Teraz Czytasz
Luksusowe wakacje, czyli czemu warto odwiedzić Wietnam i Indonezję?

Luksusowe wakacje, czyli czemu warto odwiedzić Wietnam i Indonezję?

Wakacje w egzotycznych miejscach można przeżyć w różny sposób – udać się w wielomiesięczną podróż po azjatyckich krajach, pojechać na program work&travel i strzyc owce w zamian za miejsce zamieszkania, spędzić dwutygodniowy urlop w kurorcie all inclusive lub postawić na zakwaterowanie w luksusowym hotelu. Wysoko na liście egzotycznych krajów do zwiedzenia znajdują się Indonezja i Wietnam – dwa absolutnie ciekawe i fascynujące państwa: pod względem kulturowym, krajobrazowym i kulinarnym. Jak zorganizować luksusowe wakacje w Indonezji lub Wietnamie? W jakie miejsca warto się udać? Oraz jakie atrakcje oferują te dwa kraje?

Wakacje w Indonezji

Pomysłów na wakacje w Indonezji nie brakuje – do tego kraju należy około 17 tysięcy wysp i wysepek, w tym znane i lubiane przez turystów wyspy Bali, Lombok, Jawa i Komodo, a także mniej odkryte, jak Sumatra, wysepki Gili, Sulawesi czy Sumba. Indonezja jest położona w Azji Południowo-Wschodniej i częściowo w Oceanii, na wodach Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Stolicą tego wyspiarskiego kraju, Dżakarta, znajduje się na Jawie – wulkanicznej wyspie, kryjącej miejsca takie jak miasto Yogyakarta, o którym mówi się jako o „sercu wyspy”, Borobodur i Prambanan, niesamowite ruiny dwóch kompleksów świątyń buddyjsko-hinduistycznych, których powstanie datuje się na XIV wiek i są wpisane na listę UNESCO, Rezerwat przyrody Seloliman, święty wulkan Bromo, na który można się wspiąć czy holenderskie kolorowe miasteczko Kampung Warna Warni Jodipan.

Jawa jest największą indonezyjską wyspą i spodoba się tym, którzy pragną chłonąć atmosferę wielkomiejskości i azjatyckiej kultury, przedzierać się przez gęste dżungle i podziwiać starodawne świątynie. Natomiast dla widoków i rajskich plaż należy się udać nieco dalej – chociaż w pobliżu Jawy położona jest tropikalna wyspa Sempu, a której nie ma prądu ani znanej nam cywilizacji. Po doświadczenie egzotyki i pocztówkowych widoków oraz pobytu w najbardziej luksusowych hotelach w Indonezji warto się udać na Bali lub Lombok. Obie te wyspy oferują piękne i ciągnące się kilometrami piaszczyste plaże, lazurową wodę i gaje palm kokosowych.

Dodatkową atrakcją jest także możliwość udania się na wycieczki kulturowe i odwiedzenia wiosek grup etnicznych, które zamieszkują odległe części tych wysp. Bali wyróżniają tarasy ryżowe – uczta dla oczu i wymarzone miejsce dla miłośników fotografii. Na podziwianie pól ryżowych można się udać w kilka miejsc na wyspie i za każdym razem może spotkać Was niespodzianka – ryż nie jest wysiewany w tym samym czasie, dlatego kolor pól będzie się różnić. Natomiast Lombok jest znany bardziej ze swoich białych plaż o drobnym piasku, szczególnie w Sengigi, wulkanu Rinjani (drugiego najwyższego wulkanu w Indonezji), zachwycających świątyń – meczetów oraz świątyń hinduistycznych oraz ukrytych w tropikalnych lasach wodospadów. Na Lomboku mieszkają Sasakowie, rdzenni mieszkańcy wyspy, którzy stanowią około 85% wszystkich mieszkańców.

Wakacje w Wietnamie

Niemniej fascynujące państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Indochińskim, graniczące z Chinami, Laosem i Kambodżą. Wietnam ma specyficzny kształt – wąski i długi, przez co północna część kraju ma zupełnie inną strefę klimatyczną, niż tropikalne południe. Wietnam zachwyca różnorodnością, zabytkami, krajobrazami, wspaniałym street-foodem, kulturą i gościnnością. Można tu przeżyć naprawdę świetne wakacje z połączeniem zwiedzania, odkrywania i odpoczywania. Jedną z największych atrakcji w Wietnamie jest tajemnicza i zarazem malownicza zatoka Ha Long, która według legendy powstała na skutek walki smoków. Swoją drogą, smoki są ważnymi stworzeniami dla kultury wietnamskiej i azjatyckiej i będziecie mieć okazję zobaczenia ich w najróżniejszej odsłonie.

Zwiedzanie Wietnamu warto zacząć od północy, czyli właśnie od zatoki Ha Long i klimatycznego miasta Hanoi. Sceneria krasowych ostańców w Ha Long jest najlepiej uchwytna z pokładu – kilkudniowe wycieczki promem są tu bardzo popularne, a najbardziej optymalną opcją jest wycieczka z dwoma noclegami. Oprócz podziwiania widoków, w ciągu dnia można popływać kajakami, nauczyć się przyrządzania wietnamskich sajgonek i zwiedzić kilka okolicznych jaskiń. Następnym przystankiem na mapie Wietnamu jest miasteczko Hue, wypełnione po brzegi relikwiami z czasów panowania XIX-wiecznych cesarzy Nguyen.

Położone przy rzece Perfum jest otoczone grubymi miejskimi murami rozciągającymi się na 2,5 kilometra. Historyczna część obfituje w ciekawe budowle – m.in. bramę Ngo Mon, pałac, rezydencję Dien Tho czy Halls of Mandarins ze wspaniałymi malunkami na suficie. Inne klimatyczne miasto, które w Wietnamie trzeba koniecznie odwiedzić, to Ha Noi, nazywane także „miastem lampionów”. Na tutejszych targach można kupić rękodzieło oraz lampiony, a wieczorami starówka zamienia się w romantycznie oświetloną przestrzeń. Ha Noi w dużej części zostało wpisane na listę UNESCO. Natomiast dla osób spragnionych pięknych plaż i rajskich widoków, polecamy wyspę Phu Quoc.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę