Teraz Czytasz
Rok 2023 i trendy wnętrzarskie – na jakie szczegóły zwrócić uwagę, wykańczając wnętrze?

Rok 2023 i trendy wnętrzarskie – na jakie szczegóły zwrócić uwagę, wykańczając wnętrze?

Trendy dotyczące wystroju wnętrz w 2023 roku nie powinny zaskoczyć tych, którzy wykańczali swoje domy i mieszkania w ciągu ostatnich 365 dni – nadal inspirują nas bowiem przytulne i wygodne przestrzenie, które z jednej strony zapewnią nam spokój i relaks, a z drugiej wyzwolą pozytywną energię do działania.

Wybierając materiały, podobnie jak w 2022, będziemy kierować się bliskością natury – odnośnie barw natomiast skierujemy się odważniej w kierunku czerwieni, fuksji i magenty, uzupełniając całość o wzornictwo inspirowane światem roślin i zwierząt.

Najmodniejszy kolor roku 2023, czyli?

Każdego roku amerykański Instytut Pantone wskazuje najmodniejszy kolor na dany sezon, definiując tym samym częściowo trendy wykończenia wnętrz. W 2023 barwą roku jest kolor o nazwie „Pantone 18-1750” opisowo określany jako „żywa magenta”. Jest to odważna, pobudzająca barwa o dużym stężeniu czerwieni. Nie będzie pasować do każdego stylu wnętrzarskiego, jednak z pewnością może posłużyć za inspirację przy doborze obicia sofy, fotelu czy koloru zasłon. Barwa ta ma charakter dominujący, wystarczy więc jeden akcent kolorystyczny, aby optyka wnętrza zmieniła się całkowicie. Styl klasyczny, eklektyczny czy nowoczesny doskonale na tym skorzystają.

Eco-friendly jako trend globalny

Ekologia to trend, który przeniósł się do świata designu i zagościł w nim na stałe – meble, materiały wykończeniowe i dekoracje inspirowane otaczającą przyrodą to element obowiązujący w tym roku w modnym wnętrzu. Osoby wykańczające swoje mieszkania i domy z przyjemnością patrzą także w stronę mebli i dodatków vintage oraz pochodzących z recyklingu. Wszelkiego rodzaju stoły, siedziska czy stoliki kawowe pochodzące z obróbki gotowych, przetworzonych elementów, takich jak na przykład europalety nadal będą modne w 2023 roku. Podobnym przykładem może być wybór bambusowych czy rattanowych mebli, wełnianych pokryć krzeseł czy dopełnienie wnętrza żywymi roślinami. Nie zapominajmy także o skrzydłach drzwiowych, które dzięki odpowiednio dobranej fakturze, frezowaniu i barwie dopełnią wnętrze zgodne z trendami eco-friendly.

Lekcja geometrii

Nie wszyscy przepadaliśmy za geometrią w szkole, jednak warto przypomnieć sobie o jej istnieniu przy okazji planowania wystroju naszego wnętrza. W 2023 roku najmodniejsze formy geometryczne to łuki, obłości i linie krzywe. Znajdują one zastosowanie w kształtach mebli o dużych wymiarach (sofy, kanapy, stoły) oraz w formie dodatków (eliptyczne i okrągłe lustra, kosze, stoliki). Wpisuje się to doskonale w formę przytulnego, harmonijnego i relaksującego wnętrza, które stanowi esencję trendów wnętrzarskich w obecnym roku.

Co na ścianach?

Wszyscy, którzy kiedykolwiek stanęli przed zadaniem wykończenia wnętrza, wiedzą, że dobór dodatków jest niemal tak samo istotny, jak wybór mebli, podłóg czy koloru ścian. Rok 2023 jest w tym obszarze kontynuacją trendu poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań dekoracyjnych. Coraz częściej w naszych wnętrzach będą gościć zatem fototapety – szczególnie te obrazujące naturę, tropikalną roślinność, żywą zieleń – te elementy z kolei idealnie współgrają z wysokiej jakości drewnem o ciepłej barwie. Lamele – czyli pionowe listwy drewniane są przykładem właśnie takiego elementu, który w gustowny sposób udekoruje nasze wnętrze, nawiązując tym samym do bliskości z naturą. Do tak udekorowanego wnętrza prowadzić powinny starannie dobrane drzwi, na przykład wykończone laminatem wysokiej jakości.

 

Artykuł otrzymany od producenta drzwi Dre.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę