Dieta przeciwcholesterolowa ma stałe, określone zasady. Warto jednak wiedzieć, że właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi wykazują także produkty spoza tej listy. Zobacz, co warto włączyć do jadłospisu, gdy dbasz o serce i chcesz walczyć ze zbyt wysokim cholesterolem.
Właściwy jadłospis pomaga nie tylko wspomóc walkę z cholesterolem, ale także uzupełnić ilość niezbędnych witamin i minerałów w organizmie. To także pierwsza pomoc, zanim sięgniemy po statyny. Modyfikacja stylu życia bywa trudna – warto zatem zacząć od włączenia do menu produktów, które pomogą zwiększyć ilość dobrego cholesterolu. Na co zwrócić uwagę?
Makaron a cholesterol
Specjaliści są zdania, że to nie tłuszcze, a węglowodany podnoszą poziom złego cholesterolu we krwi. Jaka jest więc zależność między makaronem a cholesterolem? Produkty z białej mąki nie są korzystne dla zdrowia, w przypadku zbyt wysokiego cholesterolu tradycyjny makaron warto więc zamienić na pełnoziarnisty, ewentualnie z mąki durum. Ten pierwszy, ze względu na wysoką zawartość błonnika, zmniejsza wchłanianie cholesterolu HDL.
Awokado a cholesterol
Awokado to popularny składnik śniadań białkowo-tłuszczowych, szczególnie polecanych przy zbyt wysokim cholesterolu. Choć obecnie owoc ten jest dość kontrowersyjny z ekologicznego punktu widzenia, nie sposób przecenić jego właściwości prozdrowotnych. Oprócz witamin A, D, E, K, C i witamin z grupy B awokado zawiera szereg niezbędnych tłuszczów. Pomagają one nie tylko wyrównać poziom lipoprotein, ale także uporać się z nadmiarowymi kilogramami. Badania naukowców z Penn State University wskazują, że już po pięciu tygodniach codziennego spożywania tego owocu uzyskuje się znakomite wyniki w zakresie obniżenia cholesterolu LDL.
Czosnek i cebula
Czosnek znany jest ze swoich właściwości bakteriobójczych. Dzięki zawartości allicyny uznawany jest za naturalny antybiotyk i używany w stanach przeziębienia. Warto jednak wiedzieć, że czosnek obniża także poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Sześciotygodniowe spożywanie wyciągu z czosnku (w dawce 800 mg dziennie) pozwala na zmniejszenie pierwszego parametru o 12%, a drugiego o 17%[1].
A co z cebulą? Zawiera ona związki siarki, które oprócz działania antybakteryjnego obniżają stężenie cholesterolu we krwi. Co ciekawe, to ten sam składnik, który zawarty jest w czosnku – allicyna.
[1] https://www.muscle-zone.pl/blog/wplyw-czosnku-na-cholesterol/