Teraz Czytasz
Jak działają na nas zapachy? Sprawdź i wybierz zapach do swojego domu!

Jak działają na nas zapachy? Sprawdź i wybierz zapach do swojego domu!

Aromaterapia wykorzystuje pozytywny wpływ zapachów na nasze samopoczucie. To znana i stosowana od całych stuleci metoda poprawy nastroju. Okazuje się pomocna w redukcji napięcia i stresu, a także w leczeniu boli głowy. Dlaczego jeszcze warto dokładnie selekcjonować zapachy, którymi się otaczamy? Jakie świece zapachowe wybierać? Sprawdź i wybierz kompozycje idealne dla siebie.

Co trzeba wiedzieć o otaczających nas zapachach?

Dorosły człowiek posiada w nozdrzach aż 5 milionów receptorów rejestrujących zapachy i przekazujących informacje o nich do odpowiedniej części mózgu. Co ciekawe: tej samej, która odpowiada jednocześnie za zapamiętywanie, jak i za odczuwanie emocji. Oznacza to, że aromaty docierające do naszego nosa budzą w nas konkretne skojarzenia. Mogą przywoływać wspomnienia i wprowadzać nas w różne stany emocjonalne. Przenoszą nas do danego miejsca w przeszłości, np. do kuchni naszej babci lub pierwszej randki.

Warto też wspomnieć, że na różnych etapach życia preferujemy różne aromaty – nasze upodobania zmieniają się wraz z wiekiem. Według psychologów potrzeba zmiany zapachów w otoczeniu niejednokrotnie wynika z pewnych, ważnych zmian życiowych. Czujemy wtedy potrzebę wypróbowania czegoś nowego.

Okazuje się też, że zapachy wpływają na nasze codzienne decyzje! Galerie handlowe chętnie wykorzystują wiedzę z zakresu marketingu sensorycznego, aby pobudzić sprzedaż. Według badań przeprowadzonych przez Washington State University of Business woń czystej pomarańczy sprawia, że wydajemy na zakupy 20% więcej pieniędzy, niż planowaliśmy!

Dane aromaty oddziałują też na nasz sen. Wystarczy rozpylić w sypialni subtelną, kwiatową kompozycję, aby ułatwić sobie zasypianie. Doskonale działa lawenda – jej zapach pomaga zredukować rozdrażnienie i napięcie.

Jakie zapachy warto wybierać do domu?

Zanim kupisz świecę zapachową, dokładnie przemyśl swoją decyzję. Kieruj się nie tylko swoimi preferencjami, ale także celem, jaki chcesz uzyskać dzięki zapachowi.

Energetyzujące zapachy w domu

Jeżeli jesteś osobą aktywną i nie potrafisz usiedzieć w miejscu, wybieraj do wnętrza rześkie, energetyzujące kompozycje. Szukaj przede wszystkim takich nut zapachowych, jak limonka, cytryna, pomarańcza czy bergamotka. Według senselierów (czyli profesjonalnych ekspertów i trenerów zapachowych) cytrusowe nuty poprawiają nastrój, ułatwiają koncentrację, a nawet łagodzą migrenowe bóle głowy. Choć kojarzymy je głównie z latem, to warto po nie sięgać zimą – kiedy dzień jest zdecydowanie krótszy, przyda nam się zastrzyk energii. Jeżeli szukasz pogodnych i pozytywnych cytrusowych kompozycji, koniecznie wypróbuj świece zapachowe od Yankee Candle Polska na Lavandin.pl. Szybko zakochasz się w tak orzeźwiających aromatach, jak np. limonka z kolendrą.

Apetyczne zapachy dla łasuchów

Ciasto czekoladowe, solony karmel,  wanilia, orzechowa kawa, szarlotka… Skąd bierze się popularność zapachów z półki gourmand, czyli nawiązujących do słodkich przypraw lub deserów? To proste! Nasz ośrodek przyjemności pobudzany jest na dwa sposoby. Jednocześnie odczuwamy błogość wynikającą z niesamowitego aromatu, jak i przyjemność towarzyszącą spożywaniu smakołyków. Na szczęście apetyczne aromaty w ogóle nie tuczą.

Zapachy, które zabierają nas w sentymentalną podróż

Jest taka pula zapachów, która wywołuje w nas konkretne skojarzenia. Też tak masz? Mogą to być np. skojarzenia z domem rodzinnym i dzieciństwem – aromaty typu wspomnianych już gourmand, ale też nieco bardziej specyficzne. Wystarczy, że poczujemy jakiś aromat, a od razu mamy przed oczami konkretne scenki z naszej przeszłości: babcię piekącą chleb, mamę rozwieszającą pranie, tatę, który zabierał nas na wycieczki nad wodę. Dlatego też tak chętnie wybieramy do domu świece o zapachu wypieków, świeżo wypranego, miękkiego kocyka, trzciny i jeziora. Tego rodzaju aromaty od razu wprowadzą nas w pogodny, a przy tym nostalgiczny nastrój.

Gdzie szukać aromatów, które pobudzą nas lub wyciszą? Wcale nie musisz udawać się do perfumerii. Warto zajrzeć np. do sklepu z kosmetykami – często mają w swoim asortymencie również piękne świece zapachowe.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę