Teraz Czytasz
Jak naprawić stare meble – poradnik DIY

Jak naprawić stare meble – poradnik DIY

Obecnie panuje trend no waste i dotyczy on również mebli. Wyrzucanie mebli jest szkodliwe dla środowiska, wszak niejednokrotnie są one pokryte lakierami, które przy spalaniu wydzielają szkodliwe związki do atmosfery. Wymagają zatem utylizacji w specjalnych warunkach. Nie trzeba jednak pozbywać się starej komody czy wieszaka w przedpokoju, czy nawet kanapy, bo te elementy można odnowić i naprawić. Oto nasz poradnik dla miłośników DIY.

Po pierwsze: oszlifuj powierzchnię, użyj papieru ściernego i sięgnij po okleinę meblową

Stare meble odrapane z licznymi skazami i odpryskami farby można naprawić, nawet jeśli mają kilkadziesiąt lat. Niektórzy twierdzą, że zużycie dodaje meblom wręcz uroku, wszak często celowo postarza się bryły meblowe, by stworzyć aranżację w stylu schabby chic. Jednak, gdy chcesz meblom nadać bardziej nowoczesną formę po prostu wyszlifuj powierzchnię. Użyj do tego papieru ściernego o odpowiedniej gradacji. Najlepiej zacząć od papieru o gradacji 150 i skończyć na tym o gradacji 220. Można dzięki temu pozbyć się nierówności i drzazg. Oczywiście podczas tej pracy najlepiej pod meblami rozłożyć folię, aby opiłki drewna spadały właśnie na nią i ograniczone było później odkurzanie powierzchni pokoju. Następnie możesz przystąpić do przyklejenia okleiny meblowej. Do wyboru jest wiele różnych wzorów niekoniecznie z rysunkiem drewna. Te nowoczesne, z drukiem UV sprawdzą się np. do pokoju nastolatka. W ten sposób można odmienić starą komodę lub szafę.

Po drugie: aby poprawić wygląd mebli możesz użyć także sklejki na wymiar

Wiele mebli wykonuje się także ze sklejki na wymiar. Odpowiednio przycięta sklejka może posłużyć do stworzenia ciekawego wezgłowia łóżka. Wystarczy przyciąć sklejkę w kształt klasycznych prostokątów o różnej wielkości, by stworzyć wezgłowie o ciekawym schodkowym designie. Ale sklejka na wymiar może być wykończona także półkoliście. Takie wezgłowie także ciekawie się prezentuje dodatkowo można je pomalować np. na biało, jeśli konstrukcja łóżka także jest biała. Ze sklejki można wykonać także konstrukcję baldachimu w kształcie domku nad łóżkiem dziecięcym. Oczywiście kawałki sklejki sprawdzą się nie tylko do zmiany wyglądu starego łóżka czy innego mebla, ale również do stworzenia zupełnie nowej szafki czy wiszącego regału.

Po trzecie: drobne elementy robią różnicę, czyli wymień uchwyty na nowe, wyrównaj nóżki

Na pewno już niewielkie detale mogą sprawić, że meble będą się prezentować zupełnie inaczej. Dlatego, jeśli uchwyty są naderwane, to można wymienić je na nowe. Tutaj do wyboru jest bardzo wiele różnych rodzajów. Można zdecydować się na gałki albo podłużne uchwyty. Bardzo często uchwyty nie są wiercone, a przyklejane, stąd taka wymiana będzie dość prosta i niewymagająca. Kryształowe gałki mogą dodać starym meblom efektu glamour, a porcelanowe ze wzorkiem podkreślą ich rustykalny charakter. Uchwyty ze sklejki lub metalowe, minimalistyczne i podłużne to także świetny wybór. Meble na nóżkach czasami się chybotają. Związane jest to, z tym że przy przesuwaniu np. podczas remontu jedna strona została bardziej starta. Dlatego nóżki można wyrównać, a także przykleić od spodu warstwę filcu, dzięki czemu nie będą rysowały powierzchni podłogi.

Po czwarte: zadbaj o wypoczynki, czyli napraw wypełnienie, czy wymień sprężyny i wybierz nową tapicerkę

Na koniec chcemy wspomnieć jeszcze o meblach wypoczynkowych. Zarówno fotele, sofy, narożniki, jak i puf mogą otrzymać drugie życie. Wystarczy wymienić tapicerkę. Wybierz materiał tapicerski, a następnie znajdź łączenie materiału lub naciągnij go na ten stary i użyj spinacza tapicerskiego. Jeśli wypoczynek ma zdezelowane sprężyny to można go rozpruć, dotrzeć do nich, naprawić lub wymienić na nowe i zapewnić dobre wypełnienie np. z pianki poliuretanowej. Potem pozostaje już tylko zszycie i nałożenie nowej tapicerki. Takie meble mogą prezentować się jak nowe.

Czasem naprawdę nie warto wyrzucać starych mebli, ponieważ mają one sporą wartość, a przy tym dba się o środowisko. Naprawa może przynieść też sporo satysfakcji.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę