Teraz Czytasz
Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie – co warto wiedzieć?

Ogrzewanie klimatyzatorem w zimie – co warto wiedzieć?

Klimatyzacja to ostatnio dosyć popularne urządzenie gospodarstwa domowego zaprojektowane tak, aby zapewnić latem chłód w domu i ciepło zimą. W wielu domach zainstalowany jest klimatyzator, nawet jeśli nie używa się go w miesiącach letnich. Ogrzewanie, a także chłodzenie mieszkania to skuteczna i przyjazna dla środowiska metoda utrzymania komfortowej temperatury. Klimatyzacja może również ograniczyć naturalne źródła ciepła w Twoim domu i obniżyć poziom wilgotności w danych pomieszczeniach.

Czy opłaca się ogrzewać klimatyzatorem?

Mówiąc najprościej, klimatyzacja jest oszczędnym rozwiązaniem grzewczym. Zwłaszcza jeśli uświadomimy sobie, że jest to opcja drugorzędna, a nie główna ostoja ogrzewania. Pomimo tego, że klimatyzatory zużywają energię elektryczną, to dzięki temu, jak pracują, genialnie ogrzewają dane pomieszczenie i w ten sposób mogą szybko podnieść temperaturę w pokoju nawet o kilka stopni.

Rzeczywiste działanie nie jest więc ciągłe. Sama instalacja jest niedroga, a ponieważ urządzenie pełni najczęściej dwie funkcje, często już jest w naszym domu lub zostanie zainstalowana, aby letnie dni były bardziej komfortowe. Na dodatek należy pamiętać, że ogrzewanie jest nam potrzebne także w wiosenne i jesienne wieczory, zanim rozpocznie się ogólny sezon grzewczy. W tym miejscu klimatyzacja staje się bardzo ekonomicznym rozwiązaniem grzewczym.

Koszt zakupu, a także montażu klimatyzacji to nie tylko kwestia komfortu w upalne dni, ale również jest to oszczędności w okresach przejściowych oraz zimą. Obecnie dostępne urządzenia klimatyzacyjne oraz grzewcze ze zintegrowanymi pompami ciepła są w stanie pracować do temperatury zewnętrznej około -15°C, a niektóre modele pracują nawet poniżej tej wartości. W związku z tym większość domów w kraju może być ogrzewana klimatyzacją w miesiącach zimowych, a co więcej, przy zastosowaniu klimatyzacji można uzyskać o połowę niższe koszty ogrzewania danych pomieszczeń w porównaniu do ogrzewania ich grzejnikami elektrycznymi.

Czy klimatyzacja może być włączona cały czas? Może być włączona cały czas, ale nie musi. Gdy klimatyzator osiągnie żądaną temperaturę, przechodzi w tak zwany stan czuwania. W tym trybie pracuje tylko wentylator jednostki wewnętrznej.

Ogrzewanie pomieszczenia za pomocą klimatyzacji w okresie przejściowym czy ogrzewanie klimatyzatorem w zimie może być opłacalnym i wygodnym sposobem na utrzymanie komfortu w domu. Warto przy tym wybrać energooszczędne urządzenie od sprawdzonego producenta i zlecić jego profesjonalny montaż.

Ile prądu zużywa klimatyzacja w trybie grzania?

Nowoczesne klimatyzatory z funkcją grzania posiadają możliwość ogrzania nawet dużych pomieszczeń. Maksymalny pobór prądu w trybie grzania jest gdzieś mniej więcej trzy lub cztery razy niższy niż moc grzewcza. W związku z tym jest to wartość czterokrotnie niższa od mocy grzewczej, która wynosi około 1,1 kW. Miesięczny koszt ogrzewania klimatyzatora można obliczyć, w bardzo prosty sposób, mianowicie sumując godziny pracy i mnożąc je przez koszt za kWh planu taryfowego.

Ciepło wytwarzane przez klimatyzator z funkcją grzania jest znacznie tańsze niż w przypadku ciepła wytwarzanego przez grzejnik elektryczny. Ogrzewanie z zastosowaniem klimatyzacji może być o około 65-80% tańsze niż w przypadku grzejników elektrycznych. Porównywając: grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. Z kolei klimatyzator o mocy 3000 W może w tym przypadku zużywać tylko 800W w zależności od określonego modelu.

Do obliczenia kosztów energii elektrycznej z użyciem funkcji ogrzewania klimatyzatora potrzebny jest między innymi pobór mocy do ogrzewania, który zazwyczaj podany jest na karcie urządzenia oraz dane dotyczące powierzchni/przestrzeni do ogrzania. Orientacyjnie 1 kW odpowiada ogrzaniu około 10 m2. W związku z tym można oszacować koszty eksploatacji klimatyzatorów z funkcją grzania.

Ile kosztuje ogrzewanie klimatyzatorem?

Ogrzewanie klimatyzatorem to roczny koszt około 1220zł. Natomiast średni miesięczny koszt klimatyzacji to około 100zł. Tym samym ogrzewanie z użyciem klimatyzacji jest znacznie tańsze niż typowych grzejników elektrycznych, czy też systemów grzewczych. Kolejną znaczącą zaletą takich rozwiązań jest przede wszystkim ich wygoda. Żądaną temperaturę można już osiągnąć za pomocą jednego przycisku. Klimatyzatory są również bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych kotłów na paliwa kopalne, ponieważ nie ma w nich źródła zapłonu.

Czy klimatyzacja ogrzeje dom zimą?

Jak wygląda ogrzewanie klimatyzatorem w okresie zimowym?

Klimatyzacja może być skuteczna nie tylko do chłodzenia pomieszczeń latem, ale także do ogrzewania mieszkania jesienią czy też łagodnymi zimami.

Ogrzewanie klimatyzacją w zimie, w okresach przejściowych i bezmroźnych jest rozwiązaniem ekonomicznym i funkcjonalnym, doskonale sprawdza się jako dodatkowe, a nie jedyne źródło ciepła. Oprócz funkcji ogrzewania oraz chłodzenia, klimatyzatory wyposażone są w specjalne filtry w jednostce wewnętrznej, które pochłaniają kurz, pyłki, a także inne zanieczyszczenia z powietrza, wytwarzając w ten sposób czyste, zdrowe powietrze.

Jak ustawić klimatyzację zimą? Najczęściej wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk i w ten sposób ustawić żądaną temperaturę. Pożądane są klimatyzatory z funkcją podtrzymywania ciepła (np. 8-10°C).

Czy opłaca się grzać klimatyzacją w zimie? Domy niskoenergetyczne wymagają mniejszego ogrzewania w zimie, w związku z tym możesz czuć się komfortowo korzystając tylko z klimatyzacji. Tym bardziej, że klimat się ociepla i wyjątkowo zimnych dni w roku jest znacznie mniej, niż było kiedyś.

Artykuł gościnny

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę