Teraz Czytasz
Czym jest zawiść i dlaczego nie warto poddawać się tej emocji?

Czym jest zawiść i dlaczego nie warto poddawać się tej emocji?

Każdy człowiek doświadcza różnych emocji. Nie wszystkie z nich są pozytywne. Złe odczucia wobec innych zdarzają się i łatwo im ulec. Nie powinieneś się za to obwiniać. Zamiast tego skup się na ich pokonaniu. Jedną z częstszych emocji jest zawiść. Zobacz, jak możesz ją pokonać.

Co to jest zawiść?

Zawiść zaliczana jest do emocji i określana jako bardzo silne uczucie niechęci, a nawet znacznej wrogości wobec innej osoby lub grupy ludzi. Najczęściej pojawia się, gdy ktoś posiada to, czego Ty nie masz, a bardzo chciałbyś mieć. Nie chodzi wyłącznie o rzeczy materialne. Zawiść może dotyczyć pracy, cech osobowości, statusu społecznego.

Objawy zawiści są nieco podobne do innych negatywnych emocji skierowanych w stronę drugiej osoby. Stajesz się wrogo nastawiony, odczuwasz niechęć, a także jesteś niemiły w stosunku do człowieka, który ma to, czego Tobie brakuje. Nie cieszysz się z cudzych sukcesów, a wręcz czerpiesz satysfakcję z niepowodzeń lub umniejszasz zasługom innych osób. W skrajnych przypadkach pojawia się chęć (i realne działanie) odebrania lub zniszczenia innym tego, co jest powodem zawiści. Jednocześnie czujesz się sfrustrowany, zły i smutny.

Czy zawiść ma coś wspólnego z zazdrością?

Zawiść jest często mylona z zazdrością. Obie emocje dotyczą braku czegoś, co posiada inna osoba. Pierwsza z nich jest jednak dużo silniejsza i bardziej destrukcyjna. Zdarza się, że zazdrość (chociaż jest uczuciem negatywnym) stanowi bodziec, który pozwala danej osobie się rozwinąć i zmienić swoją sytuację. Zawiść nie ma żadnych pozytywnych aspektów.

Do czego prowadzi zawiść?

Zawiść prowadzi do pogorszenia samopoczucia. Gdy ją odczuwasz, często nadmiernie koncentrujesz się na pożądanym obiekcie. Dlatego pojawiają się inne negatywne uczucia (złość, smutek, przygnębienie, gniew, frustracja). Utrudnia to Twoje codzienne funkcjonowanie.

Zawiść jest jedną z przyczyn pogorszenia kontaktów społecznych. Jeżeli ją odczuwasz, zaczynasz źle życzyć innym. Nie potrafisz cieszyć się z cudzych sukcesów, podważasz je. W skrajnych sytuacjach pojawiają się obelgi, obgadywanie, plotki, a nawet akty agresji. Z tego powodu tracisz w oczach innych. Przestajesz być osobą mile widzianą w towarzystwie.

Niestety, zawiść może prowadzić do zachowań, które są bardzo poważne w skutkach. Ludzie, którzy ją odczuwają, posuwają się do aktów wandalizmu lub kradzieży. W skrajnych przypadkach obiektem przemocy staje się osoba, wobec której pojawia się uczucie zawiści. Tego typu zachowania mogą mieć konsekwencje prawne.

Jak pokonać uczucie zawiści?

Nad uczuciem zawiści możesz pracować. Aby to zrobić, powinieneś całą uwagę skupiać na sobie. Zamiast porównywać się do innych osób, myśl o tym, co posiadasz i za co możesz być wdzięczny. Szybko zauważysz, że sam również masz sukcesy, z których możesz być dumny. Zrób także listę rzeczy, które możesz zmienić, aby osiągnąć swój cel (np. dostać lepszą pracę), i zacznij działać. Energia marnowana na zawiść może zostać wykorzystana w bardziej owocny sposób.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę