Teraz Czytasz
Jakie są najważniejsze zalety nowoczesnej ceramiki budowlanej?

Jakie są najważniejsze zalety nowoczesnej ceramiki budowlanej?

Wielu inwestorów prywatnych bierze czynny udział w wyborze materiałów, z jakich będzie wykonany dom. Wynika to z rosnącej świadomości tego, że odpowiednio dobrane materiały przyczyniają się nie tylko do estetyki budynku, ale także możliwości optymalizacji kosztów późniejszego utrzymania domu. Między innymi dlatego można zaobserwować rosnące zainteresowanie ceramiką budowlaną.

Nowoczesna ceramika budowlana – co kryje się pod tym pojęciem?

Proces produkcji ceramiki znany był ludzkości już kilkanaście tysięcy lat temu. Każda epoka przynosiła jednak nowe rozwiązania, które pozwalały go usprawnić i wykorzystywać ceramikę na szerszą skalę, w różnych dziedzinach życia. Wydawać by się mogło, że na ten temat powiedziano już wszystko, zwłaszcza w związku z wykorzystaniem ceramiki w budownictwie.

Jednak jak się okazuje, można powiedzieć jeszcze więcej. Przykładem może być ceramika poryzowana, nazywana często zamiennie nowoczesną ceramiką budowlaną. Czym wyróżnia się taka ceramika budowlana? Przede wszystkim procesem produkcji, który wpływa na jej właściwości. Jednym z etapów tworzenia takiej ceramiki jest dodawanie do masy trocin lub mączki drzewnej. W czasie wypalania poszczególnych elementów systemu budowlanego ulegają one spalaniu. Powoduje to powstawanie porów w pustakach, które dzięki temu stają się m.in. „cieplejsze” i szybko wysychają.

Jakie są najważniejsze zalety zastosowania ceramiki budowlanej?

Proces tworzenia nowoczesnej ceramiki budowlanej znacząco polepsza jej właściwości. Oprócz wspomnianej wyższej odporności na działanie wilgoci wskazuje się przede wszystkim na zwiększenie izolacji termicznej tego rodzaju materiałów. Warto wspomnieć, że elementy wykonane w tej technologii bardzo dobrze akumulują ciepło i oddają je powoli, co pozwala zoptymalizować koszty ogrzewania budynku. Oprócz tego umożliwiają utrzymanie stałej temperatury zarówno zimą (mniejsze ryzyko wychłodzenia pomieszczeń), jak i latem (mniejsze ryzyko przegrzewania się wnętrz).

Nie można zapomnieć również o typowo technicznych zaletach tego materiału. Montaż na pióro-wpust umożliwia szybkie wznoszenie ścian i mniejsze zużycie zaprawy, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii cienkospoinowych czas budowy może się  jeszcze skrócić.

Do czego wykorzystywana jest nowoczesna ceramika budowlana?

Nowoczesna ceramika budowlana znajduje przede wszystkim szerokie zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Wynika to z faktu, że idealnie wpisuje się w założenia wyznaczników budownictwa energooszczędnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że producenci, jak np. firma Wienerberger, oferują kompletne systemy, które składają się między innymi z pustaków, belek stropowych, nadproży oraz zapraw do ich montażu. To pozwala na zastosowanie materiałów wykonanych w tej samej technologii do wykonania wielu elementów stawianego budynku i tym samym uzyskania najlepszych możliwych parametrów.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę