Teraz Czytasz
Basen termalny dla zdrowia! Kto powinien skorzystać z tej formy terapii?

Basen termalny dla zdrowia! Kto powinien skorzystać z tej formy terapii?

Właściwości zdrowotne wody termalnej są znane od tysięcy lat. Korzystali z nich starożytni Grecy, rzymscy legioniści zażywali kąpieli w termach po bitwach, aby zregenerować siły i zaleczyć odniesione urazy, w krajach Bliskiego Wschodu i Azji Mniejszej natomiast szczególnie ceniono potencjał kosmetyczny i odmładzający gorących źródeł. Dziś dostęp do term mamy również w Polsce, z czego regularnie korzystają tysiące osób. Basen termalny to przede wszystkim znakomita propozycja dla każdego, kto boryka się z różnymi problemami zdrowotnymi. Komu szczególnie polecamy wizytę na termach? Sprawdź to w naszym artykule.

Basen termalny dla osób z problemami skórnymi

Woda termalna ma wybitne właściwości dermatologiczne oraz kosmetyczne, w tym nawilżające i antyseptyczne. Dlatego wizyta na basenie termalnym jest szczególnie polecana osobom zmagającym się z różnego rodzaju problemami skórnymi, w tym trądzikiem, łuszczycą, atopowym zapaleniem skóry czy innymi dermatozami.

Oczywiście jednorazowa wizyta na basenie termalnym nie rozwiąże Twoich problemów skórnych, natomiast może to być bardzo cenny element wsparcia podstawowej terapii. Pamiętaj również, że woda termalna stymuluje odbudowę warstwy lipidowej skóry oraz może wspomóc działanie zabiegów anti-aging.

Basen termalny dla przemęczonych i zestresowanych

Gdy w końcu uda Ci się zanurzyć w wodzie termalnej, to po około pół godzinie zaczniesz odczuwać błogostan. Jest to zupełnie naturalny efekt, który ma związek ze stymulowaniem mózgu do produkcji większej ilości serotoniny – potocznie nazywanej hormonem szczęścia. Właśnie dlatego kąpiele w wodzie termalnej są zalecane osobom żyjącym w silnym stresie, znerwicowanym, skrajnie zmęczonym fizycznie i psychicznie oraz cierpiącym na różnego rodzaju zaburzenia nerwowe.

Badania wykazały, że kontakt z wodą termalną może stanowić element wspierający terapię problemów psychicznych, włącznie ze stanami depresyjnymi czy sezonowymi spadkami nastroju.

Basen termalny dla osób z problemami neurologicznymi i po kontuzjach

Wizytę w termach można gorąco (nomen omen) polecić osobom, które cierpią z powodu przewlekłych dolegliwości ze strony kręgosłupa. Jeśli ciągle bolą Cię plecy, miewasz epizody rwy kulszowej, czujesz mrowienie i drętwienie kończyn, co ma związek z np. dyskopatią, to uzupełnij podstawową rehabilitację właśnie o kąpiele w wodzie termalnej. Ma ona właściwości rozluźniające, co pozwala usunąć napięcie mięśniowe i przynieść wyraźną ulgę w stanach neurologicznych.

Kąpiele w wodzie termalnej mogą być również elementem rehabilitacji po kontuzjach ortopedycznych, w tym mięśniowych, kostnych i stawowych. Nieprzypadkowo tę formę terapii wykorzystuje się chociażby w świecie zawodowego sportu.

Który basen termalny wybrać, aby osiągnąć największe korzyści dla zdrowia?

Podstawowym kryterium wyboru zawsze powinna być jakość wody. Warto się upewnić, że słowo „termy” nie zostało użyte na wyrost i nie jest jedynie chwytem marketingowym. Prawdziwa woda termalna musi zawierać jak najwięcej cennych składników mineralnych, dlatego właściciel obiektu nie powinien mieć problemu z udostępnieniem tej informacji na stronie internetowej. Nie może również robić tajemnicy z tego, skąd pozyskuje wodę termalną.

Na pewno dobrą wskazówką jest ta, aby postawić na kompleks termalny z prawdziwego zdarzenia, czyli dający dostęp do wielu basenów (w tym zewnętrznych), do strefy SPA z saunami i jacuzzi, a także do zjeżdżalni, dzięki którym dzieci nie będą z nudów wyciągać rodziców do domu już po godzinie kąpieli.

Te kryteria spełniają Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej, czyli jeden z najnowocześniejszych i najlepiej ocenianych kompleksów basenowych zasilanych wodą termalną w naszej części Europy. Woda jest tutaj pozyskiwana z głębokości aż 2400 metrów, spod zbocza Wysokiego Wierchu. Zawiera 28 najcenniejszych dla ludzkiego organizmu pierwiastków, a przy tym wyróżnia się korzystnym bilansem jonowym. Nie możemy również nie wspomnieć o fantastycznej lokalizacji term, dzięki czemu z basenów roztacza się piękny widok na okoliczne lasy oraz Tatry Wysokie i Zachodnie.

Wizyta na termach to oczywiście propozycja nie tylko dla osób mających różnego rodzaju problemy zdrowotne. Mogą, a wręcz powinni skorzystać z tego wszyscy, którzy szukają okazji do zrelaksowania się, naładowania baterii po ciężkim okresie w pracy czy po prostu chcą spędzić przyjemny weekend z rodziną lub we dwoje. Więcej o tym możesz przeczytać w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/basen-termalny-sprobujesz-raz-i-bedziesz-korzystac-czesciej.

 

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę