Teraz Czytasz
Czy warto zdecydować się na schody spiralne?

Czy warto zdecydować się na schody spiralne?

Opływowa, zaokrąglona forma schodów kręconych nie wymaga tak dużej ilości miejsca, jak w przypadku schodów zabiegowych. Schody spiralne z reguły są ażurowe i lekkie oraz nie zabierają światła, a dodatkowo nadają wnętrzu unikatowy klimat. Są idealnym rozwiązaniem wtedy, gdy w naszym domu hol jest niewielkich wymiarów, a chcemy połączyć ze sobą dwie kondygnacje. Właśnie w takich przypadkach najlepiej sprawdzają się spiralne schody.

Dlaczego warto postawić na schody spiralne?

Bez wątpienia największą zaletą schodów spiralnych jest to, że zajmują niewiele miejsca. Mogą być prawoskrętne lub lewoskrętne, a ich średnica najczęściej wynosi od 110 do 210 cm. Stopnie powinny mieć co najmniej 80 cm szerokości oraz około 30 cm głębokości, dzięki czemu każdy będzie mógł się po nich swobodnie poruszać. Około 15 cm powinna wynosić odległość między stopniami. Najczęściej do wykonania jednej kondygnacji potrzebne jest 24 stopnie. Najczęściej w kształcie trójkąta lub trapezu albo wycinki koła zaprojektowane są stopnie. Podporą dla nich jest centralnie ustawiony słup wspornikowy, który przykręcony jest do stropu i podłogi albo otaczającej ściany nośnej. Przy schodach spiralnych potrzebna jest również balustrada z pochwytem, aby można było się po niej bezpiecznie poruszać, przytrzymać i nie spaść. Powinna być zamontowana na wysokości około 90 cm, dzięki czemu będzie pełniła funkcję użytkową dla wszystkich domowników. Balustrady dodatkowo usztywniają całą konstrukcję schodów.

Efektywny wygląd schodów spiralnych i łatwy montaż

Schody spiralne montuje się najczęściej w centralnym punkcie domu, ale mimo tego nie przytłaczają swoją obecnością i nie zasłaniają światła. Efektywnie prezentują się na tle przeszklonej ściany albo dużego okna. Do ich wykończenia wykorzystuje się metal albo drewno lub połączenie tych dwóch materiałów. Drewniane konstrukcje bardzo dobrze pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym i tradycyjnym. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się drewno twarde, czyli buk, jesion albo orzech. Jeśli chodzi o metalowe schody spiralne, to takie rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych budynkach, które nawiązują do stylistyki industrialnej. Wiele osób decyduje się także na kręcone schody żeliwne w prostej surowej formie z atrakcyjnymi zdobieniami, wzmacniającymi funkcję dekoracyjną. Warto pamiętać również o tym, aby przy schodach spiralnych zainstalować odpowiednie oprawy świetlne, które ułatwią poruszanie się pomiędzy kondygnacjami szczególnie w porze nocnej. Bardzo trafionym pomysłem są podświetlane listwy LED montowane pod stopniami. Wielu producentów oferuje gotowe schody spiralne, które można zamontować samodzielnie w domu, bez specjalistycznej wiedzy czy narzędzi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę