Teraz Czytasz
Jak prawidłowo zamontować panele 3D?

Jak prawidłowo zamontować panele 3D?

W ostatnich sezonach bardzo popularnym elementem aranżacji wnętrz są panele na ścianę 3D. Wyglądają niezwykle efektownie w każdym pomieszczeniu – od salonu, przez sypialnię, aż po gabinet. To idealna alternatywa dla tapety oraz płytek. No ale jak prawidłowo je zamontować? W naszym artykule znajdziesz szereg przydatnych porad.

Co należy wiedzieć o panelach na ścianę 3D?

Panele na ścianę 3D wykonuje się z różnych materiałów. Polecamy przede wszystkim tak zwany polystar, czyli utwardzony poliuretan. To wytrzymały i niezawodny materiał, który dodatkowo jest prosty w montażu. Łatwo się go tnie, spoinuje oraz klei, dzięki czemu stworzenie niepowtarzalnej aranżacji w swoim domu lub mieszkaniu jest niebywale proste. Panele 3D występują nadto w różnych rozmiarach i formatach. W ostatnim czasie szczególnie modne są panele heksagonalne, trójkątne, a także te w kształcie łezki. Można z nich tworzyć dowolne, niezwykle oryginalne kompozycje. Sprawdzą się jako ozdoba na całej długości ściany, a także niewielka konstrukcja na jej skrawku. Dodatkowo panele ścienne 3D można oświetlić i dodać wnętrzu jeszcze więcej uroku i stylu. Czy warto sięgnąć po pomoc specjalistów przy montażu paneli? Oczywiście oni zrobią to perfekcyjnie. Cały zabieg jest jednak na tyle prosty, że można spróbować również samemu.

Montaż paneli ściennych 3D – jakich narzędzi warto użyć?

Do montażu paneli na ścianę 3D warto w pierwszej kolejności przygotować szereg przydatnych narzędzi. Kluczowa w tym zakresie będzie poziomica, która umożliwi precyzyjne wskazanie miejsca położenia pierwszej płytki i jej równego ułożenia. Przyda się też piła do drewna. W przypadku konieczności docięcia paneli lub ich podzielenia na mniejsze części, będzie wprost nieoceniona. Poza tym trzeba sięgnąć po papier ścierny o gradacji 240, który wyrówna poszarpane piłą końcówki paneli. Dodatkowo należy kupić po krzyżyki lub specjalne przekładki. Je umieszcza się bowiem między panelami, tworząc swoistą fugę. Do klejenia warto natomiast użyć specjalistycznego kleju. Panele na ścianę 3D są bardzo lekkie, więc nie jest potrzebny preparat o bardzo dużej mocy wiążącej. Awaryjnie warto także mieć pod ręką materiał za zaprawki, gładź gipsową oraz gips szpachlowy, by idealnie wykończyć tworzoną kompozycję.

Jak poprawnie montować panele na ścianę 3D?

Początek prac związanych z montażem paneli na ścianę 3D należy rozpocząć tak samo, jak w przypadku kładzenia tradycyjnych płytek ceramicznych, gresowych i innych. Ścianę należy zatem oczyścić z zabrudzeń, a następnie dokładnie zagruntować. Warto dodatkowo pokryć gruntem tył paneli. Dzięki temu będą lepiej trzymały się klejonej powierzchni. Jeżeli panele na ścianę 3D mają pokryć całą ścianę, warto użyć tak zwanej listwy startowej. Ona wyznaczy bowiem miejsce rozpoczęcia prac. A jak kłaść same panele? Wystarczy nałożyć na nie klej i przycisnąć do ściany. Należy przy tym trzymać się wymyślonego lub przewidzianego przez producenta wzoru. Układając płytki należy także zostawić 2-3 mm odstępu między nimi. Potem trzeba dać panelom „odpocząć”. Klej musi bowiem wyschnąć. Po kilku godzinach, a najlepiej następnego dnia można się zabrać za spoinowanie. Wiele osób w tym celu używa gładzi gipsowej. Po prostu wypełniają nią szczeliny między panelami. Miejsca łączeń warto też przeczyścić papierem ściernym.

Panele 3D – czy tylko na ścianę?

Na marginesie warto dodać, że oczywiście panele na ścianę 3D mogą być montowane nie tylko na powierzchniach pionowych, w tym ścianach. Równie dobrze prezentują się na suficie. Tak naprawdę w tworzeniu kompozycji z ich użyciem ogranicza tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. Można je wykorzystać na milion różnych sposobów.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę