Teraz Czytasz
Jak zadbać o oświetlenie schodów w domu?

Jak zadbać o oświetlenie schodów w domu?

Decydując się na oświetlenie klatki schodowej, zazwyczaj zależy nam, aby oprawy schodowe były zarówno funkcjonalne i ułatwiały bezpieczeństwo mieszkańców, jak i spełniały funkcję dekoracyjną. Po znalezieniu odpowiednich propozycji i montażu wybranych opraw możesz w pełni cieszyć się światłem w pomieszczeniu. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak dbać o oświetlenie schodów wewnętrznych? W dzisiejszym artykule przybliżymy kilka ważnych zasad, które pomogą Ci przedłużyć trwałość oświetlenia.

Oświetlenie schodowe LED — dlaczego takie popularne?

Oprawy schodowe LED są coraz częściej wybieranym oświetleniem, zarówno w piętrowych mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Ich główną zaletą jest przede wszystkim funkcjonalność i możliwość nadania oryginalnego designu klatce schodowej. Charakteryzują się wieloma ważnymi cechami, które bierze się pod uwagę przy wyborze konkretnego oświetlenia schodowego. Należą do nich przede wszystkim barwa światła (biała, ciepła, zimna), rodzaj zasilania (najczęściej wybiera się oświetlenie LED 230V, gdyż przy montażu do puszki elektrycznej nie jest wymagany zasilacz), zużycie energii, rodzaj włącznika lub czujnik ruchu, czy szeroko pojęty wygląd.

Oprawy schodowe LED — rodzaje

Oprawy oświetleniowe najczęściej dzieli się ze względu na sposób ich montowania oraz, co oczywiste, wygląd. Do najpopularniejszych zaliczamy:

Oprawy natynkowe LED

Jedne z najczęściej wybieranych lamp do oświetlenia korytarzy lub ciągów komunikacyjnych. Do wyboru są oprawy z obudową lub bez niej, co ułatwia dopasowanie światła do pomieszczenia.

oświetlenie schodów
Zdjęcie pochodzi ze strony https://www.salonled.pl/pl/63-oswietlenie-schodowe-led

Profile aluminiowe LED

Podłużne lampy, zazwyczaj montowane na każdym pojedynczym schodku. Dzięki mocnemu rozpraszaniu światła schody są zawsze równomiernie oświetlone.

Lampki schodowe płaskie LED

Częściej nazywane „oczkami”. Dostarczają punktowe światło i nie generują dużej ilości ciepła. Można je zamontować dosłownie wszędzie, również na ścianie, obrazach, lub meblach. Często występują z taśmą dwustronną lub specjalnym klejem, dzięki czemu nie jest potrzebne ingerowanie w strukturę schodów.

Oprawy LED do zabudowy

Modele, które można zamontować bezpośrednio w strukturze ściany, dzięki czemu ramki lamp lub inne elementy z niej nie wystają.

Lampki gipsowe LED

Oświetlenie schodowe, które jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Montaż pozwala na umieszczenie tego typu lamp zarówno wewnątrz ściany, jak i z wysunięciem oprawy na zewnątrz. Co więcej, oprawa gipsowa może być dowolnie malowana lub kształtowana, dzięki czemu oświetlenie może być modyfikowane w zależności od chęci i potrzeb.

Lampy LED z czujnikiem ruchu

Większość opraw zazwyczaj ma możliwość zamontowania czujnika ruchu, który tuż po wykryciu ruchu na schodach uruchamia światło. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, pozwalające na włączenie światła tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Oprawy schodowe LED z czujnikiem zmierzchu

Istnieją również modele, które wyposażone zostały w czujnik, włączający oświetlenie schodów tuż po zapadnięciu zmroku. Jest to jednak mniej opłacalne rozwiązanie, bo lampki świecą się cały czas, gdy w pomieszczeniu jest ciemno.

Oczywiście w każdym sklepie dostępne są tradycyjne włączniki, które można zamontować na górze i dole schodów, dzięki czemu światło może być włączane i wyłączane z każdego poziomu. Warto wspomnieć, że popularność zyskują produkty z możliwością sterowania zdalnego i ustawiania barwy światła, np. poprzez aplikację w telefonie.

oświetlenie schodów

Jak dbać o oświetlenie schodowe LED?

Aby oprawy schodowe mogły służyć przez długi czas, konieczne jest przeprowadzenie konserwacji instalacji elektrycznej przez uprawnioną do tego osobę. Taką kontrolę powinno się przeprowadzać co najmniej raz na 5 lat. Podczas kontroli elektryk zgodnie z wytycznymi sprawdzi, czy wszystkie elementy instalacji są w dobrym stanie, a w razie potrzeby zaleci czynności konserwujące.

Poza wizytami elektryka konieczne jest samodzielne zadbanie o stan oświetlenia. Zazwyczaj producenci dołączają do produktów wskazówki ich czyszczenia. Jeśli jednak przy sprzęcie nie było instrukcji, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych zasad.

#1 Zwróć uwagę na materiał

Chcąc samodzielnie wyczyścić oprawę, sprawdź, z jakiego materiału została ona wykonana. Często istnieją produkty, które nie powinny mieć mocnego kontaktu z wodą lub ze środkami chemicznymi. Jest to przede wszystkim drewno. Chcąc zebrać nadmiar kurzu z lamp, najlepiej zrobić to zwilżoną ściereczką. W przypadku, gdy oprawa wykonana została z metalu lub plastiku, można użyć delikatnych detergentów wymieszanych z wodą.

#2 Nie szoruj

Zazwyczaj każda oprawa wykończona jest materiałami podatnymi na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Podczas czyszczenia lampy nie używaj szczotek z twardymi włoskami lub bardzo twardych gąbek. Wybierz delikatną ściereczkę o gładkiej strukturze, która oczyści powierzchnię oprawy, bez ingerowania w materiał.

#3 Dokładnie wysusz oprawę

Każda lampka, która będzie miała kontakt z wodą, musi zostać dokładnie osuszona ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej wykorzystać do tego ręcznik papierowy lub bawełnianą ścierkę, które dodatkowo wypolerują oprawę.

#4 Nie zwlekaj z wymianą żarówek

Gdy któraś z żarówek spali się, wymień ją od razu. Zwlekanie z wymianą sprawia, że pozostałe żarówki muszą wykorzystać jeszcze więcej mocy, aby zapewnić sprawne działanie układu.

#5 Zachowaj ostrożność

Podstawą dbania o oświetlenie jest zachowywanie ostrożności przy codziennych czynnościach. Podczas odkurzania staraj się nie uderzać odkurzaczem w miejsca, gdzie znajdują się lampki schodowe. Zbyt mocne uderzenia mogą doprowadzić do zarysować lub nawet do zbicia opraw. Warto również uważać, aby na schody nie wylały się żadne gorące substancje, które mogłyby zaburzyć pracę oświetlenia.

Podsumowanie

Oświetlenie schodowe to doskonałe rozwiązanie, gdy w miejscu klatki schodowej nie ma dostępu do okien. Pozwala ono zarówno zadbać o bezpieczeństwo użytkowników, jak i jest doskonałą dekoracją domu. Warto zdecydować się na oprawy z czujnikiem ruchu, co jest ekologicznym rozwiązaniem. Aby jednak oświetlenie działało poprawnie, należy odpowiednio o nie dbać.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę