Teraz Czytasz
Czym się kierować, wybierając kosmetyki do opalania? Podpowiadamy

Czym się kierować, wybierając kosmetyki do opalania? Podpowiadamy

Piękna, złocista opalenizna może dodać sporo uroku. Jednak zażywanie kąpieli słonecznych wiąże się z pewnym ryzykiem – warto zatem sięgać po sprawdzone i skuteczne kosmetyki do opalania, które zadbają o Twoją skórę. Czym się kierować podczas dokonywania tego wyboru? Czym powinny się wyróżniać dobrze dobrane produkty? Odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz w naszym wpisie.

Jakie są rodzaje kosmetyków do opalania?

Podczas wizyty w drogerii, szczególnie w okresie wakacyjnym, nietrudno zauważyć, że półki sklepowe aż uginają się od preparatów do opalania. Mnogość wariantów i rodzajów sprawia, że wybór tego odpowiedniego staje się nie lada wyzwaniem. Przyjrzymy się zatem, jakie kosmetyki do opalania możesz kupić w sklepach:

 • mleczko do opalania – preparat o najlżejszej konsystencji, który bardzo łatwo wchłania się w skórę,
 • balsam do opalania – kosmetyk charakteryzujący się nieco cięższą konsystencją ze względu na większą zawartość lipidów,
 • krem do opalania – dość gęsty preparat, który należy dobrze wetrzeć w skórę,
 • spray do opalania — pozostawia na ciele gęsty film tłuszczowy. Ceniony jest ze względu na wygodę użytkowania,
 • mineralny sztyft lub pasta — pozwala na łatwą aplikację w miejscach najbardziej wystawionych na słońce, jak nos, uszy czy policzki. Jest wyjątkowo odporny na wodę, co sprawia, że chętnie sięgają po niego surferzy.

Na jaki zatem rodzaj warto się zdecydować? To w dużej mierze zależy od Twoich osobistych preferencji i upodobań.

Co powinno wyróżniać dobre kosmetyki do opalania?

  1. Wygodna forma użytkowania to jedno, drugie zaś i o wiele ważniejsze, to skład produktu. Warto wybierać kosmetyki do opalania pozbawione niepotrzebnych substancji, które mogłyby mieć negatywny wpływ nie tylko na Twoją skórę, ale też na środowisko wodne podczas wakacyjnych kąpieli. Duże znaczenie ma także dobór odpowiedniego filtra UV, a także jego skuteczność – poparta badaniami klinicznymi. Kosmetyk, który ma Ci zapewnić jak najlepszą ochronę, powinien być odporny na ścieranie oraz na działanie czynników zewnętrznych takich jak woda, pot czy wiatr.
  2. Takie cechy posiadają filtry SPF mineralne “non-nano”.

Jak wybrać filtr UV?

Sklepy oferują różnorodne produkty do opalania, które różnią się wysokością filtra przeciwsłonecznego. Na każdym z nich widnieje informacja o SPF (Sun Protection Factor). Skala przedstawia się następująco:

 • filtr słaby: 2-6,
 • filtr średni: 8-12,
 • filtr wysoki: 15-25,
 • filtr bardzo wysoki: 30-50,
 • filtr ultrawysoki: powyżej 50.

Czy zatem filtr powyżej 50 SPF będzie skuteczniejszy od tego z 30 SPF? Niekoniecznie. Mimo iż producenci zapewniają klientów, że tak właśnie jest, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Przeprowadzone badania nie dowiodły tego, że produkty o SPF wyższym niż 30 zapewniają lepszą ochronę przeciwsłoneczną. Warto wiedzieć, że uzyskanie kosmetyku z mocniejszym filtrem wiąże się z zastosowaniem chemikaliów, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na Twoją skórę, lecz także na środowisko.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę