Teraz Czytasz
Czym jest bullet journal? Jak go wykorzystać?

Czym jest bullet journal? Jak go wykorzystać?

Jak maksymalnie wykorzystać swój czas? Jak zaplanować zadnia aby o niczym nie zapomnieć? Jak przeprowadzić gradację zadań bez uszczerbku dla nas samych?
To są pytania ręczące ludzi w dzisiejszych czasach. Kalendarze, aplikacje przypominające, organizery, notesy- powoli zaczynamy się gubić w ilości pomocy mających ułatwić nam życie i pomóc.

Idea bullet journal

Nie jest to problem nowy, już wiele lat temu Rydell Carroll, stanął przed problemem nawału karteczek przypominających, kalendarzy i notesów- potrzebował ich coraz więcej ponieważ żaden nie był idealny i do każdego coś dodawał od siebie. To jest właśnie geneza bullet journal., postanowił on połączyć narzędzia, których używał do planowania w jedno, i tak powstał magiczny notes tworzony przez jego użytkowników samodzielnie z uwzględnieniem pewnych wytycznych które tak naprawdę są płynne.

Co to jest bullet journal?

Nie istnieje coś takiego jak jedna właściwa i prawidłowa definicja bullet journal, tak naprawdę może on być wszystkim jest to zależne tylko i wyłącznie od jego użytkownika. Może być kalendarzem, notesem, pamiętnikiem, organizerem czy zwykłym planerem marzeń i celów. To jak skonfigurujemy nasz bujo zależy tylko od nas. Od nas zależna jest też jego budowa i szata graficzna. Często w internecie spotkać można inspirujące fotografie pięknych graficznie bujo, ilustrowanych wspaniałymi grafikami, pełnymi tabelek- ozdobionych misternymi motywami. Jednak nie każde bujo musi tak wyglądać- ważna jest jego funkcjonalność a nie forma graficzna.

Budowa

Najczęściej bullet journal składa się z indeksu, planu długoterminowego, części kalendarzowej gdzie planować można dni/tygodnie czy miesiące oraz kolekcji. Każda część może zostać rozbudowana lub zminimalizowana w zależności od potrzeb użytkownika.
Warto jednak wprowadzić numerację stron odraz indeks, pozwala to na łatwą nawigację i szybkie znalezienie potrzebnej strony.

Bujo najczęściej prowadzone są w notesach gładkich lub wykropkowanych, zeszyty w kratkę czy linie będą równie dobre- jednak przejrzystość graficzna będzie trochę gorsza. Ma to znaczenie jeśli ktoś planuje zamieszczać bogate grafiki i obrazki.

Warto zacząć przygodę z bullet journal w zwykłym zeszycie aby zobaczyć czy ten model planowania jest dla nas wygodny i czy wytrwamy w tworzeniu własnych tabel i zestawień. Jest to w końcu dosyć wymagająca i pracochłonna forma organizacji- dająca jednak duża satysfakcję oraz rozwijająca nasze zdolności twórcze i kreatywne. Może to być też pewnego rodzaju hobby.

bullet journal planowanie
Warto pamiętać, że samo założenie bullet journal nie pomoże nam w wykonaniu zadań czy osiągnięciu celów. Właśnie dzięki bujo możemy monitorować nasze postępy jednak bez pracy własnej nie osiągniemy nigdy pożądanych rezultatów. Warto już na początku naszej przygody z bullet journal zastanowić się jakim celom ma on służyć, czy ma organizować naszą codzienność, ma być pomocą w pracy twórczej czy zwyczajnie ma dokumentować nasze życie i być pięknym graficznie pamiętnikiem i właśnie pod tym kątem go tworzyć.

 

więcej o bullet journal przeczytasz tutaj: https://www.familiowo.pl/czym-jest-bullet-journal/

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę