Teraz Czytasz
Jak tworzyć kwiatki z foamiranu?

Jak tworzyć kwiatki z foamiranu?

Ręcznie robione kwiaty to uroczy dodatek do wielu rękodzielniczych projektów. Czy można je wykonywać wyłącznie z papieru? Jak się okazuje – nie, ponieważ na rynku znaleźć można inne, równie atrakcyjne w swej prostocie materiały, które pozwolą na wiele twórczych możliwości. Jednym z nich jest foamiran. Co to takiego? Co warto o nim wiedzieć?

Foamiran – co to takiego?

Najprościej mówiąc, foamiran stanowi rodzaj artystycznej pianki, którą używa się do tworzenia florystycznych akcentów. Jego niekwestionowaną zaletą jest wyjątkowa plastyczność. Oznacza to, że przy odpowiedniej obróbce można z niego wyczarować najbardziej finezyjne kwiaty, w wielu przypadkach imitujące wygląd prawdziwych. Aby ułatwić sobie pracę z foamiranem, poddaje się go działaniu ciepła. Do jego nagrzania stosuje się żelazko ustawione na niską temperaturę, nagrzewnicę lub ciepło swoich rąk.

Jak tworzyć dekoracyjne kwiatki, czyli co musisz wiedzieć o wycinaniu?

Foamiran jest niezwykle wdzięcznym materiałem, ponieważ nie tylko pozwala na dowolne formowanie i układanie, ale również wycinanie. W tym celu można użyć nożyczek lub dziurkacza. Inną metodą jest również wycinanie płatków wykrojnikami. Otrzymane w ten sposób kwiatki są cieńsze, a co za tym idzie, łatwiejsze w formowaniu i atrakcyjniejsze pod względem wizualnym. Sięgając jednak po wykrojniki, warto zwrócić uwagę, aby nie miały żyłek ani perforacji w środku płatków, ponieważ trudniejsze będzie ich układanie. Alternatywą jest również ploter. Jest to szybka i wygodna forma wycinania kwiatków z foamiranu, ale zarezerwowana dla wprawionych osób.

Co z barwieniem?

Generalnie, kupując kolorowy foamiran, nie trzeba zaprzątać sobie głowy jego barwieniem. Niemniej jednak, aby móc cieszyć się oryginalnymi i pięknie wyglądającymi kwiatkami, warto pokusić się o zakup białej pianki i samodzielnie pokryć ją kolorem. W efekcie, płatki mogą posiadać kilka odcieni tego samego koloru lub wręcz przeciwnie, zachwycać plejadą różnych barw.

Pozostaje jeszcze kwestia – czym cieniować? Jak się okazuje, możliwości jest kilka. Foamiran można bowiem barwić pastelami suchymi lub olejnymi. Z równie dużym sukcesem sprawdzą się także kolorowe tusze (wystarczy użyć do nich gąbeczki do tuszowania).

Jak nadać kształt?

Mając do dyspozycji foamiran irański, warto uprzednio poddać go działaniu wysokiej temperatury, aby praca z nim stała się łatwiejsza i przyjemniejsza. Do podgrzewania można użyć żelazka (ustawiając je na najniższą lub średnią moc). Najlepiej sprawdzi się takie, którego nie używamy na co dzień, ponieważ pastele lub tusze stosowane do barwienia pianki, bardzo często brudzą żelazko.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę