W ostatnich latach na rynku pojawiło się wiele tzw. barber shopów, czyli salonów fryzjerskich dedykowanych mężczyznom. Czym różni się taki lokal od klasycznego fryzjera męskiego? Przede wszystkim faktem, że barber posiada wszelkie umiejętności, dzięki którym może zadbać nie tylko o fryzurę klienta, ale również o odpowiedni wygląd jego zarostu.
Noszenie brody powróciło do łask, a wykwalifikowany barber, potrafiący nadać jej właściwe walory estetyczne, to bardzo ceniony zawód. Tym bardziej, że mężczyźni coraz chętniej troszczą się o swój wygląd, dokładając przy tym wszelkich starań, aby nieustannie iść z duchem czasu.
To, co kiedyś niemęskie, dziś jest męskie bez dwóch zdań
Jeszcze całkiem niedawno mężczyźni nie przyznawali się do przykładania wagi do swojego wyglądu, jednak współcześnie stało się to zdecydowanie bardziej modne. Dziś nie ma nic wstydliwego w regularnych wizytach w salonach piękności dla mężczyzn, bo chyba tak należy określić barber shopy.
Barber to zawód, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów spragnionych dobrego wyglądu, zgodnego z aktualnie obowiązującymi trendami. Własny barber shop to pomysł na biznes, który bez dwóch zdań wpisuje się w tendencje panujące na rynku. Warto mieć jednak świadomość, że otwarcie barber shopu w niewielkiej miejscowości może zakończyć się fiaskiem, bowiem cieszą się one popularnością przede wszystkim w dużych miastach, gdzie społeczność charakteryzuje się nowoczesnością oraz pogonią za tym, co aktualnie modne.
Zazwyczaj klientami barber shopów są młodzi mężczyźni, którzy chcą kompleksowo zatroszczyć się o swój wygląd oraz wizerunek. Współcześni barberzy są odpowiednikami dawnych golibrodów, jednak dziś brodę strzyże się przy użyciu elektronicznych maszynek, nie zaś, jak przed laty, ostrej brzytwy. W Polsce podobne lokale nie są jeszcze aż tak powszechne, jak w innych rejonach świata, dlatego założenie tego typu biznesu może wiązać się ze skutecznym wykorzystaniem panującej na rynku niszy.
Wyposażenie oraz personel
Do najistotniejszych kwestii, o jakie musi zadbać właściciel barber shopu, niewątpliwie należą wyposażenie salonu oraz wykwalifikowany personel. Osoba odpowiedzialna za strzyżenie oraz pielęgnację brody powinna posiadać również umiejętności w zakresie klasycznego fryzjerstwa. Na całe szczęście, na terenie kraju można odnaleźć specjalne kursy oraz szkolenia, dzięki którym fryzjer może uzupełnić wiedzę o brakujące informacje i zostać profesjonalnym barberem. Warto także wyposażyć swój salon w kosmetyki dedykowane entuzjastom pielęgnacji brody, aby móc je sprzedawać i czerpać z tego tytułu dodatkowe profity.
Rzecz jasna, kolejnym wymogiem jest odpowiedni lokal – dobrze, jeśli takowy został odziedziczony po dawnym salonie fryzjerskim, dzięki czemu warunki sanitarne są już przygotowane. Ponadto, należy zainwestować w fotele fryzjerskie, kosmetyki, lustra oraz całe wyposażenie w postaci nożyczek, maszynek elektrycznych i tym podobnych.
Założenie własnego biznesu w postaci barber shopu wiąże się z koniecznością zdobycia zgody ze strony Sanepidu, odbycia wymaganych szkoleń z zakresu BHP oraz zagwarantowania zatrudnionym przez siebie pracownikom wstępnych szkoleń.
Dziękujemy portalowi ZbudujBiznes.pl za współpracę merytoryczną.