Teraz Czytasz
Rashguard – nowoczesna odzież na siłownię i nie tylko

Rashguard – nowoczesna odzież na siłownię i nie tylko

Widok mokrej od potu koszulki sprawia, że aktywność fizyczna, zamiast sprawiać Ci przyjemność i motywując do dalszego działania, staje się utrapieniem? A może będąc na siłowni lub oglądając treningi przygotowujące do różnorodnych sztuk walki, zastanawiasz się, dlaczego zawodowi sportowcy noszą dopasowane t-shirty? Wydawać by się mogło, że one, zamiast pomagać, tylko krępują ruchy i utrudniają przepływ wilgoci na zewnątrz. Nic bardziej mylnego! Te bluzki to rashguardy, o naprawdę zdumiewających właściwościach.

Rashguard – co to takiego?

Rashguard to inaczej koszulka kompresyjna. Jej nazwa pochodzi z języka angielskiego i w dosłownym znaczeniu brzmi „ochrona przed wysypką”. Dlaczego? Prawdopodobnie ze względu na dość nietypowe właściwości, które pozwalają na wykonywanie między innymi bardzo intensywnych treningów. Co ciekawe, wbrew pozorom nowoczesna odzież, znana jest nie tylko w Wielkiej Brytanii, czy w Polsce. Jej rozpoznawalność sięga nawet najdalszych zakątków świata. Według danych pierwsze tego rodzaju ubrania nosili surferzy w… Australii! Tak, rashguard to sportowy t-shirt z naprawdę bogatą historią. Oprócz jazdy na desce surfingowej sprawdził się również w kulturystyce, zawodach MMA czy w innych sportach walki. Obecnie jest chętnie wybierany także na siłownię i trening rekreacyjny, również ten, wykonywany na świeżym powietrzu.

W czym tkwi sekret? W głównej mierze sławę tym sportowym koszulkom przyniosły ich niezwykłe właściwości. Zatem przyjrzyjmy się im bliżej.

Właściwości koszulek sportowych typu rashguard

Rashguardy stanowią nowoczesny, specjalny rodzaj odzieży sportowej. Tego typu koszulki kompresyjne stworzone zostały dla najbardziej wyczynowych sportowców, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zakładali je również amatorzy w dziedzinie sportu. Co je wyróżnia? Doskonałe parametry, znacznie przewyższające nawet te przypisane wyłącznie  ubraniom termoaktywnym. Podobnie jak one, rashguardy mają fantastyczne właściwości termoregulacyjne, ale nie tylko. Co jeszcze należy doliczyć do ich zalet?

Przede wszystkim materiał, który tak jak wspomnieliśmy wcześniej, jest termoregulacyjny, ale także umożliwia doskonałe odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu na skórze nie zbiera się pot. Oprócz tego rashguardy charakteryzuje niezwykle dopasowany do ciała krój, odpowiadający w dużym stopniu za właściwości kompresyjne tego ubrania. Te z kolei, przekładają się na lepszy przepływ krwi w żyłach, a w efekcie na samą efektywność treningu ze względu na ekspresowe rozgrzanie mięśni i ich skuteczną regenerację. Ponadto na uwagę zasługuje dość nietypowa technologia szycia charakteryzująca się płaskimi szwami typu „flatlock”. Co ją wyróżnia? Między innymi wysoki stopień ochrony. Dzięki niej naskórek jest lepiej zabezpieczony, przez co staje się również bardziej odporny na obtarcia i różnorodne uszkodzenia.

Czy jest jeszcze coś, czym rashguard może zaskoczyć? Tak! To… znów tkanina. Wbrew pozorom w składzie procentowym na próżno szukać domieszki bawełny. W tym przypadku godnie zastępują ją materiały sztuczne, takie  jak poliester czy elastan, o naprawdę zróżnicowanej gramaturze.

Specjalistyczny rashguard vs koszulka termoaktywna – podstawowe różnice

Główną różnicą pomiędzy rashguardem a koszulką kompresyjną jest wspomniany wyżej materiał. T-shirty kompresyjne oprócz właściwości termoregulacyjnych, spełniają także szereg innych wymogów. Między innymi są antybakteryjne, doskonale odprowadzające wilgoć, lekkie i wytrzymałe.

To wszystko świadczy o ich niezwykłości. Aby jednak przekonać się, czy rashguardy są naprawdę takie niesamowite, najlepszą decyzją będzie ich zakup. My nie mamy już wątpliwości, że na jednym egzemplarzu się nie skończy! Gotów, by podjąć wyzwanie i nabyć swój pierwszy model koszulki kompresyjnej?

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę