Teraz Czytasz
Czym i jak malować sufit?

Czym i jak malować sufit?

Malowanie ścian jest podstawowym elementem każdego remontu lub odświeżania wnętrza. Każdy z grubsza wie, jak należy się do tego przygotować. Trzeba wybrać odpowiednią farbę, oczyścić i zagruntować ściany, a następnie wziąć się do malowania. Co jednak z sufitem? Jak zabezpieczyć meble i podłogi, jeśli chcesz pomalować tylko sufit, bez wynoszenia całego wyposażenia? Jak malować sufit bez smug? Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Z tekstu dowiesz się:

 • jak odpowiednio zabezpieczyć podłogi i meble do malowania sufitu,
 • jaka farba sprawdzi się do tego zadania,
 • w jaki sposób malować sufit, aby efekt był jak najlepszy.

Malowanie sufitu wydaje się nieco bardziej skomplikowane niż malowanie ścian, zwłaszcza jeśli nie masz możliwości całkowitego opróżnienia wnętrza z wyposażenia. Należy się więc odpowiednio przygotować do tej czynności. Zabezpieczenie mebli oraz odpowiednie oczyszczenie sufitu to podstawa, podobnie jak wybór farby i zaznajomienie się z odpowiednią techniką malowania sufitu!

Malowanie sufitu – jak zabezpieczyć wyposażenie wnętrza?

Od czego należy zacząć malowanie sufitu? Przede wszystkim należy odpowiednio zabezpieczyć pomieszczenie, tak aby uniknąć śladów farby na wyposażeniu i podłogach. W pierwszej kolejności pozdejmuj ze ścian wszystkie obrazy, lustra, plakaty i inne wiszące ozdoby, a także odkręć lub zabezpiecz gniazdka i włączniki. Następnie wynieś z pomieszczenia te rzeczy, które możesz – im mniej mebli do zabezpieczania, tym lepiej!

Co będzie potrzebne do zabezpieczenia pozostałego wyposażenia? Sprawdź:

 • taśma malarska,
 • folia malarska,
 • elektrostatyczna folia marska na ściany,
 • materiałowa mata zabezpieczająca.

Podłogę pomieszczenia wyłóż matą zabezpieczającą, którą możesz dla pewności podkleić na listwach. Meble natomiast przykryj folią malarską, którą przytwierdź do podłoża za pomocą taśmy. W ten sposób zyskasz pewność, że nie zsunie się w trakcie prac i Twoje wyposażenie będzie bezpieczne. Osłoń w ten sam sposób także okna i drzwi. Ściany zabezpiecz elektrostatyczną folią malarską, żeby ich nie pochlapać. Twoje pomieszczenie jest już gotowe!

Farby do wnętrz – jak wybrać farbę do sufitu?

Kiedy pomieszczenie jest już zabezpieczone, należy wybrać odpowiednią farbę do sufitu.

Warto zdecydować się konkretnie na farbę silikonową, która jest głęboko matowa i antyrefleksyjna, jak np. farba do wnętrz marki Caparol CapaSilan. Czym charakteryzuje się ten produkt? Przeczytaj:

 • jest to farba bezemisyjna ze znakiem E.L.F. (nie odparowują z niej rozpuszczalniki, ani plastyfikatory, dzięki czemu jest bezpieczna dla zdrowia i środowiska),
 • jest odporna na szorowanie na mokro,
 • nie zawiera składników, które powodują łapanie kurzu z powietrza, więc sufit pozostanie biały i czysty przez lata,
 • jest łatwa w użyciu, dzięki specjalnej technologii, która pomaga w naniesieniu powłoki bez pasów po wałku (smug) i wielu innych nieestetycznych defektów powłoki, co jest szczególnie ważne na sufitach,
 • można ją barwić w systemie ColorExpress, jeśli wolisz inny kolor na suficie niż biały.

Jak malować sufit bez smug? Praktyczne wskazówki

Wiesz już, jaką farbę do wnętrz warto wybrać. Czas więc przystąpić do malowania sufitu! Jak się do tego zabrać, aby uzyskać najlepszy efekt? Istnieje kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać, aby Twój sufit, i w konsekwencji całe pomieszczenie, prezentował się bez zarzutu. Dowiedz się, co robić krok po kroku:

 • oczyść malowane podłoże z kurzu, brudu czy resztek farb – warto użyć mydła malarskiego,
 • uzupełnij ewentualne ubytki/pęknięcia w powierzchni,
 • zagruntuj sufit, jeśli jest chłonny dla wody lub pylący,
 • krawędzie i narożniki maluj pędzlem, którym łatwiej jest manewrować na takiej powierzchni, lub użyj węższego wałka, ale z takim samym runem, jak na wałku, którym będziesz malować sufit. Pamiętaj, że narożniki i krawędzie należy malować fragmentami, sukcesywnie, a nie dookoła sufitu, za jednym razem, ponieważ farba musi zostać mokra podczas najeżdżania na nią wałkiem w trakcie malowania sufitu.
 • maluj sufit w konkretnym kierunku – pierwszą warstwę należy położyć równolegle do okna,
 • ostatnią warstwę połóż prostopadle do okna, dzięki temu promienie słoneczne nie będą tak silnie uwidaczniać ewentualnych śladów, które może pozostawić wałek,

Wiesz już, jak malować sufit krok po kroku. Teraz to zadanie nie powinno sprawić Ci problemów. Jeśli dodatkowo wybierzesz odpowiednią farbę, możesz być pewien, że uzyskasz doskonały efekt na lata.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę