Teraz Czytasz
Płyty meblowe najczęściej wybierane przez profesjonalnych producentów mebli

Płyty meblowe najczęściej wybierane przez profesjonalnych producentów mebli

Rynek meblarski obfituje w wiele ciekawie zaprojektowanych produktów, które są funkcjonalne i cieszą oko nawet i najbardziej wymagających klientów. Profesjonalni producenci mebli wykorzystują do ich produkcji rozmaite surowce. Najważniejszym i najczęściej wykorzystywanym przez nich komponentem są płyty meblowe. Czym one są i jak wygląda ich podział?

Z czego produkowane są meble?

Profesjonaliści z branży stolarskiej chętnie stawiają na określone materiały w trakcie produkcji mebli. Ważnym surowcem, chętnie zamawianym i wykorzystywanym przez poważnych graczy na rynku meblarskim jest płyta meblowa. Co to jest i czy występuje w formie jednolitej? Płyta meblowa jest to popularny materiał wykorzystywany w meblarstwie i budownictwie. Wytwarza się z niej szafki, biurka, szafy, komody, stoliki. Trudno sobie wyobrazić większość dostępnym na rynku produktów bez tego komponentu. Nie jest to materiał jednolity i występuje w wielu odmianach, które znacząco się od siebie różnią i mają odmienne właściwości.

Najczęściej spotykane formy płyt meblowych

Producenci mebli wykorzystują rozmaite komponenty w procesie produkcji. Warto pochylić się nad ważką kwestią, która dotyczy gatunku surowca, z którego wytwarzane są rozmaite elementy umeblowania. Płyty meblowe (zob. https://e-markat.pl/plyty-meblowe) występują w wielu gatunkach.

  • Płyty wiórowe. Powstają w toku spajania warstw wiórów drzewnych za pośrednictwem żywicy lub specjalnych klejów syntetycznych.
  • Płyty paździerzowe. Wytwarza się je z wysuszonych łodyg lnu bądź konopi. Złącza się je w procesie ciśnieniowym za pomocą kleju.
  • Sklejki. Meble ze sklejki kojarzone są z odległymi czasami PRL. Wówczas były ogólnie dostępnym i powszechnym w polskich domach elementem aranżacji. Proces produkcji takich płyt jest prosty. Cienkie warstwy drewna są łączone ze sobą klejem. Z takich płyt wykonuje się później proste meble.
  • Płyty melaminowane. To ciekawa odmiana płyt meblowych. Stanowią budulec dekoracyjny i chętnie wykorzystywany jest przez producentów mebli. Podstawą ich produkcji są płyty wiórowe, które pokrywa się specjalnym papierem dekoracyjnym.
  • Płyty pilśniowe. Powstają pod wysokim ciśnieniem i charakteryzują się różną gęstością. Tkanka drzewna przechodząca przez proces spajania daje w efekcie płytę meblową. Wyróżnić można trzy rodzaje takich płyt. Są to płyty MDF, HDF i LDF. Różnią się od siebie poziomem gęstości. Płyty MDF mają średnią gęstość splecionych włókien drzewnych. Płyty HDF są z kole grubsze. Płyty LDF cechują się niewielką gęstością, przez co wykorzystuje się je nie tyle do produkcji mebli, ile do paneli ściennych.

Wszystkie te surowce wchodzą w obszar zainteresowań producentów mebli. Opisane tu rodzaje płyt meblowych często są poddawane przyozdabianiu, jak np. płyty paździerzowe, które spotkać można w wersji poddanej fornirowaniu czy laminowaniu. To nie czasy siermiężnie wyglądających mebli ze sklejki. Dziś wiele produktów spotykanych w salonach meblowych prezentuje się nad wyraz dobrze.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę