śmierci. O katastrofalnym wpływie na sylwetkę nie trzeba nawet wspominać – zwykle to cukier odpowiada za boczki, fałdki, cellulit i pozostałe defekty, z którymi próbujemy walczyć.
Jak ograniczyć cukier?
Pozornie ograniczenie przyswajania cukru nie jest wcale trudne. Wystarczy wykreślić białą substancję z naszej diety i znaleźć dla niej odpowiednie zamienniki. Nic bardziej mylnego. Popularny (i według niektórych osób zdrowy) cukier trzcinowy w rzeczywistości niewiele różni się od swojego jaśniejszego brata. Także miód zalecany przez część dietetyków, to prawdziwa bomba kaloryczna i nie powinniśmy przesadzać z jego stosowaniem. Oczywiście każdy z nas potrzebuje węglowodanów do normalnego funkcjonowania, ale jeśli właściwie zbilansujemy swoją dietę, nie będziemy musieli poszukiwać dodatkowych źródeł tej substancji. Unikać powinniśmy także sztucznych słodzików – niska liczba kalorii robi wprawdzie wrażenie, ale jak to zwykle bywa – wszystko ma swoje wady i zalety. Większość środków wykorzystywanych w tego typu produktach ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Bardzo powinniśmy uważać także z długotrwałym lub nadmiernym przyjmowaniem takich środków – wiele z nich wykazuje działanie rakotwórcze. Wszystko, co niezbędne, znajdziemy w owocach i warzywach. Warto jak najszybciej zrezygnować także z dodawania cukru do potraw i napojów – wbrew pozorom to nie takie trudne. Już po kilku dniach przyzwyczaimy się do nowych smaków, odkryjemy także ich głębię, do tej pory skutecznie tłumioną przez słodycz. Cukier to jednak nie tylko białe kryształki lub kostki, to także, a może przede wszystkim, napoje, soki, jogurty i inne produkty, które świetnie nadają się jako dodatek do deseru. Dokładnie sprawdzajmy skład dostępny na opakowaniu i rezygnujmy z wyrobów bogatych w węglowodany. Wbrew pozorom katastrofalny wpływ na nasze zdrowie może mieć nie tylko gazowany napój, ale nawet sok owocowy, uznawany zwykle za zdrowy i pożywny. Wybierajmy pełnocenne produkty, pozbawione olbrzymich dawek kalorii. Dobrym pomysłem będzie także ważenie wszystkich przyjmowanych substancji i dokładne analizowanie naszej diety – dzięki takiemu motywatorowi popełnimy mniej żywieniowych pomyłek!
Artykuł został przygotowany przez firmę EatZone, dostawcę cateringu dietetycznego. |