Teraz Czytasz
Niech taras zaprasza do wypoczynku

Niech taras zaprasza do wypoczynku

Marzy ci się odpoczynek na pięknym, nowoczesnym tarasie? Nie powinno być z tym problemu, ponieważ dzisiaj mamy wiele materiałów i mebli do wyboru, które stworzą wyjątkowy klimat.

Niech będzie nowoczesny

Jaki właściwie jest nowoczesny taras i kiedy warto się na taką opcję zdecydować? Jego cechą charakterystyczną jest minimalizm, który objawia się w wielu, a właściwie w każdym elemencie. Przeważają czyste, proste formy. Roślinność jest raczej taka, aby nie wymagała żadnych specjalnych zabiegów. Kolory są stonowane i zwykle stawia się na kilka rodzajów, nie ma wielobarwności, a najczęściej przeważają beż, szary i biały kolor. Również meble najczęściej są proste, najczęściej metalowe z elementami szkła, a także drewno, ale bynajmniej nie klasyczne.

 

Zacznij od podłogi

Wielkość w tym wypadku nie ma żadnego znaczenia, ponieważ zarówno dużą jak i małą przestrzeń tak samo zaaranżować można na taras nowoczesny. To, czym powinniśmy zająć się w pierwszej kolejności, to kwestia tego czy będzie on pasował do naszego domu czy mieszkania, do jego wnętrza, a także całej posesji czy otoczenia. Kiedy już jesteśmy pewni swojego wyboru to trzeba zdecydować jaka nawierzchnia będzie się na nim znajdowała. Wśród wielu różnych możliwości na uwagę zasługuje kilka propozycji.

 

  1. Kostka betonowana nabyć ją możemy w różnych kształtach i kolorach, co sprawi, że mamy tutaj spore pole manewru. Wśród nich dostępne są kostki gładkie, fakturowane, z różnymi dodatkami. Jej kolejną zaletą jest to, że jest mała i z łatwością możemy wykorzystać ją nawet przy nietypowych kształtach tarasu. Układa się ją najczęściej na gruncie.
  2. Płyty betonowe doskonale wpisują się w nowoczesną architekturę. Tutaj również mamy bardzo duży wybór jeżeli chodzi o kształty i kolory, co daje duże możliwości. Jeżeli chodzi o jej układanie to technika i sposób jest podobny do kostki betonowej.
  3. Kamień naturalny z kolei to taki materiał, który urzeka swoim wyglądem, nieregularnością, niejednolitym kolorem, dzięki czemu tworzy swoisty klimat. Zwykle stosuje się kostki granitowe, bazaltowe lub sjenitowe.
  4. Deska tarasowa to taki element, który dzisiaj jest niezwykle popularny. Odpowiednio dobrane drewno z pewnością bez problemu dopasujemy też do nowoczesnego tarasu. Najlepszym rozwiązaniem będzie drewno egzotyczne, które jest odporne na warunki atmosferyczne. Poszczególne gatunki różnią się właściwościami technicznymi, a także kolorem czy układem słoi.
  5. Deska kompozytowa to alternatywa dla tarasów drewnianych. Jest to mieszanina trocin drewna i polichlorku winylu. Mają one również wysoką odporność na warunki atmosferyczne, są trwałe i nie trzeba ich co roku odnawiać czy konserwować.

Wybierz formę

Kiedy już podłogę mamy „z głowy” możemy w dalszej kolejności przystąpić do wybierania kolejnych elementów i zaplanować jego kształt, chociaż w przypadku takiego elementu jak taras nowoczesny to w grę wchodzą przede wszystkim geometryczne kształty. Nie ma właściwie mowy o owalach, zwykle jest to na planie kwadratu czy prostokąta. Nie ma żadnych zbędnych ozdobników ani ornamentów. Figury geometryczne pojawiają się również w elementach oświetlenia czy umeblowania. Często też, oczywiście o ile jest to możliwe, pozbawiony jest on balustrady. Najlepiej bowiem, aby przestrzeń pozostała otwarta.

Wyposażenie też ma znaczenie

Zaprojektowanie samej formy i ogólnego wyglądu naszego tarasu to jednak jedynie pewien etap. Kolejnym jest wybranie odpowiednich mebli oraz innych detali, które razem dopiero stworzą całość, która będzie zachwycała swoją oryginalnością. Wszystko powinno być dobrze przemyślane i skomponowane. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania warto mieć chociaż w głowie już ułożony cały plan. Chociaż w sklepach kupimy gotowe zestawy różnych rzeczy, to można też poszukać unikatowych elementów lub stworzyć coś samemu.

 

Meble odporne i mocne

Na jakie meble się zdecydować, jeżeli mamy dzisiaj tak wielki wybór różnych form, modeli i kolekcji? Z pewnością nie jest to łatwe zadanie, ale na pewno wciąż musimy pamiętać o minimalizmie, w tej kwestii to również jest naczelna zasada. Warto też pod uwagę wziąć to, aby były one były wykonane z odpornego i mocnego tworzywa, mogą być one przecież wystawione czasami na zmienne warunki atmosferyczne. Nie warto z pewnością inwestować w takie meble, które może wyglądają ładnie, ale nie są odporne na deszcz, zwłaszcza gdy nie mamy gdzie ich przechowywać. Najlepiej, żeby były całoroczne. Ich wykonanie może zależeć od tego na jaką nawierzchnię się zdecydowaliśmy i jaki jest wystrój wnętrza naszego domu. Popularny ostatnio jest polipropylen, który może imitować wiele różnych innych materiałów. Ciekawie prezentują się również te wykonane z przezroczystych tworzyw, które z pewnością będą pasowały do każdego nowoczesnego wnętrza. Dobrym wyborem będzie też plecionka technorattanowa. Nie bez znaczenia jeżeli chodzi o nowoczesny taras są kolory. Gdy jego wnętrze jest stonowane to meble mogą być w jednym krzykliwym kolorze, na przykład czerwonym.

Dodatki mają moc

Chociaż rządzi minimalizm, to jednak pewne mniejsze lub większe dodatki warto ująć w planie na taras nowoczesny. Zwykle są to elementy o geometrycznych kształtach, świeczniki, świeczki, lampiony to wszystko powinno znaleźć się w tym miejscu. Donice to kolejny element, bez którego trudno wyobrazić sobie nowoczesny taras, powinny być one dobrane do całego stylu, mogą być metalowe, wykonane z technorattanu, ale też drewniane. Same rośliny natomiast to najczęściej poszczególne sztuki, które jedynie nieco ożywiają całą przestrzeń, zwykle są one w jednym gatunki i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ponieważ ich właściciele raczej nie mają na to czasu.

 

Taras nowoczesny, bez względu na to co wybierzemy, powinien przede wszystkim odpowiadać nam i być wygodny. Nie zapominajmy, że jego głównym zadaniem jest, aby oferować nam wypoczynek i relaks, więc powinniśmy dobrze się na nim czuć.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowała Ogrodolandia oferująca min. budowle ogrodowe i zadaszenia tarasu: ogrodolandia.pl/zadaszenia-tarasu
Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę