Teraz Czytasz
Bez nich nie zaśniesz spokojnie – trzy niezbędne meble do sypialni

Bez nich nie zaśniesz spokojnie – trzy niezbędne meble do sypialni

Przesypiamy sporą część naszego życia. Rzecz jasna nie tyle, co koty lub misie koala, ale akurat zwierzęta te są pod tym względem absolutnie bezkonkurencyjne. Sztukę spania opanowały do takiej perfekcji, że do zaśnięcia potrzebują bardzo niewiele – wystarczy im gałąź lub jakiś karton. Wygodne łóżko? Ludzka fanaberia. I choć im meble do sypialni nie są potrzebne, to nasz gatunek jest pod tym względem ciut bardziej wymagający.

Właściwe wyposażenie miejsca odpoczynku jest bez wątpienia kluczowe, bo to najbardziej prywatna część naszego domu. Sypialnia powinna być zatem ładna, komfortowa i funkcjonalna. W jaki sposób osiągnąć podobną równowagę? Klucz do sukcesu stanowi odpowiednio przemyślany dobór mebli. Zobacz, jakie meble do sypialni wybrać, żeby przeobrazić swoją sypialnię w prawdziwą oazę spokoju i wypoczynku.

Meble do sypialni: wygodne łóżko

To podstawa. Odpowiednio dobrane i dopasowane, będzie odpowiadać za jakość naszego snu. Przed wyborem łóżka trzeba sobie jednak odpowiedzieć na jedno bardzo ważne pytanie: czy sypialnia należy wyłącznie do nas? A może budzimy się i zasypiamy przy drugiej osobie? Odpowiedź na to pytanie ma kluczowe znaczenie, bo ma bezpośrednie przełożenie na wymiar naszego łóżka. Łóżka jednoosobowe występują najczęściej w rozmiarze 90 x 200 cm. Szerokość modeli dwuosobowych wynosi natomiast od 140 do 180 cm, choć ta pierwsza wartość to dwuosobowe minimum – śpi się naprawdę blisko siebie, co nie zawsze jest równoznaczne z wygodą. Z kolei łóżka o szerokości 180 cm zajmują dużo miejsca, więc gorzej komponują się z resztą mebli do sypialni. Tak spore łóżka dają jednak spore możliwości – przy takim rozwiązaniu możemy zdecydować się na dwa osobne materace o indywidualnych właściwościach i dwa osobne komplety pościeli.

Pojemna szafa

Meble do sypialni nie oznaczają jedynie łóżek. Funkcjonalna sypialnia musi posiadać jeszcze miejsca na ubrania. Wyliczono, że jedna osoba potrzebuje szafy o szerokości min. 140 cm. Duże szafy najlepiej ustawiać na krótszych ścianach – dzięki takiemu zabiegowi nasza sypialnia zyska właściwe proporcje. Uwaga: pomiędzy łóżkiem a szafą warto zostawić niewielkie przejście; 80 cm to absolutne minimum, jeżeli chodzi o jego szerokość. Łóżko posiada wysuwaną szufladę? Odstęp między łożem a szafą powinien być jeszcze większy, bo inaczej można zapomnieć o jej swobodnym wysuwaniu.

Szafa często sprzedawana jest w komplecie wraz z innymi meblami do sypialni. Dzięki temu zyskujemy pewność, że aranżacja całego pomieszczenia będzie spójna. Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakupić osobną szafę lub zamówić mebel na wymiar – to ostatnie rozwiązanie ma tę przewagę, że wiąże się z największą oszczędnością przestrzeni. Niezależnie od naszego wyboru, wewnątrz szafy warto zastosować oświetlenie halogenowe, które będzie się zapalać w momencie otwierania drzwi.

Szafka nocna

Było już o szafie i łóżku, więc na końcu czas wspomnieć krótko o szafce, którą stawia się obok łóżka. Wiele osób nie postrzega szafki nocnej w kategoriach „kluczowego mebla do sypialni”, ale to na niej można później postawić lampkę, aktualnie czytaną książkę lub szklankę z wodą. Uwaga!Przed zakupem koniecznie warto zwrócić uwagę na jej konstrukcję – w końcu drzwiczki i szuflady decydują o sposobie przechowywania przedmiotów. Rzecz jasna jeżeli nie ma posiadamy w naszej sypialni dużo miejsca, to szafkę równie dobrze możemy zastąpić zwykłym stolikiem nocnym.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę