Teraz Czytasz
Tłuste plamy na ubraniu – jak się ich pozbyć?

Tłuste plamy na ubraniu – jak się ich pozbyć?

Plamy na naszych ubraniach często niszczą nam humor, a w szczególności te, które są tłuste. Plamy z trawy, czy piasku jest się łatwo pozbyć z materiału, jednak co z tymi tłustymi? Jak sobie radzić kiedy się nimi poplamimy? Jak pozbyć się tłustych plam? Przeczytaj nasze rady w artykule.

Najważniejsze informacje

  • Najważniejsza informacją, która dotyczy usuwania tłustych plam jest czas. Tutaj musimy pamiętać, że im szybciej się zabierzemy za czyszczeni, tym lepiej.
  • Drugą ważną informacją jest to, że usuwanie tłustych plam zachodzi dwuetapowo. Na początku mechanicznie zbieramy nadmiar tłuszczu z tkaniny, a następnie pierzemy ubrania w odpowiednim środku do prania.

Usuwanie tłustych plam domowymi sposobami

Przed rozpoczęciem każdej podanej niżej metody, musimy zebrać nadmiar tłuszczu z materiału. Jeśli jest to możliwe, to należy zebrać go jak najwięcej. Jednak nie możemy robić tego zbyt mocno, aby nie wetrzeć tłuszczu w głąb włókien. Możemy to wykonać delikatnie ścierką z mikrofibry, gąbką lub papierem ręcznikowym.

Domowymi sposobami nazywamy te metody, które wykorzystują środki, które są powszechne w naszych domach, a także są tanie. Do takich środków zaliczamy ocet, proszek do pieczenia, pastę zębów. Poza nimi, możemy również użyć alkoholu i soli. Jak usunąć tłuste plamy tymi metodami? Odpowiadamy poniżej.

Ocet

Ocet ma bardzo szerokie zastosowanie. Jednym z nich jest usuwanie tłustych plam. W tym wypadku musimy zrobić roztwór octu z wodą, w proporcji 1:1. Na ściereczkę wlewamy trochę roztworu i przecieramy poplamioną odzież. Następnie ubranie wkładamy do pralki i pierzemy.

Proszek do pieczenia

Do miski z letnią wodą wkładamy ubrania. Następnie do niej wsypujemy saszetkę proszku do pieczenia i czekamy ok. 15 minut. Po tym czasie wstawiamy pranie, zgodnie z oznaczeniami na metce ubrania.

Pasta do zębów

Jest to mało znana metoda, jednak często stosowana. Białą pastę do zębów należy posmarować poplamione miejsce i pocierać szczoteczką. Ważne jest to, aby nie wybrać kolorowej pasty do zębów, poniewaz może ona zafarbować ubrania.

Alkohol i sól

W tej metodzie tworzymy pastę soli z alkoholem (spirytus lub wódka) w proporcji 1:4. Pastę nakładamy na plamę i przecieramy delikatnie ściereczką. Po tym zabiegu koniecznie trzeba wyprać odzież, ponieważ istnieje ryzyko odbarwienia. Tej metody nie można stosować na materiałach typu kaszmir czy jedwab.

Drugi etap usuwania tłustych plam, czyli prawidłowe pranie

Każda powyższa metoda jest świetna, aby pozbyć się wierzchniej warstwy tłuszczu. Jednak te sposoby wymagają prania w pralce, aby pozbyć się tłuszczu znajdującego się wewnątrz tkaniny. Do tego potrzebujemy koniecznie odpowiedniego proszek lub płyn do prania (np. płyn hipoalergiczny marki Mr. ZIGGI https://mr-ziggi.pl/plyny-do-prania/). Taki środek jest delikatny dla skóry i nie powoduje podrażnień. Mr. ZIGGI ma właściwości dezynfekujące, dzięki którym może eliminować bakterie i grzyby już w 40 stopniach. Pranie ubrań z tłustymi plamami z tym płynem przebiega skutecznie już w 20 stopniach. Dlatego możemy go dodawać do różnych rodzajów pranych tkanin.

Pranie tłustych plam – podsumowanie

Tłuste plamy są uciążliwe jeśli pozostawimy je na dłuższy czas. W tym przypadku działa zasada : im szybciej tym lepiej. Na początku należy zebrać tłuszcz z powierzchni materiału. Możemy użyć domowego sposobu na tłuste plamy m. in. użyć octu, proszku do pieczenia czy pasty do zębów, jednak nie są one w stanie całkowicie pozbyć się plam. Kolejnym etapem, który jest najważniejszy – jest pranie w pralce. Do niego warto użyć płynu do prania Mr. ZIGGI, który skutecznie pierze już w 20 stopniach.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę