Teraz Czytasz
O czym pamiętać, kupując fotelik samochodowy dla dziecka?

O czym pamiętać, kupując fotelik samochodowy dla dziecka?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa foteliki samochodowe są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdów, w których przewożone są dzieci. W przypadku kolizji lub innych zdarzeń drogowych tego typu sprzęt ma za zadanie minimalizować ryzyko poważnych uszkodzeń ciała. Wybierając fotelik, szczególną uwagę należy zatem zwrócić na certyfikat bezpieczeństwa. Poza tym warto przyjrzeć się również jego konstrukcji i jakości wykonania.

Wybór właściwego fotelika samochodowego

O tym, czy dany sprzęt zagwarantuje dziecku maksimum bezpieczeństwa podczas podróży, decyduje nie tyle certyfikat bezpieczeństwa, ile jego dopasowanie do wagi oraz wzrostu dziecka. Fotelik samochodowy musi odpowiadać potrzebom malucha. Dlatego w sprzedaży znajdziemy tego typu sprzęt podzielony na kilka głównych kategorii. Są to foteliki samochodowe dedykowane najmłodszym dzieciom 0-13kg, dzieciom nieco starszym 9-18kg oraz przedszkolakom i uczniom pierwszych klas szkół podstawowych 15-36kg. Starsze, a tym samym wyższe dzieci, mogą korzystać z podkładek i samochodowych pasów bezpieczeństwa. Co warte podkreślenia, na rynku znajdziemy wiele wariantów tych trzech głównych kategorii sprzętu i tylko od naszej indywidualnej decyzji zależy, który z nich wybierzemy.

Komfort podróży i wygoda obsługi

Poza kwestiami bezpieczeństwa, które są oczywiście najważniejsze, na wybór określonego fotelika samochodowego z pewnością wpływa również jego cena oraz obecność lub brak dodatkowych funkcjonalności. To one w bezpośredni sposób przekładają się na większy lub mniejszy komfort obsługi oraz wygodę przewożonego malca. Nowoczesne konstrukcje są na ogół wyposażone w zaawansowany system regulacji, co umożliwia lepsze dopasowanie fotelika do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, a tym samym zwiększa jego komfort, zwłaszcza podczas dłuższych podróży autem. Szczególnie pożądaną funkcją jest wielostopniowy system regulacji zagłówka, stopnia odchylenia i szerokości oparcia. Warto przyjrzeć się również tym rozwiązaniom, dzięki którym foteliki samochodowe są wygodniejsze w obsłudze. Najbardziej przydatne elementy to możliwość łatwego demontażu tapicerki oraz zastosowania specjalnej podstawki, dzięki której fotelik można obracać i łatwo wyjmować z auta.

Duża różnorodność dostępnych modeli fotelików samochodowych może utrudniać podjęcie właściwej decyzji zakupowej. Dlatego w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na rozmiar fotelika i dopiero w danym przedziale rozmiarowym szukamy modelu o interesujących nas dodatkowych funkcjach. Należy pamiętać, że najważniejsze jest dobre dopasowanie tego typu sprzętu do wagi oraz wzrostu dziecka.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę