Teraz Czytasz
Masaż bańką chińską: dla zdrowia i urody

Masaż bańką chińską: dla zdrowia i urody

Masaż bańką chińską jest zabiegiem coraz częściej wybieranym w gabinetach kosmetycznych. Na fali zainteresowania naturalnymi metodami dbania o urodę i zdrowie, rośnie popularność masaży. Jak działa masaż bańką chińską i jakich efektów możesz się spodziewać?

Stawianie baniek część osób może kojarzyć z dawną metodą leczenia. Szklane „słoiczki” opróżniano z powietrza przy użyciu ognia, a następnie błyskawicznie stawiano na plecy – dzięki efektowi próżniowemu zasysa się one, mocno przywierając do ciała. Bańki używane były przede wszystkim do leczenia zapaleń dróg oddechowych. Stawianie baniek należy też do naturalnych metod wzmacniania układu immunologicznego. Obecnie tradycyjne szklane bańki wychodzą z użycia (m.in. ze względu na ryzyko oparzeń przy ich stawianiu), natomiast popularność budzą tzw. bańki chińskie, które wykorzystywane są do masażu.

Czym są bańki chińskie?

Bańki chińskie to pojemniczki o różnej wielkości wykonane najczęściej z silikonu. Są to tzw. bańki zimne, to znaczy, że do wytworzenia efektu próżni nie musimy używać ognia, ani w żaden sposób ich podgrzewać. Wystarczy ścisnąć bańkę, a następnie przyłożyć ją do ciała, by zadziałała jak przyssawka. W przeciwieństwie do typowych baniek leczniczych, bańki chińskie używane są do masażu – masażysta przesuwa nimi po ciele. Aby było to możliwe, skórę wcześniej należy natłuścić naturalnym olejem. Cały masaż trwa od kwadransa (niewielki fragment ciała) do nawet 90 minut, jeśli masowane są większe partie ciała.

Jakie są wskazania do masażu bańką chińską?

Masaż bańką chińską uważany jest za wszechstronną i naturalną metodę dbania o zdrowie i urodę. Szczególnie polecany jest przy następujących problemach:

 • Choroby stawów
 • Ból i napięcie mięśni
 • Ból kręgosłupa
 • Nerwobóle i nawracające migreny
 • Rozstępy
 • Cellulit
 • Nadmiar tkanki tłuszczowej

Jak wykonać masaż bańką chińską?

Masaż bańką chińską nie jest trudny. Dlatego możemy z niego skorzystać nie tylko w salonie masażu czy gabinecie kosmetycznym, ale też wykonać go samodzielnie w domu. Należy jedynie pamiętać o kilu zasadach. Przede wszystkim skóra musi być dobrze natłuszczona. Ważne jest też dobranie wielkości bańki – mniejsze mają mniejszą siłę zasysania, są więc dobre na początek. Przed użyciem bańki należy ogrzać, najlepiej w ciepłej wodzie, nie mogą jednak być gorące. Po przyłożeniu bańki do skóry i jej zassaniu, rozpoczynamy masaż, wykonując ruchy posuwiste oraz okrężne – zawsze w kierunku węzłów chłonnych! Masowanie jednego fragmentu ciała nie powinno trwać dłużej niż 5 minut – należy też przerwać masaż, jeśli ciało jest mocno zaczerwienione lub pojawiły się zasinienia. Wówczas przechodzimy do masowania kolejnego fragmentu.

masaż bańką chińską kraków

Jak często wykonywać masaż bańką chińską?

Masaże bańką chińską przynoszą najlepsze efekty, jeśli są wykonywane seriami – minimum dwanaście masaży w odstępach trzydniowych. Następnie – dla podtrzymania efektu – można masować ciało raz w tygodniu.

Jakie efekty daje masaż bańką chińską?

Masaż jest przede wszystkim zabiegiem, który relaksuje, pozwala pozbyć się napięcia z mięśni, poprawia też ukrwienie skóry. Choć momentami może pojawić się dyskomfort, szczególnie podczas pierwszych zabiegów, z czasem masaż staje się bardzo przyjemny. Regularne masowania pomaga wymodelować ciało, usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, a także zminimalizować cellulit i zmniejszyć widoczność rozstępów. Dobrze wpływa też na funkcjonowanie całego organizmu, bo sprzyja usuwaniu nagromadzonych toksyn. Regularne masaże wspierają też odporność, dlatego są szczególnie polecane w sezonie jesienno-zimowym, gdy ryzyko infekcji jest największe.

Przeciwwskazania do masażu bańką chińską?

Choć to naturalny zabieg mający wiele zalet, nie każdy powinien z niego korzystać. Przeciwwskazania do masażu to między innymi:

 • Choroby zakaźne i nowotworowe
 • Gorączka
 • Ciąża i miesiączka
 • Skłonność do pękania naczyń krwionośnych
 • Choroby krążenia
 • Wiek powyżej 80 lat

Tak, jak w przypadku każdego innego masażu, dyskomfort, ból oraz złe samopoczucie w trakcie zabiegu należy bezzwłocznie zgłaszać masażyście.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę