Teraz Czytasz
Anoreksja u bliskiej osoby – jak jej pomóc? Wskazówki

Anoreksja u bliskiej osoby – jak jej pomóc? Wskazówki

Anoreksja to bardzo popularne zaburzenie odżywiania, którego absolutnie nie można ignorować. Całość opiera się na tzw. jadłowstręcie psychicznym przez co osoba zmagająca się z tą przypadłością cały czas się odchudza i niszczy swój organizm. Doprowadza to m.in. do znacznie obniżonej masy ciała, wahań nastroju, gorszego samopoczucia i spadku energii. Jeśli anoreksja wystąpi u kogoś z najbliższej rodziny warto w porę zareagować.

Anoreksja – co to właściwie jest? Kogo może to dotknąć?

Na samym początku wypadałoby się zastanowić nad tym, czym tak naprawdę jest anoreksja? Wspomniane zaburzenie odżywiania może doprowadzić do bardzo przykrych konsekwencji, m.in. w zakresie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Osoby cierpiące na anoreksję ukrywają to przed światem, a także kierują się w stronę coraz intensywniejszych zaburzeń zachowania.

Zdecydowanie częściej problem ten dotyka kobiety, zwłaszcza te młodsze, które są podatne na wpływ środowiska i opinie otoczenia (oczywiście dotyka to również mężczyzn). Anoreksja może przebiegać na kilka różnych sposobów, m.in. w wersji ze znacznym ograniczeniem przyjmowanego pokarmu, ale też w wersji bulimicznej, która objawia się przyjmowaniem nadmiernej dawki pokarmu, a następnie zwróceniem zawartości żołądka.

Anoreksja – typowe objawy. Jak to wpływa na organizm i jakie są jej przyczyny?

Anoreksja to bardzo poważne zaburzenie, które niesie za sobą kilka szczególnych objawów. W tym miejscu wymienia się m.in.:

  • ciągłe liczenie kalorii,
  • stosowanie środków przeczyszczających lub wspomagających wymioty,
  • agresywne zachowanie,
  • zaburzony obraz swojego ciała (często anoreksja dotyczy osób młodych oraz szczupłych, które podobają się innym osobom i nie powinny mieć problemów z własną samooceną, ale dążą do tego, aby wyglądać jak celebryci z social mediów),
  • noszenie bardzo luźnej odzieży.

Jeśli chodzi o to jak anoreksja może wpłynąć na ludzki organizm trzeba mieć świadomość tego, że może to wyglądać dość zróżnicowanie. Chodzi np. o pojawienie się sińców pod oczami, zanikanie miesiączki, osłabienie ogólnej kondycji organizmu czy też pogorszenie się aktywności seksualnej i ciągłe zmęczenie. Do najczęstszych przyczyn anoreksji zaliczają się z kolei czynniki biologiczne oraz środowiskowe (presja otoczenia, ideały piękna w Internecie, itd.).

Anoreksja – gdzie udać się po pomoc? Jak pomóc komuś bliskiemu?

Jeśli w rodzinie znajduje się osoba cierpiąca na anoreksję warto jej oczywiście jak najszybciej pomóc. Rozwiązaniem może być profesjonalna poradnia psychologiczna Spokój w Głowie, dzięki której pacjenci otrzymają kompleksowe wsparcie psychologiczne. Nie obejdzie się również bez wsparcia medycznego oraz dietetycznego. Konieczne okaże się wyrobienie prawidłowych nawyków żywieniowych i ustalenie odpowiedniej diety, tak aby skutecznie „powalczyć” ze znacznym spadkiem masy ciała. Taka osoba nie powinna zostać pozostawiona sama w sobie, ponieważ problem zacznie się pogłębiać, a ostatecznie może się zakończyć głęboką depresją lub też nawet myślami samobójczymi.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę