Teraz Czytasz
Oświetlenie salonu ze skosami – jak rozmieścić lampy, aby uzyskać zadowalający efekt?

Oświetlenie salonu ze skosami – jak rozmieścić lampy, aby uzyskać zadowalający efekt?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu poddasza używane były przede wszystkim do przechowywania różnych różności. Dziś są one adaptowane na mieszkania. Pomieszczenia mieszkalne i użytkowe znajdujące się na poddaszu mają bardzo często sufity i ściany ze skosami, co urozmaica ich wygląd. Skosy dają wiele możliwości aranżacyjnych, ale równocześnie znacznie utrudniają urządzenie wnętrza. Problem stanowi również odpowiednie oświetlenie takich pomieszczeń, ponieważ nie wszystkie standardowe rozwiązania można tu zastosować. Podpowiadamy jak mądrze oświetlić salon na poddaszu.

Okna

Najlepszym sposobem oświetlenia pomieszczenia ze skosami są okna. Najlepiej sprawdzą się okna ścienne, ale jeśli nie można ich zamontować alternatywą staja się okna dachowe. Aby pokój był jasny, należy zadbać o to, aby przeszklonych powierzchni było jak najwięcej. Trzeba pamiętać, że najlepsze dla człowieka jest naturalne światło, wpływające pozytywnie zarówno na zdrowie jak i portfel.

Żyrandole i lampy wiszące

W każdym salonie bardzo ważne jest oświetlenie główne. Najczęściej zapewniają je żyrandole i lampy wiszące. W przypadku salonów mających charakterystyczne skosy, tego typu oświetlenie nie zawsze się sprawdza. Jeśli salon jest wysoki, a skosy zajmują tylko niewielką jego części, wówczas rolę głównego oświetlenia może spełniać lampa wisząca. Jeśli skosów jest dużo, a sam pokój jest niski, wówczas lepiej z lamp wiszących lepiej zrezygnować.

Kinkiety i reflektory

W przypadku pokoi ze skosami i nierównymi ścianami, oświetleniem głównym mogą zostać kinkiety montowane oraz reflektorki umieszczane w miejscach dogodnych dla użytkownika. Dzięki tego typu lampom każda część pomieszczenia może być dobrze oświetlona. Doskonale sprawdzają się przede wszystkim reflektorki kierunkowe pozwalające doświetlić nawet bardzo zaciemnione miejsca.

Lampy stojące

Lampy stojące to kolejny element oświetlenia, który warto wziąć pod uwagę projektując salon ze skosami. Do wyboru są stylowe lampy – oświetlenie w Twoim domu o różnej wysokości oraz wyglądzie, dzięki czemu można bez problemu dobrać model idealnie pasujący do pomieszczenia. Lampy stojące nie sprawdzają się w roli oświetlenia głównego za to doskonale doświetlają miejsca pracy i wypoczynku.

Oświetlenie dodatkowe

Poza oświetleniem głównym oraz dodatkowymi lampami stojącymi warto pomyśleć o dodatkowych lampkach dekoracyjnych. Obecnie do wyboru jest ogromna ilość różnych modeli świetlówek, lampek nocnych, stołowych czy sznurów świetlnych. Wiele ciekawostek na temat oświetlenia salonu oraz więcej o Eichholtz – producencie luksusowych mebli i oświetlenia – przeczytasz na blogu MyHoneyHome.pl

Stworzenie funkcjonalnego i ładnego salonu ze skosami nie jest proste. Sporym wyzwaniem jest dobranie odpowiednich mebli, które będą pasowały do skośnych ścian. Podobnie jest z oświetleniem. W przypadku pomieszczeń ze skosami standardowe oświetlenie główne w postaci żyrandola czy lampy wiszącej często sprawdza się. Znacznie lepszym rozwiązaniem są kinkiety oraz reflektorki. Warto również pamiętać o dodatkowych elementach oświetleniowych, które sprawią, że pomieszczenie zyska niepowtarzalny klimat.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę