Teraz Czytasz
Co to jest poszetka?

Co to jest poszetka?

Poszetka stanowi doskonałe uzupełnienie męskiego, eleganckiego stroju. Jak ją nosić, aby wyglądać stylowo?

Z artykułu dowiesz się:

 • jak nosić poszetkę,
 • jak złożyć poszetkę,
 • czy poszetka pasuje do muszki,
 • czy poszetka będzie dobrym wyborem do casualowej marynarki?

Poszetkę tradycyjnie nosiło się do garnituru, jednak w ostatnim czasie coraz popularniejsze staje się dobieranie jej do stylizacji casualowych. Stanowi ona ciekawy, a zarazem bardzo elegancki dodatek, o ile oczywiście nie jest zbyt krzykliwa. Podobnie jak krawat czy muszka, musi dobrze komponować się z pozostałymi elementami garderoby. 

Czytaj także: Co to jest casual?

Jak nosić poszetkę?

Poszetka to ozdobna chusteczka, którą wkłada się do górnej kieszonki marynarki. Zwyczajowo ma ona wymiary 35×35 cm, jednak wiele zależy od proporcji, jakie przyjmie producent. Co do zasady, poszetka stanowi jedynie uzupełnienie stylizacji, zatem nie może wyłaniać się na pierwszy plan. Powinna być ona tak zaprojektowana, aby przykuwać uwagę, lecz jednocześnie nie przyćmić pozostałych elementów garderoby. Dopiero po głębszej analizie poszetki możliwe jest dostrzeżenie pewnych niuansów, które czynią ją wyjątkową. Poszetkę powinno się dopasowywać przede wszystkim do koloru garnituru – dopiero w drugiej kolejności bierzemy pod uwagę własny styl oraz preferencje. Zasady doboru poszetki w zależności od garnituru przedstawia poniższa tabela:

Kolor garnituru/Wzór Jaką poszetkę dobrać?
Czarny Poszetka w tym przypadku powinna zostać dobrana odpowiednio do koloru koszuli. Jeśli zatem będzie ona miała barwę białą, poszetka również powinna być biała
Granatowy Poszetka powinna być o 1–2 odcienie jaśniejsza niż garnitur
Szary w kratę Poszetka powinna być w kolorze kraty
Brązowy Poszetka w czarnym/granatowym kolorze w zestawieniu z czarnym/granatowym krawatem.

Niektórzy uważają, że poszetkę można dobierać, mając na uwadze inne aspekty, takie jak chociażby kolor koszuli, krawatu czy nawet skarpetek. W niektórych przypadkach ta zasada rzeczywiście się sprawdzi – pamiętajmy, że poszetka musi przede wszystkim dobrze wpisywać się w całą stylizację, zatem powinna pasować kolorystycznie przynajmniej do jednego jej elementu. Co istotne, nie musi być ona jednobarwna, zwłaszcza jeśli mężczyzna ma na sobie gładki garnitur oraz gładką koszulę. W takiej sytuacji poszetka we wzory może nieco ożywić stylizację, nie ujmując jej jednocześnie eleganckiego wyglądu.

Jak złożyć poszetkę?

Poszetka do marynarki, która będzie prezentować się elegancko, musi być przede wszystkim dobrze złożona. Zacznijmy od tego, że aby w ogóle ją nosić, marynarka musi być wyposażona w niewielką kieszonkę, znajdującą się w górnej jej części. Obecnie nie mamy z tym większego problemu – zdecydowana większość marynarek, zwłaszcza projektowanych do garnituru, posiada takową kieszonkę. Pozostaje więc kwestia tego, jak złożyć poszetkę? Otóż istnieją różne sposoby, w zależności od efektów, jakie finalnie chcemy uzyskać. Dużą zaletą poszetki jest jej kwadratowy kształt, który pozwala tworzyć wiele ciekawych kombinacji.

Najpopularniejszym sposobem składania jest tak zwany TV fold, gdy fragment poszetki delikatnie wystaje ponad krawędź brustaszy. Popularną stylizacją jest również podwójny trójkąt, gdy ponad krawędź brutaszy wystają dwie krawędzie poszetki, mające kształt nachodzących na siebie trójkątów. Można również zdecydować się na klasyczny trójkąt – gdy z kieszonki wystaje poszetka w kształcie trójkąta równoramiennego. Poszetkę w stylu klasycznym składa się następująco:

 • należy ułożyć ją prawą stroną do dołu,
 • składamy poszetkę na pół, nakładając prawą stronę na lewą,
 • ponownie składamy poszetkę na pół – tym razem od lewej do prawej,
 • składamy ją na pół od góry do dołu,
 • dno składamy do góry i z tyłu.

Bardzo popularny jest również styl puff, który charakteryzuje się większym nieładem. Poszetkę składamy w następujący sposób:

 • chwytamy dwoma placami środek poszetki, następnie unosimy go do góry,
 • składamy w połowie długości,
 • wkładamy materiał do kieszonki krańcami w dół,
 • rozkładamy materiał tak, aby stworzył półksiężyc.

Tymczasem poszetkę na klasyczny róg składa się tak:

 • składamy poszetkę na pół po przekątnej tak, aby utworzyła trójkąt,
 • chwytamy prawy róg trójkąta i składamy go do środka,
 • tak samo postępujemy z lewym rogiem,
 • powstały róg wkładamy do kieszonki.

Jak złożyć poszetkę?

Czy poszetka pasuje do muszki?

W ostatnich lat do łask wróciły muchy – niegdyś kojarzone wyłącznie z bardzo eleganckimi stylizacjami, dziś natomiast chętnie zakładamy je nawet na co dzień. Pozostaje pytanie, czy pasuje do nich poszetka? Nie ulega wątpliwości, że większość z nas przyzwyczaiła się do łączenia jej z krawatem. Podobny trend wyznaczyli nam styliści, którzy najczęściej dopasowują poszetki właśnie do koloru krawatu. Niemniej jednak poszetka bardzo dobrze sprawdza się również w zestawieniu z muszką, jednak należy przestrzegać kilku istotnych zasad, tak aby dobrze dopasować do siebie oba elementy.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że są one wyznacznikiem eleganckiego stylu, a elegancja nie lubi zbyt mocnych kontrastów. Idealnie, jeśli poszetka jest w tym samym kolorze, co muszka, jednak problem może pojawić się w momencie modeli w różnego typu wzory. W takim przypadku możemy zdecydować się na jednolitą, stonowaną poszetkę, do której – co do zasady – pasuje każda muszka. Pamiętajmy, że całość musi dobrze współgrać z garniturem oraz koszulą. Poszetka w połączeniu z muszką tworzą bardzo elegancką stylizację, która zarezerwowana jest głównie na oficjalne wyjścia. 

Poszetka w marynarce a styl casual

Poszetka w marynarce jeszcze jakiś czas temu była elementem eleganckich, oficjalnych stylizacji. W ostatnim czasie sporo się jednak zmieniło, a to sprawą stylu smart casual, który łączy w sobie wybrane aspekty stroju wyjściowego i codziennego. Określany jest on również mianem sportowej elegancji. Czy do takiego stroju będzie pasowała poszetka? Nie mamy do czynienia z klasycznym garniturem – wręcz przeciwnie – zwykle marynarka komponowana jest z nieco luźniejszymi spodniami w stonowanym kolorze.

Styl smart casual polubili pracownicy korporacji, których nie ścisły dress code, jednak na co dzień muszą wyglądać elegancko. Ponadto cieszy się on popularnością wśród panów, którym nie po drodze z klasycznym garniturem, lecz zarazem chcieliby wyglądać wyjściowo każdego dnia. Co ciekawe, do stylu smart casual doskonale pasuje poszetka. Zasady jej doboru są takie same, jak w przypadku garnituru powinna ona pasować do stylizacji, tworząc pewną spójną całość. W tym przypadku możemy jednak pozwolić sobie na więcej finezji w kontekście wzorów, dopuszczalne jest również łączenie ciemnych poszetek ze stosunkowo jasnymi marynarkami czy spodniami.

Panowie, którzy zdecydują się na poszetkę do casualowej stylizacji, powinni złożyć ją w formie puff, czyli ciekawego nieładu. Idealnie złożona poszetka nie będzie dobrze komponować się z ubiorem, który nie jest aż tak elegancki, jak klasyczny garnitur. Poszetka pasuje również do stylu smart business casual – w takim przypadku możemy złożyć ją w formie klasycznej bądź trójkątnie. Obecnie styliści dają nam dużą swobodę w łączeniu poszczególnych elementów różnych stylów – poszetka będzie więc pasowała zarówno do stylizacji wyjściowych, jak i codziennych. Niemniej jednak nie jest najlepszym wyborem w przypadku, gdy preferujemy styl sportowy. Obowiązkowym elementem garderoby, z którym łączy się poszetka, jest bowiem marynarka.

FAQ:

Kiedy można nosić poszetkę?

Poszetkę możemy wybrać, jeśli elementem naszej stylizacji jest marynarka. Doskonale pasuje zarówno do garnituru, jak i do stylu casual.

Jak dobrać odpowiednią poszetkę?

Poszetkę, co do zasady, powinno dobierać się do koloru garnituru bądź koszuli. W przypadku gładkich elementów garderoby możemy zdecydować się na poszetkę we wzory, w pozostałych przypadkach na modele jednobarwne.

Czy poszetka pasuje do stylu casual?

Poszetka dobrze wygląda w stylizacjach utrzymanych w formie smart casual. Należy jednak pamiętać o odpowiednim jej doborze, warto też układać ją w formie puff.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę