Teraz Czytasz
5 najważniejszych elementów idealnej męskiej sylwetki

5 najważniejszych elementów idealnej męskiej sylwetki

Męska sylwetka to nie tylko wielki biceps i szeroki barki, przy tym szczupłe nogi, lub nadmierna masa ciała. Tak naprawdę na prawidłowy męski profil ciała wpływają odpowiednie proporcje. Przesada w żadną stronę nie jest mile widziana, a wręcz może budzić uśmiech na twarzy wielu kobiet i mężczyzn. Dlatego jaki jest ideał ciała mężczyzny ? W tym artykule postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Proporcje ciała istotne od starożytności

Pięknem atletycznego męskiego ciała człowiek interesuje się od wieków. Już w starożytnej Grecji opracowano matematyczny kanon proporcji męskiej sylwetki. Pomimo upływu czasu, ten powstały w starożytności ideał, nadal dla wielu osób  jest punktem odniesienia, jak powinno wyglądać perfekcyjne męskie ciało. Z tego też względu wielu panów sugeruje się tymi wzorcami, pracując nad własnym kształtem ciała. Warto tutaj podkreślić, iż starożytne rzeźby męskich postaci rzadko kiedy miały wspaniale rozbudowane mięśnie brzucha.

W tym wypadku liczył się stosunek wielkości poszczególnych partii ciała, który wpływał na estetykę całości. Z tego też względu obecnie odchodzi moda na nadmierne rozbudowywanie pewnych grup mięśni do jak największych rozmiarów. Sztuką staje się ich wypracowanie do takiego poziomu, aby wizualnie współgrały one ze sobą i tworzyły swoistą proporcję.

Jaka jest idealna proporcja męskiego ciała?

Idealne proporcje kobiecego ciała to stosunek obwodu biustu, talii i bioder 90-60-90. Podobnie u mężczyzn ustalona jest pewna proporcja, która tworzy w całości idealną sylwetkę mężczyzny. Więc jaka jest optymalna sylwetka mężczyzn ?

Otóż ciało mężczyzny powinno przypominać trapez, czyli szerokie barki i klatka piersiowa oraz wąskie biodra i talia. Mniej więcej określa się następujący stosunek poszczególnych partii męskiego ciała:

  • Barki- Obwód barków powinien być ok. 1,6 razy szerszy niż obwód pasa
  • Klatka piersiowa- obwód klatki piersiowej na wysokości brodawek powinien wynosić 10:9 w stosunku do obwodu bioder.
  • Talia – uzależniona od obwodu nadgarstka x˂ 18 cm – pas= 40% wzrostu ciała, x˃ 18 cm – pas= 45% wzrostu ciała.
  • Biodra – biodra powinny stanowić 80%-85% obwodu pasa, pośladki ok 90% obwodu pasa.
  • Nogi – nie powinny być za chude w stosunku do całej sylwetki. Optymalny rozmiar to udo 60% obwodu bioder, a łydka stanowi 40% obwodu bioder.

Czym jest waskularyzacja?

Z tym terminem możesz spotkać się podczas treningu mięśni poszczególnych partii ciała. Waskularyzacja stanowi swego rodzaju efekt uboczny systematycznego treningu, który oprócz poprawy wyglądu, również daje wyraźne zarysowanie mięśni i żył. Wiele osób intensywnie trenuje właśnie z tego powodu.

Więcej o waskularyzacji dowiesz się w artykule: https://fitrepublic.pl/waskularyzacja-czyli-jak-uwidocznic-zyly-na-miesniach/.

Jak rzeźbić męską sylwetkę?

Idealny trening dla mężczyzny to tzw. FBW (full body workout), który równomiernie kształtuje wszystkie partie mięśniowe męskiego ciała, tym samym tworząc charakterystyczną postawę atletyczną.

Jeżeli chcesz poprawić wymiary poszczególnych partii ciała, to musisz przekształcić swój trening pod właściwym kątem, czyli wdrażając dodatkową serię ćwiczeń na indywidualne partie ciała lub wprost przeciwnie. Gdy zależy ci na szybkim rozbudowaniu wszystkich partii mięśniowych brzucha, to w tym pomoże ci trening ABS.

Pamiętaj również o kontroli masy ciała, szczególnie wskaźnik BMI, który w sposób pośredni opisuje zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie na podstawie proporcji masy ciała i wzrostu.

Artykuł powstał we współpracy z blogiem o sporcie i zdrowym żywieniu FitRepublic.pl.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę