Teraz Czytasz
Rekuperator płytowy czy obrotowy – jaki model sprawdzi się do domu jednorodzinnego?

Rekuperator płytowy czy obrotowy – jaki model sprawdzi się do domu jednorodzinnego?

Coraz więcej osób decyduje się na wentylację mechaniczną w swoim domu. Gwarantuje ona odzysk ciepła, a tym samym ograniczenie kosztów ogrzewania. Jednak decydując się na rekuperację warto zastanowić się, czy lepiej wybrać rekuperator z wymiennikiem płytowym, czy obrotowym.

Sprawność ma znaczenie

Warto pamiętać, że przy wyborze rekuperatora bardzo duże znaczenie ma jego sprawność, wszak tylko efektywne działanie zapewni oszczędność kosztów. Maksymalną sprawność wymiennika obrotowego można oszacować na poziomie nie wyższym niż 85%. Natomiast maksymalna sprawność wymiennika płytowego wynosi nawet ponad 90%. Taka rekuperacja zdecydowanie przyniesie więc wyższe profity w domu jednorodzinnym, nawet jeżeli Wasz dom nie jest duży. Oczywiście kolejnym ważnym parametrem w przypadku wentylacji mechanicznej jest odzysk wilgoci. Wymiennik obrotowy zbudowany jest w dość charakterystyczny sposób. Składa się z nawiniętej wokół osi obrotu karbowanej i gładkiej folii aluminiowej. Zwoje folii tworzą zbiór kanalików, a jak wiadomo aluminium ma zdolność pochłaniania ciepła, dzięki odbieraniu go i nawiewaniu do pomieszczeń wpada duża ilość ciepłego powietrza. Warto wiedzieć, że średnia ilość obrotów wymiennika w ciągu minuty wynosi od 3 do 20. Sam odzysk wilgoci uzyskuje się dzięki pokryciu wymiennika substancją higroskopijną. Natomiast w przypadku wymiennika płytowego odzysk wilgoci nie występuje.

Jaka jest szczelność rekuperatorów płytowych i obrotowych?

Kolejnym ważnym elementem, który należy brać pod uwagę jest szczelność. Wymiennik obrotowy nie jest szczelny i wynika to z jego konstrukcji. Powoduje to dodatkowe mieszanie się strumieni nawiewanego i zużytego powietrza. Natomiast wymiennik płytowy można uznać za szczelny, co rzecz jasna wynika z jego budowy. Oznacza to, że ma on szersze spektrum zastosowania i sprawdzi się nawet dla osób, które sporo gotują czy są palaczami. Natomiast stosowanie wymiennika obrotowego nie jest polecane tam, gdzie powietrze zawiera sporą ilość tłuszczu bądź też w pomieszczeniach, w których palicie, bo zapachy będą roznosić się po całym domu. To samo dotyczy łazienki, czy innych pomieszczeń, z których zależy nam na usunięciu zapachów, gdyż mogą one z powrotem dostać się do środka.

Który model jest sprawniejszy – płytowy czy obrotowy?

Przy wyborze wymiennika ciepła bardzo ważna jest jego sprawność odzysku ciepła. Najlepiej wybrać taki rodzaj, który nie jest podatny na awarię czy inne uszkodzenia. Biorąc pod uwagę parametry techniczne wymienników obrotowych czy płytowych można jasno stwierdzić, że model płytowy nie jest podatny na awarie i wynika to z faktu, że nie jest zbudowany z ruchomych części. W przypadku obrotowego ryzyko awarii jest zdecydowanie większe, a dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że pobór energii także jest wyższy. Energia na zasilenie obrotu wymiennika to nawet 70 W/h. Ponadto wymiennik płytowy pracuje znacznie ciszej od obrotowego. Dla uzyskania maksymalnej wydajności wymienników krzyżowych można zastosować nawet dwa wymienniki zamontowane jeden za drugim. Wtedy właśnie osiąga możliwość odzysku ponad 90% ciepła.

Jaki rekuperator zatem wybrać?

Bez wątpienia lepszym rozwiązaniem do domu jednorodzinnego będzie rekuperator płytowy. Warto podkreślić, że podobną konstrukcję do wymiennika krzyżowego , ale dodatkowo płyty z równoległym przepływem powietrza posiada model przeciwprądowy, a za najbardziej wydajny uważany jest spiralno-przeciwprądowy, który można zamontować kanałowo. Jeśli jednak chodzi o rozwiązania najkorzystniejsze cenowo w stosunku do ich efektywności i jakości, to zdecydowanie warto wybrać rekuperator przeciwprądowy i dobrać wydajność urządzenia do zapotrzebowania danego budynku na wymianę powietrza. Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, to warto wybrać wymiennik spiralny. Warto również pamiętać o dużym znaczeniu filtrów do rekuperatora. Im są one dokładniejsze, tym więcej zanieczyszczeń, alergenów, wirusów mogą wyłapać. To zatem doskonałe rozwiązanie dla alergików czy astmatyków.

Wybór wentylacji mechanicznej może gwarantować spore oszczędności. Rekuperacja wpisuje się również w ekologiczne rozwiązania dla domu i świetnie sprawdza się w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę