Teraz Czytasz
Oświetlenie w domu – o czym musisz pamiętać? Podpowiadamy!

Oświetlenie w domu – o czym musisz pamiętać? Podpowiadamy!

Miejsce, w którym mieszkasz to nie tylko budynek, ale przede wszystkim przestrzeń, w której spędzasz wiele czasu. Kluczową rolę w budowaniu atmosfery i funkcjonalności odgrywa światło. Może ono całkowicie odmienić charakter wnętrza. Niezależnie od tego, czy urządzasz nowe miejsce, czy odświeżasz wygląd starego, warto zastanowić się nad tym, jakie oświetlenie do domu wybrać. Sufitowe, ścienne i podłogowe — masz wiele możliwości. Poznaj zasady, którymi rządzi się współczesna aranżacja wnętrz i stwórz wyjątkowy klimat w Twoim otoczeniu.

Jakie są rodzaje oświetlenia?

Urządzając każde wnętrze, warto zaplanować kilka źródeł światła, adekwatnych do potrzeb i wydzielonych stref. Oświetlenie w domu możemy podzielić na trzy główne rodzaje:

  • górne — zaliczamy do niego popularne lampy sufitowe. Są projektowane w taki sposób, by rozświetlać całe pomieszczenie. Mogą mieć jednak różne formy, od wiszących żyrandoli, przez minimalistyczne plafony, aż po nowoczesne lampy ledowe,
  • dekoracyjne — nie musi emitować mocnego światła, ponieważ służy głównie do ozdoby lub wyeksponowania konkretnych elementów wystroju mieszkania, takich jak obraz, galeria zdjęć lub wazon. Do tego typu źródła światła zaliczamy również lampy podłogowe, które poza praktyczną funkcją mogą również wzbogacać wystrój wnętrza,
  • miejscowe — uzupełnia światło główne w punktach, które tego wymagają. Można je zastosować, np. jako ścienne kinkiety przy wezgłowiu łóżka albo listwę LED nad kuchennym blatem. Dzięki nim zyskasz wygodę i komfort odpowiedniej ilości światła w każdej sytuacji. Nie zmęczysz też oczu czytaniem w zbyt ciemnych pomieszczeniach.

Każde oświetlenie w domu – sufitowe, ścienne czy podłogowe może być wykorzystywane razem lub na przemian, dając za każdym razem inny efekt.

oswietlenie-w-salonie.jpg

Jaką barwę światła wybrać do domu?

Wybierając barwę światła oraz dopasowując ją do konkretnego pomieszczenia w domu, warto wiedzieć, w jaki sposób oddziałuje na nasz organizm. Dzięki temu łatwiej dobrać temperaturę wyrażoną w stopniach Kelwina do rodzaju źródła światła zgodnie z przeznaczeniem danej strefy.

– Światło zimne opisywane jest wartością od 4500 do 5500 K. Pobudza do działania i pomaga w skupieniu się na wykonywanej czynności. Sprawdzi się jako oświetlenie sufitowe lub ścienne w miejscach, które często wymagają koncentracji, np. w kuchni.

– Światło ciepłe ma temperaturę poniżej 3300 K. Można je opisać jako nastrojowe. Pomaga się zrelaksować i wyciszyć. Z tego powodu często jest wykorzystywane w sypialni oraz dodatkowych źródłach, takich jak lampy podłogowe.

– Światło neutralne o barwie oscylującej pomiędzy 3300 a 4500 K uchodzi za najbardziej uniwersalne. Często jest wybierane jako główne oświetlenie w domu. Sprawdzi się zarówno w przypadku lamp sufitowych, jak i ściennych lub podłogowych. Dobrze oddaje oświetlane kolory i nie męczy wzroku.

Najpierw urządzanie wnętrza czy oświetlenie?

Pytanie, czy w pierwszej kolejności zająć się aranżacją wnętrza, czy wyborem źródeł światła, często budzi wątpliwości. Przy chaotycznym planowaniu kwestia oświetlenia w domu bywa pozostawiana na sam koniec, a to błąd. Wybór konkretnych modeli lamp sufitowych, ściennych czy podłogowych można odłożyć nieco w czasie. Jednak ich liczbę i rozmieszczenie warto dopasować do rozkładu wnętrza już na etapie obmyślania aranżacji.

Mieszkanie będzie bardziej funkcjonalne, gdy usytuowanie oświetlenia pokryje się z rozkładem mebli i innego wyposażenia. Znając już miejsce, w którym stanie kanapa czy stół można umiejscowić względem nich sufitowe źródło światła. Dzięki temu będzie ono optymalnie wykorzystywane każdego dnia. Podobnie sytuacja wygląda z punktami ściennymi i lampą podłogową. Harmonijna koncepcja podkreśli walory estetyczne i komfort wnętrza.

Nie wiesz, jak dobrze oświetlić wnętrze swojego domu? Architekci ze Studio Motiv chętnie Ci pomogą!

Zaplanowanie pięknego i funkcjonalnego wnętrza wymaga wprawy i wiedzy. Niektóre błędy, jak chociażby niewłaściwe rozmieszczenie oświetlenia w domu, trudno zniwelować na późniejszym etapie. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszym studiem projektowym Motiv. Krok po kroku pomożemy urządzić wspaniałe wnętrze. Ułatwimy dobranie stylowego i praktycznego źródła światła sufitowego, ściennego i podłogowego. Stwórz z nami wyjątkową atmosferę w Twoim domu!

Artykuł partnera.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę