Teraz Czytasz
Czy dieta bez glutenu i nabiału może być zdrowa?

Czy dieta bez glutenu i nabiału może być zdrowa?

Wiele osób stosuje różne i to naprawdę dziwne diety redukcyjne, albo też polegające na wykluczeniu określonych składników. Nie ma się co oszukiwać, że takie działanie jest zdrowe, a wręcz przeciwnie może prowadzić do niedoborów. Otóż wiele osób źle postrzega same słowo dieta, które traktuje jako „odchudzanie” czy „wykluczenie”, a przecież dieta powinna być traktowana jako styl żywienia, który jest w pełni zbilansowany i maksymalnie zdrowy. Ale czy wykluczając pewne składniki z diety można zachować nadal zdrową dietę? Czy dieta bez glutenu i nabiału może być zdrowa?

Dieta bez nabiału – czy może być zdrowa?

Chyba każdy zna reklamę „pij mleko będziesz wielki”, gdzie mleko jednej z firm było reklamowane jako maksymalnie zdrowe. Otóż przekaz tej reklamy był taki, że dieta musi być bogata w produkty mleczne, w tym przede wszystkim mleko. W końcu mleko ma dawać nam dużą ilość wapnia, bo około 125 mg na 100 g, czyli jak widzicie wcale tego wapnia nie jest tak dużo. Zatem co z tym mlekiem? Otóż nie ma się co oszukiwać, że mleko krowie czy kozie jest nad wyraz zdrowe. Spożywanie produktów mlecznych wcale nie jest konieczne w okresie wzrostu czy rozwoju, ale też mitem jest, że mleko działa wyjątkowo dobrze na kości. Oczywiście warto jeszcze wziąć tutaj pod uwagę aspekt etyczny. Nie tylko cielęta oddziela się od matek, a następnie zabija, ale też krowa podłączona jest do dojarki czasem i przez całą dobę. Swoją drogą coraz więcej osób ma problem z tolerancją laktozy. Na szczęście można znaleźć produkty, które są zdecydowanie bogatsze w wapń. Choćby mak ma aż 1266 mg wapnia w 100 gramach. Duża ilość posiadają także nasiona soi, sardynki, migdały, natka pietruszki czy nawet biała fasola oraz jarmuż. Zatem odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, czyli dieta bez nabiału może być zdrowa.

Co z tym glutenem?

Ostatnio naprawdę dużo słyszy się na temat glutenu. Coraz więcej osób specjalnie rezygnuje ze spożycia go, gdyż takie postępowanie pozwala na szybszą utratę dodatkowych kilogramów. Ale ma też dużą wadę, wszak prowadzi do niedoborów. Dlatego też gluten należy spożywać. Jedyną sytuacją jest alergia na gluten czy też celiakia. Brak glutenu w diecie prowadzi do niedoborów witamin z grupy B, ale też błonnika, ale to nadal nie wszystko. Otóż musicie pamiętać, że zaprzestanie czy też ograniczenie spożywania pełnoziarnistych produktów zbożowych zwiększa ryzyko chorób serca, ponieważ produkty te wykazują korzystny wpływ w profilaktyce sercowo-naczyniowej. Wad jest jednak zdecydowanie więcej, wszak brak glutenu w diecie pogarsza florę bakteryjną. Zostały też przeprowadzone badania przez dr. De Palmę, których wyniki pokazują, że stosowanie diety bez glutenu przez miesiąc spowodowało wzrost patologicznej mikroflory, a dokładnie Enterobacteriaceae, Escherichia coli i niestety do tego jeszcze spadek mikroflory, która jest korzystna, czyli Bifidobacterium, Clostridium lituseburense, Lactobacillus.

Czy warto zrezygnować z glutenu oraz nabiału?

Rezygnacja z produktów z glutenem jest bardzo szkodliwa dla organizmu, oczywiście jest uzasadniona czy wręcz wskazana, ale tylko wtedy, gdy cierpicie na celiakię. Z kolei w przypadku nabiału sytuacja nie jest do kończą jasna, bo zasadniczo nabiał można zastąpić innymi produktami. Na pewno warto zrezygnować z picia mleka krowiego. Warto zastąpić je mlekiem roślinnym, które jest zdecydowanie zdrowsze. Pamiętajcie też, że każda dieta redukcyjna wymaga odpowiednich uzupełnień.

Jak to wszystko ogarnąć?

Nie ma się co oszukiwać, że zbilansowanie zdrowej diety jest bardzo proste czy szybkie, gdy musicie zrezygnować choćby z glutenu. Łatwo jest doprowadzić organizm do niedoborów. Dlatego też warto udać się do dietetyka, który przygotuje właściwą dietę. Ale dobrym wyborem jest też catering pudełkowy. Sopot, Katowice czy Warszawa – tak naprawdę w każdym mieście można znaleźć dobrą firmę zajmują się przygotowaniem właśnie takiej diety. W tym przypadku należy zdecydować się na opcję gluten free. I tutaj dieta będzie tak zbilansowana, że nie musicie obawiać się niedoborów. Bez problemu znajdziecie też opcję bez laktozy, która jest polecana dla osób zmagających.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę