Teraz Czytasz
Atopowe zapalenie skóry. Jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry. Jak sobie z nim radzić?

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości skórnych. Jej objawy można jednak łatwo złagodzić.

Atopowe zapalenie skóry zaliczamy do chorób dermatologicznych. Jest to przewlekła, zapalna i niezakaźna choroba skóry. Przyczyną atopowego zapalenia skóry są zaburzenia naskórka, który traci swoją funkcję ochronną i tym samym skóra staje się wrażliwa i podatna na podrażnienia. Skóra jest jednocześnie przesuszona, przez co wszelkie zanieczyszczenia łatwo się na niej osadzają, powodując np. zaczerwienienie czy swędzenie. Organizm próbuje walczyć z infekcją wyzwalając reakcję alergiczną ze strony układu odpornościowego, co powoduje produkcję czynników zapalnych. Za atopowe zapalenie skóry odpowiadają też uwarunkowania genetyczne. Choroba często współistnieje z innymi chorobami atopowymi, takimi jak astma oskrzelowa, alergia pokarmowa czy alergiczny nieżyt górnych dróg oddechowych i spojówek. Na rozwój zmian atopowych bardzo duży wpływ mają jednak także czynniki środowiskowe np. alergeny, zanieczyszczenie środowiska, zakażenia bakteryjne, stres, substancje drażniące czy nawet wahania temperatur.

Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry?

Skąd wiadomo, że mamy do czynienia akurat z atopowym zapaleniem skóry? Przede wszystkim dolegliwość tą można rozpoznać po uciążliwym swędzeniu. Dodatkowo skóra staje się sucha, pęka i występują na niej przebarwienia. Na skórze pojawia się też często rumień. O atopowym zapaleniu skóry świadczy też obecność grudek i pęcherzyków, które często wypełnione są płynem surowiczym i mogą tworzyć sączące ranki i nadżerki. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, na twarzy i szyi.

Jak załagodzić objawy atopowego zapalenia skóry?

W walce z atopowym zapaleniem skóry ważna będzie odpowiednia pielęgnacja i stosowanie na co dzień tylko takich kosmetyków, które będą bezpieczne dla skóry. Jakie kosmetyki wybrać przy atopowym zapaleniu skóry? Przede wszystkim należy całkowicie wyeliminować kosmetyki, które w swoim składzie mają alkohol, parabeny, konserwanty czy substancje mocno zapachowe i drażniące. Warto postawić na kosmetyki wykonane z naturalnych składników, które zawierają emolienty. Najlepsze dla skóry będą kosmetyki, które nawilżą skórę, zmiękczą ją i ochronią przed przesuszeniem, a dodatkowo zregenerują pomagając w odbudowaniu naturalnej bariery ochronnej skóry. Regularność to w przypadku atopowej skóry podstawa, dlatego skórę trzeba nawilżać co najmniej dwa razy dziennie. Choć może to być trudne, to warto powstrzymać się od drapania, gdyż jeszcze bardziej podrażni to skórę. Należy też unikać długich, gorących kąpieli i postawić na szybki prysznic, a po kąpieli delikatnie osuszyć skórę miękkim ręcznikiem, bez pocierania.  Jeśli chodzi o ubiór, to najlepsze będą ubrania przewiewne, wykonane z naturalnych materiałów np. bawełny, bez syntetycznych elementów. Na co dzień warto obserwować swój organizm, aby sprawdzić, które czynniki zaostrzają dolegliwości atopowego zapalenia skóry, aby być w stanie je wyeliminować. Najlepszą metodę leczenia warto zawsze ustalić z lekarzem, który zastosuje leki o działaniu przeciwhistaminowym, immunomodulującym lub przeciwinfekcyjnym, a przy bardziej nasilonych objawach np. glikokortykosteroidy czy antybiotyki. Skuteczna w leczeniu atopowego zapalenia skóry jest fototerapia czyli leczenie za pomocą promieniowania ultrafioletowego.

Materiał sponsorowany.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę