Teraz Czytasz
Co wyróżnia karnisze nowoczesne?

Co wyróżnia karnisze nowoczesne?

Karnisz nowoczesny można rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Niebanalne wykończenie, smukły kształt, lekkość i doskonale dobrana do wnętrza kolorystyka to jego najważniejsze atuty. Poznaj wszystkie cechy nowoczesnych karniszy.

Karnisze nowoczesne mają różne kształty

Jak karnisz, to okrągły – tak zapewne uważały nasze babcie, które do wyboru miały taki właśnie model, ewentualnie nieestetyczną szynę sufitową. Współczesne karnisze idą krok dalej, oferując różne kształty przekroju drążka, co – wbrew pozorom – ma duże znaczenie przy aranżowaniu wnętrza. Do wyboru mamy więc karnisze okrągłe, kwadratowe i prostokątne.

Istotny jest nie tylko kształt, ale i wielkość przekroju. Nowoczesne karnisze są raczej smukłe, wręcz cienkie, co absolutnie nie ujmuje im jakości.

Uniwersalna kolorystyka nowoczesnych karniszy

Nie ma wnętrz, do których nie pasowałyby karnisze nowoczesne. Ich kolorystyka jest tak przemyślana, by można było je w komponować zarówno w przestrzenie urządzone na bazie minimalizmu i oszczędnego doboru kolorów, jak i te bardziej okazałe. Obok tradycyjnych karniszy stylizowanych na drewniane mamy nowoczesne – srebrne, chromowane, matowe, miedziane, antracytowe, mahoniowe, białe oraz w kolorze mosiądzu. Od indywidualnych preferencji i kolorystyki wnętrza zależy, czy zdecydujemy się na wyraźnie widoczny karnisz antracytowy, czy raczej postawimy na dyskretną biel lub chrom.

Sposób mocowania żabek w nowoczesnych karniszach

Wmontowane w szynę lub zawieszone na kółkach? Można i tak, ale nie są to jedyne opcje w przypadku nowoczesnych karniszy. Warto zwrócić uwagę na karnisze szynowe (w tym przypadku nie chodzi o szyny sufitowe) i apartamentowe. Tu cała konstrukcja szyny ukryta jest w drążku karnisza, dzięki czemu jest niewidoczna, a doskonale pełni swoją funkcję. Haczyki lub żabki wyglądają jak przyczepione bezpośrednio do drążka karnisza. Jest więc dyskretnie i bardzo stylowo.

Można też, trzymając się tradycji, powiesić karnisze na okrągłych lub prostokątnych uchwytach przełożonych przez drążek. Tu jednak trzeba pamiętać o ważnej zasadzie – do okrągłych karniszy dobieramy kółka, do prostokątnych prostokąty. Odwrotny wybór może być postrzegany jako błąd dekoracyjny.

Zarówno kółka, jak i kwadraty muszą mieć większy przekrój niż sam drążek, by mogły się swobodnie przesuwać.

Zakończenia nowoczesnych karniszy

O ostatecznym wyglądzie karnisza decyduje jego kolor i rodzaj wykończenia. To przede wszystkim właśnie wykończenie musi być dopasowane do stylu wnętrza, zarówno pod względem kształtu, jak i wielkości. Sam kolor wykończenia natomiast powinien być dopasowany do koloru karnisza.

W nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, zakończenia karniszy są dyskretne, praktycznie niewidoczne. Nieco inaczej jest w przypadku karniszy nowoczesnych do wnętrz w stylu retro, rustykalnych, boho, glamour i vintage. Tu zakończenie ma prawo być duże, wyraziste i przybrać konkretny kształt, np. liścia, spirali, gałązki, kuli itp.

Cienki czy gruby – jak wybrać nowoczesny karnisz?

Nowoczesne karnisze są raczej cienkie i smukłe, jednak od tej zasady istnieje wyjątek. Zawsze, ale to zawsze trzeba dobrać karnisz do rodzaju zasłony, który ma na niej zawisnąć. Gruby welur na cienkim karniszu co prawda się utrzyma, ale będzie wyglądał nienaturalnie. Podobnie cienki jedwab na grubym karniszu zrobi niekorzystne wrażenie.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę