Teraz Czytasz
Czy bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia?

Czy bezdech senny jest niebezpieczny dla zdrowia?

Bezdech senny to dość poważny problem zdrowotny, z którym zmaga się wielu pacjentów. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki.

Czym jest bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny to schorzenie, które występuje podczas snu. W trakcie niego pojawiają się liczne epizody związane z zaburzeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe pacjenta, co może dotyczyć zarówno zatrzymania, jak i znacznego ograniczenia. Epizody bezdechu mogą się wielokrotnie powtarzać i są dość problematyczne dla pacjentów. Przepływ powietrza blokowany jest na poziomie gardła, co w bezpośredni sposób związane jest również ze wzmożoną pracą mięśni oddechowych.

Nocne objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego są dość niespecyficzne. Pojawiają się w szczególności w nocy podczas snu, a głównym objawem występującego schorzenia jest chrapanie przerywane niepokojącą ciszą. Oprócz tego osoba chora może się nadmiernie wybudzać w nocy, a jej sen jest niespokojny. Pojawiają się problemy z ponownym zaśnięciem, a także takie objawy jak nadmierna potliwość oraz potrzeba oddawania moczu w nocy.

Dzienne objawy bezdechu sennego

Objawy bezdechu sennego mogą się również pojawiać u pacjentów w dzień, co jest w dużej mierze związane z brakiem nocnej regeneracji. Nocny sen nie umożliwia właściwego odpoczynku oraz nie dodaje sił. Dlatego po porannym wstaniu z łóżka może się pojawiać ból głowy oraz uczucie zmęczenia, niezależnie od ilości snu. Człowiek chory jest senny podczas dnia, a także bywa rozdrażniony i ma problemy ze skupieniem uwagi oraz koncentracją. U mężczyzn natomiast mogą pojawiać się zaburzenia potencji.

Podstawowe przyczyny bezdechu sennego

Bezdech senny to schorzenie, które związane jest ze spadkiem napięcia mięśni. Jego przyczyną mogą być pewne nieprawidłowości w obrębie górnych dróg oddechowych. Najczęściej dotyczą one wadliwej budowy dróg oddechowych, ale nie tylko. Wśród przyczyn pojawienia się bezdechu sennego można wymienić istnienie polipów, a także skrzywioną przegrodę nosową oraz nieprawidłową budowę żuchwy. Oprócz tego bezdech senny może pojawić się u pacjenta po przebytych infekcjach górnych dróg oddechowych.

Dodatkowe przyczyny bezdechu sennego

Wśród pośrednich przyczyn występowania bezdechu sennego można także wskazać pewne aspekty stylu życia. Bezdech senny bardzo często pojawia się u osób zmagających się z nadwagą oraz stosujących nieprawidłową dietę. Oprócz tego jest to częsty problem osób nadużywających alkoholu, papierosów, a także stosujących niektóre leki. Bezdech może być także efektem nieleczonych chorób, na przykład niedoczynności tarczycy. Wskazuje się także na większy obwód szyi u osób, które zmagają się z tym schorzeniem.

Skutki bezdechu sennego

Bezdech senny to dość problematyczne schorzenie, które w negatywny sposób odbija się na stanie zdrowia pacjenta. Może powodować zwiększone ryzyko występowania różnych schorzeń, a w szczególności chorób serca i układu krążenia, a także cukrzycy typu drugiego. U osób zmagających się z bezdechem sennym bardzo często pojawiają się również zaburzenia neurologiczne, a w tym problemy z pamięcią i koncentracją oraz dłuższe reakcje psychomotoryczne. O skutkach nieleczonego bezdechu sennego przeczytasz tutaj.

Rodzaje bezdechu sennego

W medycynie wskazuje się na różne rodzaje bezdechów sennych. Wśród nich najczęściej występuje bezdech obwodowy, który spowodowany jest przez bezpośrednią przeszkodę istniejącą w drogach oddechowych. Dotyczy większości przypadków, czyli nawet 99% osób. Kolejnym rodzajem bezdechu jest bezdech ośrodkowy, którego głównymi przyczynami są schorzenia neurologiczne. Istnieje także bezdech mieszany, który jest połączeniem problemów neurologicznych wraz z istnieniem bezpośredniej przeszkody w drogach oddechowych.

Diagnostyka bezdechu sennego

Bezdech senny powinien być zdiagnozowany oraz odpowiednio leczony, jeśli istnieje taka możliwość. Diagnostyce powinna zostać poddana każda osoba, która chrapie podczas snu. Najczęściej wykonywane jest badanie polisomnograficzne, a także badania oceniające zwężenia dróg oddechowych. Natomiast wśród badań dodatkowych można wskazać trójwymiarową tomografię komputerową, a także badanie endoskopowe takich części ciała jak noc, gardło oraz krtań.

Podstawowe leczenie

Leczenie bezdechu sennego nie jest tak proste, jak to się może na początku wydawać, więcej na ten temat możesz znaleźć tutaj: cmpromed.pl/leczenie-bezdechu/ . Dlatego pacjentom polecana jest przede wszystkim zmiana stylu życia oraz unormowanie swojej wagi ciała poprzez rozpoczęcie stosowania odpowiedniej diety. Oprócz tego pacjent powinien zrezygnować z używek, takich jak picie alkoholu oraz palenie papierosów. Powinno się zadbać o efektywne leczenie istniejących schorzeń oraz przyjmowanie korzystnej dla pacjenta pozycji podczas snu.

Leczenie zabiegowe

Gdy problem bezdechu jest zaawansowany, a zmiana stylu życia nie pomaga, to wdrażane jest leczenie zabiegowe, które polega między innymi na przeprowadzeniu zabiegu laryngologicznego. Oprócz tego w przypadku leczenia tego rodzaju schorzenia pomocne może być oddychanie z zastosowaniem protez powietrznej, co jest dostępne w różnych wariantach.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę