Teraz Czytasz
Jaką myszkę wybrać? Przewodową, czy bezprzewodową?

Jaką myszkę wybrać? Przewodową, czy bezprzewodową?

Wybór dostępnych na rynku modeli myszek jest bardzo duży. Trudności w rozeznaniu dostarcza nie tylko mnogość producentów, ale też rozpiętość cenowa ich ofert. Wybierając mysz komputerową warto więc jasno określić jej przeznaczenie, co znacząco zawęzi pulę potencjalnie interesujących cię produktów.

Czym charakteryzuje się dobra mysz komputerowa?

Na pierwszym plan wysuwają się urządzenia do użytku domowego i biurowego. Są to najprostsze modele wyposażone najczęściej w trzy przyciski i rolkę, rzadko kiedy można w ich przypadku mówić o zaawansowanej ergonomii. Tu jednak rozpiętość cenowa też nie ułatwia zadania. Niektóre dobrej jakości myszki do biura mogą kosztować nawet kilkaset złotych, np. dostępne w zestawie z ergonomiczną klawiaturą. Generalnie, na urządzeniach użytkowanych po kilka godzin dziennie nie warto oszczędzać z kilku względów. Tanie myszy komputerowe potrafią przysporzyć wielu nerwów – brakuje im precyzji, ich obsługa potrafi być frustrująca, zwłaszcza gdy zaczynają się psuć. Ponadto słaba ergonomia w dłuższym czasie może przysporzyć ci problemów zdrowotnych. Źle dobrana mysz może być przyczyną bólów nadgarstka, a nawet ramienia czy karku. Ostatecznie może to doprowadzić nawet do zespołu cieśni nadgarstka, który leczy się tylko operacyjnie.

Dlatego warto zainteresować się myszami pionowymi albo ergonomicznymi. Ich budowa wymusza bardziej naturalne ułożenie dłoni niż w przypadku zwykłych modeli.

Ergonomię pracy poprawiają też dodatkowe przyciski umieszczone pod kciukiem oraz możliwość ustawienia czułości, czyli DPI, bez konieczności uruchamiania aplikacji konfiguracyjnej. To pozwala dostosować mysz do indywidualnych potrzeb w chili kiedy tego potrzebujemy i to w kilka sekund.

Myszki bezprzewodowe – czy warto w nie inwestować?

bezprzewodowa mysz i klawiatura

Obecnie czołowi producenci myszek oferują swoje produkty zarówno w wersji przewodowej jak i bezprzewodowej. Dotyczy to zwłaszcza modeli dedykowanych graczom. Myszki gamerskie są często naszpikowane różnymi funkcjami i dodatkowymi przyciskami, które ułatwiają pracę czy też poprawiają komfort grania. Jednak wielogodzinne zmaganie się z kablem do myszy komputerowej może okazać się męczące. Dlatego coraz częściej wyborem konsumentów są urządzenia bezprzewodowe.

Współczesne myszki pozbawione kabla w komforcie użytkowania nie odbiegają już od produktów klasycznych. Mowa tu oczywiście o opóźnieniu reakcji – często myszki bezprzewodowe wykazują je mniejsze, niż te działające po kablu. Jedynym mankamentem może wydawać się bateria, jednak ona też nie jest obecnie kłopotem. Część bezprzewodowych modeli można podłączyć do ładowania kablem USB i wtedy działają one jak klasyczne myszki, inne zaś wymagają wymiany baterii lub akumulatorków, co zdarza się raz na miesiąc-kilka miesięcy, zależnie od modeli i intensywności użytkowania. Nie stanowi więc żadnego poważnego mankamentu.

Czy myszka przewodowa to dziś dobry wybór?

czarna bezprzewodowa mysz i klawiatura gamingowa

Mimo to wciąż istnieje grono zagorzałym zwolenników rozwiązań przewodowych. Są to głównie użytkownicy komputerów stacjonarnych – w ich przypadku mobilność i tak nie jest cechą pierwszorzędną. Warto jednak zauważyć, że myszki przewodowe na ogół są tańsze od odpowiedników pozbawionych kabla. W dłuższej perspektywie czasowej oszczędnością okazuje się zaś brak konieczności wymiany baterii. Ponadto model przewodowy nie zawiedzie w krytycznej sytuacji, chyba, że uszkodzeniu ulegnie właśnie kabel.

 

Wpis promocyjny opracowany przez komputronik.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę