Teraz Czytasz
Urządzenia AGD do zabudowy – styl i elegancja

Urządzenia AGD do zabudowy – styl i elegancja

Nowoczesne urządzenia do zabudowy idealnie wpisują się w projekt kuchni. Bez względu na to, jaki styl wnętrza wybierzemy, stają się integralną częścią mebli kuchennych. Do lamusa przeszły wolnostojące kuchenki z piekarnikami, a zmywarki nie straszą nieestetycznymi drzwiczkami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętów kuchennych i jak sprawić, by tworzyły spójną całość?

AGD do zabudowy w kuchni

Obecne kuchnie nie przypominają już przepełnionych meblami i sprzętami pomieszczeń z lat 90. Teraz liczy się funkcjonalność, styl i elegancja. Nierzadko kuchnia jest też częścią salonu, tworząc tzw. aneks kuchenny. Niezwykle istotne staje się więc to, aby zabudowa była harmonijna i estetyczna, a także dopasowana do reszty wnętrza. Wielką zaletą AGD do zabudowy jest fakt, iż urządzenia tworzą spójną całość z szafkami kuchennymi.

Warto wspomnieć jednak nie tylko o estetyce, ale i funkcjonalności takich rozwiązań. Znacznie prościej jest stworzyć w kuchni trójkąt roboczy, który polega na odpowiednim rozstawieniu lodówki, zlewozmywaka i kuchenki. Dzięki możliwości ukrycia sprzętów, mamy większe pole manewru, przez co pomieszczenie staje się bardziej ustawne. Łatwiej też posprzątać taką kuchnię – resztki jedzenia i zanieczyszczeń nie gromadzą się w szparach między szafkami a urządzeniami. Cała zabudowa tworzy zwartą całość, co znacznie usprawnia proces sprzątania.

Płyta indukcyjna – integralna część blatu kuchennego

Jednym z niezbędnych urządzeń w kuchni jest kuchenka, która pozwala nam przygotować ciepłe posiłki. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań tego typu – od wolnostojących kuchenek gazowych po nowoczesne płyty grzewcze do zabudowy. Te ostatnie idealnie wpisują się w płaszczyznę blatu kuchennego, wyglądają estetycznie i nie zajmują wiele miejsca. Dużą popularnością cieszą się płyty indukcyjne, które znacznie skracają czas gotowania, są bezpieczne i zużywają mniej prądu od tych elektrycznych.

Sprawdź eleganckie i nowoczesne płyty indukcyjne >>

Zalety i wady płyty indukcyjnej

Płyta indukcyjna ma znacznie więcej zalet niż wad. To, co ją szczególnie wyróżnia to znacznie mniejsze zużycie energii niż w przypadku elektrycznych płyt grzewczych. Garnki nagrzewają się dzięki specjalnemu polu elektromagnetycznemu wyłącznie w miejscu, gdzie stykają się z płytą, co zwiększa energooszczędność. Fakt ten sprawia też, że są bezpieczniejsze – większość płyty pozostaje zimna, co zmniejsza ryzyko poparzenia. Pozwala to także ograniczyć zabrudzenia, zapobiegając przywieraniu jedzenia.

Jakie wady ma płyta indukcyjna? Można wskazać tu nieco wyższą cenę oraz konieczność używania specjalnych garnków i patelni. Przy tylu zaletach nie jest to jednak duże utrudnienie.

Dlaczego warto wybrać piekarnik do zabudowy?

Urządzenia do zabudowy nie tylko lepiej wyglądają w kuchni, ale też znacznie łatwiej się je użytkuje. Każdy, kto pamięta klasyczne piekarniki wbudowane w wolnostojącą kuchenkę wie, że nie jest to idealne rozwiązanie. Ogromnym minusem jest konieczność schylania się podczas pieczenia, co może powodować trudności z wkładaniem i wyciąganiem naczyń. Nagrzewające się drzwiczki stwarzają też realne niebezpieczeństwo dla dzieci. Piekarnik do zabudowy możemy umieścić w niemal dowolnym miejscu kuchennych szafek, dzięki czemu zwiększymy bezpieczeństwo najmłodszych, a sobie podnosimy komfort użytkowania. Koniec ze schylaniem się podczas doglądania pieczonych potraw i kuchenną ekwilibrystyką.

Zobacz eleganckie i minimalistyczne piekarniki do zabudowy >>

Elegancja i funkcjonalność piekarników do zabudowy

Poruszając temat piekarnika do zabudowy, warto wspomnieć też o walorach estetycznych – nowoczesne urządzenia są estetycznie zaprojektowane i precyzyjnie wykonane. Na rynku znajdziemy sprzęty wykończone chromowanymi lub stalowymi elementami albo takie w jednolitym, czarnym kolorze. Szeroka oferta piekarników do zabudowy sprawia, że można wykorzystać je w dużej, domowej kuchni i w niewielkiej kawalerce. W przypadku drugiej opcji, pomocny okaże się wybór kompaktowego piekarnika o mniejszych wymiarach.

Nie sposób nie podkreślić też roli zaawansowanych funkcji, które dostępne są w tych nowoczesnych urządzeniach. Oprócz standardowych ustawień, producenci oferują takie funkcjonalności, jak: termoobieg, pieczenie z parą, automatyczne dostosowanie programu do potrawy czy samodzielne czyszczenie piekarnika. Opcje te znacznie ułatwiają pieczenie i gwarantują lepsze efekty w kuchni.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru zmywarki?

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że zmywarka jest sprzętem, który znacznie ułatwia życie. Należy jednak wspomnieć, iż wbrew ogólnej opinii, jej używanie wcale nie zwiększa zużycia wody. Przeciętna zmywarka potrzebuje od 6 do 13 litrów na jeden cykl pracy. Podczas zmywania ręcznego tej samej ilości naczyń, będziemy potrzebować niemal 80 litrów. Często nie zdajemy sobie sprawy, że różnica w tych dwóch podejściach jest tak duża. Oczywiście, w przypadku zmywarki należy wziąć pod uwagę także fakt, że do jej pracy potrzebna jest energia elektryczna. Jeśli jednak wybierzemy urządzenie klasy A+ i wyżej oraz wykorzystamy program eko, koszt nie będzie zbyt wysoki.

Zmywarka do zabudowy – idealnie rozwiązanie w estetycznej kuchni

Wybierając sprzęt warto zdecydować czy potrzebujemy zmywarki do zabudowy, czy wolnostojącej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, ale trzeba przyznać, że pierwsza opcja będzie estetyczniej wyglądać w kuchni. Dlaczego? Urządzenie to umieszcza się w specjalnej szafce, a do drzwiczek przykręca się kuchenny front. Dzięki temu możemy uzyskać spójną całość zabudowy kuchennej i znacznie zwiększyć estetykę pomieszczenia. Rozwiązanie to pozwala też uzyskać ciągłość blatu roboczego, co w przypadku zmywarki wolnostojącej nie jest tak oczywiste.

Znajdź idealny model zmywarki do zabudowy >>

Pojemność zmywarki do zabudowy zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Na rynku znajdziemy zarówno urządzenia na kilka kompletów naczyń, jak i te bardziej kompaktowe. Jeśli nie dysponujemy dużą powierzchnią, możemy zdecydować się na zmywarkę do zabudowy o szerokości 45 cm. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się w małej kuchni, idealnie integrując się z zabudową kuchenną.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę