Teraz Czytasz
Kapelusze – dlaczego warto zamienić wygodną czapkę na szykowny dodatek?

Kapelusze – dlaczego warto zamienić wygodną czapkę na szykowny dodatek?

Kapelusze — dlaczego warto zamienić wygodną czapkę na szykowny dodatek?

Kapelusz zawsze kojarzył się z szykiem i elegancją. To nakrycie głowy przeznaczone kiedyś dla wyższych klas społecznych stanowiło synonim luksusu i wytworności. Dopasowane do stroju, zamawiane u mistrzów kapeluszniczego fachu, a później przechowywane w pudełkach, były często małymi dziełami sztuki. Nosiły je zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z biegiem lat kapelusz zaczął mieć bardziej praktyczny wydźwięk i coraz śmielej przenikał do mody noszonej na co dzień. Zaczął pojawiać się na głowach elegantek w różnych życiowych sytuacjach. Panowie także nosili go, chroniąc głowę przed słońcem i wiatrem. Kto nie kojarzy kowboja w jego charakterystycznym kapeluszu, albo szeryfa, który zdejmował go tylko w wyjątkowych sytuacjach?

Historyczne nakrycia głowy

Kapelusze znane są w modzie od bardzo dawna. Mimo że epoki mogły się poszczycić różnymi nakryciami głowy, to co zawsze wyróżniało kapelusze, było szerokie rondo oraz środkowa, usztywniana część konstrukcji. W starożytności kobiety nie znały tego dodatku, był on noszony tylko przez mężczyzn i miał chronić ich przed wiatrem i chłodem. Kapelusze damskie, na dobre zagościły w modzie dopiero w XVII wieku. Od tej pory stał się nieodłączonym damskim atrybutem. Powiązany bezpośrednio z konstrukcją stroju zaczął stanowić akcent wieńczący sylwetkę. Nadał jej smukłość, przez co nosząca go dama wyglądała na wyższą i bardziej dystyngowaną. Kapelusze nie tylko chroniły przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak wiatr, słońce i deszcz, ale przede wszystkim były ozdobą stanowiącą dopełnienie modnej garderoby. Kapelusze wykonywano z różnych materiałów, ozdabiano piórami, tasiemkami i żywymi kwiatami.

Kapelusze męskie, występowały w modzie męskiej od wieków. W swojej pierwotnej wersji to nakrycie głowy chroniło przede wszystkim włosy gentlemana przed ich zabrudzeniem. Z czasem zaczęło też być niezbędnikiem każdego eleganta, który w swojej szafie miał co najmniej kilka różnych modeli na specjalne okazje. Cylindry były spośród nich najbardziej szykowny i zakładano je do eleganckiego fraku. Kapelusze męskie noszone na co dzień były mniej zobowiązujące, ale nadal stanowiły dodatek na każdą porę i okazję.

Współczesne kapelusze

Aktualnie noszone nakrycia głowy nie są już tylko zarezerwowane na wyjątkowe okazje. W zależności od ich stylu oraz materiałów, z których zostały wykonane, mogą towarzyszyć w różnych życiowych sytuacjach. Słomkowe kapelusze są chętnie wybierane letnią porą, gdy chronią przed nadmiernym słońcem. Modele z szerokim rondem dodatkowo chronią twarz przed nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. Pomagają komfortowo przetrwać upalne dni.

Jesienną porą chętnie sięgamy po chroniące przed chłodem kapelusze z filcu. Dają one dobrą ochronę z zimniejszych miesiącach i stanowią elegancką alternatywę dla popularnej czapki. W sklepach można znaleźć wtedy modny model z daszkiem, który określany jest jako kaszkiet. Działy oferujące akcesoria w popularnych sieciówka proponują wiele kapeluszniczych propozycji.

Jeśli mamy już przetarte pierwsze szlaki z bardziej szykownymi nakryciami głowy, warto zainteresować się propozycjami sklepów stacjonarnych i internetowych, które specjalizują w tego typu dodatkach. Inwestycja w kapelusz od znanego producenta, wykonany z wysokiej jakości materiałów może być bardzo dobrym pomysłem na uzupełnienie garderoby. Stetson producent czapek i kapeluszy, to firma z długą tradycją, która proponuje produkty najwyższej jakości.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę