Teraz Czytasz
Jakie są rodzaje folii do druku wielkoformatowego?

Jakie są rodzaje folii do druku wielkoformatowego?

Najpopularniejszym podłożem drukowym od wielu lat jest papier. Współcześnie wiele realizacji wykonuje się też przy użyciu materiałów syntetycznych, przede wszystkim specjalnych folii. Dotyczy to m.in. wydruków wielkoformatowych. Jakie rodzaje folii wykorzystuje się w tym przypadku?

Folie syntetyczne – ciekawy materiał do druku

Syntetyczne folie cieszą się coraz większą popularnością w branży poligraficznej. W przypadku wielu realizacji z powodzeniem zastępują tradycyjne podłoże drukowe, czyli papier. Co więcej, często są od niego pod wieloma względami lepsze. Ich przewaga polega na większej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne (np. zadrapania, zarysowania) oraz działanie czynników zewnętrznych, przede wszystkim wilgoci, promieni słonecznych, wysokich i niskich temperatur itp. Ponadto sztuczne folie mają różne ciekawe wykończenia. To pozytywnie wpływa na ich wygląd. Mogą być matowe, błyszczeć się, a także wyróżniać się transparentnością lub półtransparentnością. Wyjątkowo ciekawie prezentuje się też folia holograficzna, mieniąca się kolorami tęczy i dająca wrażenie trójwymiarowości. 

Folie w druku wielkoformatowym

Jeśli chodzi o folie wykorzystywane do tworzenia wydruków wielkoformatowych służących do działań reklamowych (takich jak przygotowywanie bannerów, billboardów, szyldów, plakatów itp.), muszą one spełniać odpowiednie warunki. Duże wydruki to bowiem nieco inne wymagania. Wyróżnia się zatem kilka konkretnych typów materiałów, w zależności od ich zastosowania. To folie monomerowe, wylewne i polimerowe. Warto pokrótce omówić każdą z odmian.

Folie monomerowe i ich charakterystyka

Popularnym typem folii są materiały nazywane monomerowymi. Czym się wyróżniają? To folie samoprzylepne o dużych rozmiarach przygotowane do zadruku. Wykorzystuje się je do tworzenia reklam, które mają znaleźć się na płaskich powierzchniach – w środku budynków lub poza nimi. Z łatwością można przymocować je do tablic reklamowych lub płyt wykonanych z PVC. Istnieje także możliwość umieszczenia ich np. na plandekach, witrynach itp.

Folia monomerowa może być biała lub przezroczysta. Dostępne są wykończenia matowe oraz połyskujące. Takie podłoże drukowe wyróżnia się całkiem niezłą trwałością. Powinno wytrzymać w nienaruszonym stanie przez 3 lata. 

Folia wylewana – co to takiego?

Popularna jest także folia wylewana. Znajduje ona nieco inne zastosowanie – używa się jej na nierównych powierzchniach. Często wykorzystuje się ten materiał do oklejania różnego typu pojazdów. Folia wylewna wyróżnia się dużym poziomem elastyczności i wytrzymałości. Nie wymaga dodatkowych uszlachetnień – nawet bez nich dobrze sprawdza się w skrajnych warunkach atmosferycznych. Może wytrzymać nawet 10 lat.

Folia polimerowa – co warto wiedzieć?

Ta odmiana przypomina nieco folię monomerową. Ma jednak większą wytrzymałość – około 7 lat. Wykorzystuje się ją na powierzchniach wyprofilowanych oraz tych z małymi przetłoczeniami, ponieważ ma zadowalającą elastyczność. Doskonale sprawdza się w przypadku szyldów reklamowych, tablic, witryn itp.

Artykuł zewnętrzny.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę