Teraz Czytasz
Odśwież swoją szafę. Cztery sposoby na stare-nowe ubrania

Odśwież swoją szafę. Cztery sposoby na stare-nowe ubrania

Moda zmienia się w bardzo szybko, a w naszych szafach pozostają ubrania, które wciąż nadają się do noszenia. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym możemy dać ubraniom drugie życie, a dodatkowo sporo zaoszczędzić na ich częstej wymianie.

Biżuteryjne dodatki

Obecnie bardzo modne są różnego rodzaju cekiny, naszywki czy akcesoria biżuteryjne. Ich dodatek może sprawić, że nawet zwykłe ubrania wyglądają modnie i gustownie. Co istotne, tego typu przeróbki możemy zrobić sami w domowym zaciszu, co z półfabrykatami do biżuterii jest niezwykle proste. Wystarczy tylko kupić materiały, z którym będziemy pracować. W porównaniu do nowych ubrań, kosztuje to naprawdę niewiele. Półfabrykaty możemy dowolnie ze sobą łączyć i naszywać zarówno na koszulkach, jak i na spodniach, czy nawet dodatkach, takich jak chociażby torebki lub plecaki.

W modnym kolorze

Moda na kolory zmienia się co sezon. Niestety, zwykle barwy, który są na topie, znacznie odbiegają od tych, które były modne sezon czy dwa temu. Nie musimy jednak kupować nowych ubrań – wystarczy, że zafarbujemy te, których już nie nosimy. Dobrej jakości barwnik do tkanin można kupić już za parę złotych. Obecnie dostępne są również barwniki wykonane z naturalnych składników, co jest doskonałą alternatywą dla alergików czy osób, którym ochrona środowiska naturalnego nie jest obojętna. Ważne, aby stosować barwnik zgodnie z instrukcją od producenta. Zapobiegnie to ewentualnemu zniszczeniu ubrań w procesie farbowania.

Długie czy krótkie?

Długie spodnie czy bluzki z długim rękawem zwykle nosimy jeden, maksymalnie dwa sezony. Powodem jest fakt, iż materiał na krańcach przeciera się, co niestety, nie wygląda zbyt estetycznie. Okazuje się jednak, że długich spodni lub koszulek z dłuższym rękawem wcale nie trzeba wyrzucać. Wystarczy zamienić je w krótkie spodenki lub w T-shirt z krótkim rękawem. To samo możemy zrobić z koszulą, która pierwotnie miała długie rękawy. Skrócenie spodni czy rękawów jest bardzo proste – wystarczy podciąć materiał w odpowiednim miejscu, a następnie podszyć go na maszynie bądź ręcznie, aby nie tworzyły się nieestetyczne strzępy nitek (choć i te mają swoich wielbicieli).

Zaszywanie drobnych dziur

Małe dziurki na ubraniach lubią robić się już po pierwszych kilku praniach. Prawdziwym wyzwaniem są jednak większe przetarcia, na przykład na łokciach czy w przypadku spodni – w kroku. Wbrew pozorom ubrania z dziurkami czy przetarciami nie muszą być wyrzucane – wystarczy tylko umiejętnie podejść do ich przerobienia. Otóż na łokciach możemy naszyć efektowne łatki, które nie wychodzą z mody już od kilku sezonów. Natomiast w przypadku bluzek możemy postawić na kontrastowe wstawki. W ten sam sposób warto zaszyć przetarcie materiału w kroku czy na kolanach. Wbrew pozorom nie trzeba umieć szyć, aby odnowić ubrania. Przyda nam się za to:

  • taśma do klejenia tkanin,
  • tkanina, którą chcemy wypełnić dziurę,
  • nożyczki,
  • szablon w dowolnym kształcie.

Warto zwrócić uwagę, że niektóre materiały wymagają zaprasowania – na przykład łaty. Niemniej jednak w wielu przypadkach sam klej okazuje się być wystarczającym materiałem mocującym.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę