Teraz Czytasz
Barista – co warto wiedzieć o tym nietuzinkowym zawodzie?

Barista – co warto wiedzieć o tym nietuzinkowym zawodzie?

Barista bez wątpienia ma nietuzinkową pracę. Jest to osoba, która specjalizuje się w wyrabianiu, parzeniu oraz podawaniu kawy. Picie kawy na całym świecie osiągnęło ogromną popularność. W efekcie w związku z parzeniem kawy wytworzyło się wiele rytuałów. Co więcej wytworzył się zawód baristy. Co warto wiedzieć o tym zawodzie? Sprawdźmy.

Baristyka, czyli historia o tym jak z parzenia kawy uczyniono sztukę

W języku polskim od dawna funkcjonuje określenie kawiarka lub kawiarz. Już w XIX wieku zamożniejsi obywatele korzystali z usług kawiarki. Obecnie określenie kawiarz lub kawiarka praktycznie wyszło z użytku, gdyż zostało zastąpione przez włoskie słowo barista.

Co ciekawe, baristyka jest na tyle popularną dziedziną, że na całym świecie odbywają się zawody w parzeniu kawy. Nie jest też dla nikogo tajemnicą, że dostępnych jest wiele kursów na baristę. Zawód ten jest coraz bardziej szanowany i ceniony. Śmiało można powiedzieć, że bariści z parzenia kawy uczynili sztukę.

Czym charakteryzuje się dobry barista?

Czym zajmuje się barista i jakimi kompetencjami powinien się wyróżniać? Na pewno istotna jest znajomość gatunków kawy, sposobów ich palenia oraz różnych sposobów na jej przyrządzenia. Niektórzy bariści zajmują się także paleniem kawy (do czego wymagana jest dobra palarnia kawy).

O ile planie kawy nie jest konieczne to niezbędne jest rozeznanie w tym, gdzie jaką kawę można kupić (np. polecany sklep kawa). Ponadto współcześnie dużą uwagę przykuwa się do sposobu podania kawy. Standardem jest podawania kaw wielowarstwowych lub tworzenie niemal artystycznych obrazków za pomocą pianki. Barista powinien także wyróżniać się znajomością dotyczącą tego jak obsługiwać i dbać o ekspres do kawy. Kluczową cechą dobrego baristy są nie tylko umiejętności techniczne, ale także dbałość o wysoki poziom obsługi klienta.

Podsumowując, barista to rzeczywiście nietuzinkowy zawód. Podobnie jak nietuzinkowym napojem jest kawa. Czy jest to zawód, który będzie cieszył się dużym poważaniem w przyszłości? Wydaje się, że tak. Nowe pokolenia pozytywnie patrzą na nowoczesne, modne (dla niektórych wydawać by się mogło hipsterskie) kawiarnie. Żeby kawiarnia utrzymała oczekiwany poziom kluczowe jest zatrudnienie profesjonalnego baristy dlatego śmiało można postawić tezę, że jest to zawód, przed którym rysuje się świetlana przyszłość.

Źródło zdjęcia: FXQuadro  / Shutterstock.com

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę