Teraz Czytasz
Moc zaklęta w kamieniu

Moc zaklęta w kamieniu

Matka Natura jest najwybitniejszą artystką. Nie trzeba być dobrym obserwatorem, by dostrzec otaczające nas piękno. Kwietne łąki, zielone knieje czy słoneczne plaże… . Cuda na wyciągnięcie ręki. Jednak geniusz przyrody objawia się nie tylko w krajobrazach. To co najcenniejsze, skrywane jest głęboko pod powierzchnią, od czasu do czasu ukazując ludziom swoje zjawiskowe oblicze. Kamienie naturalne, barwny fenomen z głębi ziemi.

O kamieniach słów kilka

Kamienie naturalne są jednymi z najbardziej pożądanych wytworów przyrody. Powstały przed milionami lat na skutek procesów geologicznych. Istnieje wiele podziałów kamieni, jednak do najpopularniejszych należy kategoryzacja na te szlachetne i półszlachetne. Na czym polega różnica? Podstawowym czynnikiem jest ich częstość występowania. To co rzadziej spotykane, jawi się jako bardziej pożądane a za tym cenniejsze. Jednak wiele osób woli hipnotyzujący błękit lazurytu, niż chłodny blask diamentów. Ile głów, tyle opinii. Człowiek nie byłby sobą, gdyby nie starał się skopiować natury. Dzięki pracy naukowców powstały kamienie syntetyczne. Choć na pozór podobne do naturalnych, daleko im do ideału. W końcu nawet najwybitniejsze laboratorium nie zastąpi twórczej mocy Matki Natury.

Ukochane przez Bogów

Kamienie szlachetne, półszlachetne, minerały… . Od zarania dziejów człowiek przypisywał im wyjątkową wartość i pragnął mieć je w posiadaniu. Ze względu na ich naturalne piękno i rzadkość, ozdabiały ciała władców, kapłanów czy wojowników. Dzięki pracy archeologów możemy podziwiać bogate kolekcje starożytnej biżuterii eksponowane w muzealnych wnętrzach. Ozdoby egipskie, perskie czy rzymskie – nawet mimo upływu tysięcy lat wciąż zachwycają swoim kunsztem. Kamienie naturalne były pożądane nie tylko ze względu na swoją niepowtarzalną urodę. Przypisywano im także wyjątkowe właściwości i nadprzyrodzone pochodzenie. Towarzyszyły starożytnym w drodze w zaświaty czy podczas ceremonii religijnych. Turkusowe maski Azteków, egipskie amulety czy nefrytowe dyski Bi z Chin… – można długo wymieniać.

Nie samo piękno

Już przed wiekami, kamienie naturalne były używane do leczenie różnych dolegliwości – w formie uzdrawiających talizmanów bądź jako składniki mikstur. Sposoby takich kuracji można znaleźć w medycynie chińskiej czy wywodzącej się z Indii ajurwedzie. Obecnie tego typu praktyki określane są mianem „litoterapii” i zalicza się je do rodzajów medycyny alternatywnej. Wśród właściwości kamieni wyróżnia się zarówno te, które działają na sferę fizyczną człowieka, jak i mające wpływ na jego psychikę i duchowość. Przykładowo, kwarc różowy uznawany jest za kamień miłości i wybaczenia, turkus przynosi pomyślność a agat zapewnia siłę i równowagę.

Naturalnie – oryginalnie!

Jubilerzy wykorzystują wiedzę na temat właściwości kamieni naturalnych przy projektowaniu biżuterii dostosowanej do potrzeb klientów. Współczesne amulety i talizmany, tak jak było to przed wiekami, przybierają formy bransoletek, wisiorków czy kolczyków. Ozdoby wykonane z surowców naturalnych nie tylko cieszą oczy, ale także wpływają pozytywnie na samopoczucie. Szukając tego typu biżuterii, warto zapoznać się z ofertą małych zakładów jubilerskich, stawiających na jakość i niepowtarzalność, nie na masową produkcję. Amazonity, szafiry, kryształy górskie… błyskotki Matki Ziemi powinny się znaleźć w szkatułce każdej Naturalnej Bogini.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę