Teraz Czytasz
Jak obniżyć koszty eksploatacji domu?

Jak obniżyć koszty eksploatacji domu?

W dobie rosnących cen energii, zarówno gazu, jak i prądu wszyscy zaczynają zastanawiać się nad tym, jak ograniczyć koszty eksploatacji domu. Wbrew pozorom, niezależnie od szalejącej inflacji, a także podwyżek cen energii, możemy zrobić wiele. Ważna jest tu praca u podstaw, a właściwie praca od podstaw, czyli odpowiedni projekt budynku, a w przypadku tych istniejących mądra termomodernizacja. Co zatem możemy zrobić, by eksploatacja domu nie była bardzo droga?

Ogrzewanie, czyli system zapewniający efektywność, ale i mniejsze rachunki

Obecnie trudno jest znaleźć tanie ogrzewanie, ale warto próbować na wszystkie sposoby. W końcu nadal istnieją programy termomodernizacyjne, dzięki którym można zaopatrzyć dom w instalację fotowoltaiczną. Dla przeciętnego budynku ogrzewanego kotłem na paliwo stałe taka inwestycja nie będzie zbyt opłacalna, jednak gdy stosuje się elektryczne płyty grzewcze, ale i pompy ciepła, a dodatkowo korzysta się z rekuperacji, to prądu zużywa się całkiem sporo. Wytworzenie własnej energii może pozwolić obniżyć koszty znacząco. Jeśli nie fotowoltaika, to warto pracę wielu urządzeń ustawiać na tryb nocny, a potem już tylko utrzymywać odpowiednią temperaturę. W końcu w nocy obowiązuje inna taryfa energetyczna i jest taniej. W związku z tym już wiele przedsiębiorstw, choćby huty szkła, przestawiło się na nocny tryb pracy, a więc podobny tryb warto wykorzystać w przypadku urządzeń w domu. Może dotyczyć to także sprzętów gospodarstwa domowego, choćby pralki. W końcu pranie z nocy można wyciągnąć z pralki rano. Wracając do samego ogrzewania. Stosowanie grzejników elektrycznych powoduje duże zużycie energii. Dlatego, jeśli posiada się klimatyzator z funkcją ogrzewania, to warto właśnie z niego korzystać, gdyż jest bardziej energooszczędny. Oszczędności można szukać również w prosty sposób, w końcu można regulować ilość ciepłego powietrza w danych pomieszczeniach na zaworach termostatycznych i regulatorach pokojowych. Ogrzewanie stanowi większość wydatków dla domu w okresie grzewczym, dlatego warto stawiać na nowoczesne rozwiązania.

Odzysk ciepła zapewni mechaniczna wentylacja – Warszawa to miasto, gdzie wiele osób się o tym przekonało

Wentylacja grawitacyjna jest nieefektywna niezależnie czy mamy do czynienia ze starym typem okien z uchylnymi skrzydłami, czy też oknami z zamontowanymi wywietrznikami. Zbyt długie wietrzenie w zimie powoduje spore straty ciepła, a ponadto nieszczelna stolarka okienna także powoduje straty. Do tego są one większe, jeśli niewystarczająco zaizolowane są ściany zewnętrzne i dach. Można zaoszczędzić nawet o połowę w okresie grzewczym przy mechanicznej wentylacji. Warszawa jest miastem, gdzie wielu inwestorów już odczuło tę różnicę. Rekuperacja działa na zasadzie odzysku ciepła z powietrza wywiewanego i straty są znacząco niwelowane, bo w przypadku dobrej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła przeciwprądowym czy spiralnym można odzyskać nawet 90% ciepła. Co więcej, powietrze, które wpada do wnętrza z zewnątrz jest wstępnie ogrzewane w rekuperatorze, a dodatkowo oczyszczane z wszelkich zanieczyszczeń. W rekuperatorach stosowane są filtry, które wychwytują nie tylko pyły zawieszone, ale również alergeny, owady, bakterie, niektóre wirusy, grzyby oraz kurz. To zatem doskonały wybór dla osób cierpiących na alergie i choroby układu oddechowego.

Energooszczędne sprzęty

Bez wątpienia niskie zużycie energii elektrycznej przez poszczególne urządzenia i sprzęty domowe pozwala uzyskać niższe rachunki za prąd. Dlatego należy sięgać po te energooszczędne. Kiedyś mieliśmy klasy energetyczne od D do A+++. Obecnie nazewnictwo się zmieniło. Dawne A+++ to obecnie zakres od A do G, z oznaczeniem zużycia kWh na 100 cykli. Sklepy stosują podwójne nazewnictwo, gdyż konsumenci jeszcze nie przyzwyczaili się do zmian. Sprzęty o przestarzałej technologii zużywające mnóstwo prądu trudno jest już kupić, bo ograniczają to regulacje prawne. Niemniej jednak szukając sprzętów zużywających najmniej prądu, trzeba wybierać te oznaczone literą A, B lub C. W przypadku central wentylacyjnych do domów najlepsze są urządzenia o klasie A+ i A.

Energooszczędne oświetlenie

Warto wspomnieć jeszcze o oświetleniu. Tutaj oczywiście jedynym słusznym wyborem będzie oświetlenie LED. Ma długą żywotność, a w dodatku zużywa niewiele energii, a jednak daje silne światło o zróżnicowanej temperaturze barwowej, którą można dostosować do swoich potrzeb. Jeśli ma się jeszcze gdzieś zapasy starych żarówek, to nie warto już z nich korzystać.

Koszty eksploatacji domu można obniżać na różne sposoby. Oczywiście w oszczędnościach pomoże też mniejsze zużycie wody. Warto starać się jej nie marnować, co będzie również korzystne dla środowiska.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę