Teraz Czytasz
Jak dbać o kabinę prysznicową?

Jak dbać o kabinę prysznicową?

Kabina prysznicowa złożona jest z kilku elementów (ściany, brodzika, zawiasów itd.), co czyni ten element łazienki trudnym do utrzymania w czystości. O czystość kabiny prysznicowej warto jednak zadbać, bo ma to znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych. Postępowanie według poniższych wskazówek uczyni to zadanie przyjemnym i łatwym.

Jak z łatwością utrzymać w czystości kabinę prysznicową?

To, jak dbać o kabinę prysznicową, determinowane jest przez model kabiny. Należy przeanalizować, na jaki projekt kabiny się zdecydowaliśmy i dobrać środki czyszczące stosownie do tego, jak kabina prysznicowa jest zbudowana. Zazwyczaj trzeba oczyścić szyby kabiny, brodzik (co jest zbędne przy kabinach typu walk-in) oraz okolice zawiasów, czyszczenia wymagają także ściany kabiny oraz podłoga. Mimo, że wspomniane tu elementy tworzą całość, w praktyce wykonane są z różnych materiałów, do których to dobieramy odpowiednie środki myjące. Pamiętajmy, że nie każdy środek nada się do każdego materiału. Niektóre z chemikaliów mogą wręcz zadziałać na wybrane tworzywa niszcząco. Poniżej przedstawiono, jak dobrać konkretny środek do elementów, składających się na kabinę prysznicową.

Kabina prysznicowa – jak i czym czyścić?

Ważne jest, z jakich materiałów wykonana jest kabina prysznicowa – mycie będzie wyglądało inaczej w przypadku każdego tworzywa. Popularne materiały, z których wykonane są kabiny to szkło i plastik. Podczas mycia kabin szklanych poleca się szczególnie zwracać uwagę na pH produktu, ponieważ zbyt kwaśne może uszkodzić taflę szkła, pośrednio przyczyniając się do tego, że zacieki będą trudniejsze do usunięcia. Należy także unikać środków chemicznych, których zastosowanie powoduje powstawanie smug – to zastrzeżenie także tyczy się tylko szkła, ponieważ w przypadku plastiku smugi po prostu nie będą widoczne. Plastik z kolei zdecydowanie nie toleruje chemii o silnym działaniu. W obu przypadkach zaleca się unikać preparatów z twardymi mikrogranulkami. Ich zastosowanie może być kuszące – skutecznie usuwają brud – jednak, przy dłuższym stosowaniu przyczynią się do zmatowienia powierzchni i namnażania drobnoustrojów, w powstałych rysach. Warto także zachować otwartą głowę, decydując się, przy pomocy jakich środków będzie posprzątana kabina prysznicowa – czyszczenie szyb będzie także wykonane poprawnie, jeżeli użyjemy preparatu do  mycia szyb i luster. Kabiny prysznicowej nigdy nie czyści się na sucho i przy dużym użyciu siły. Ściereczkę z mikrofibry lub bawełny (unikamy stosowania twardych gąbek) należy zwilżyć i namoczyć w wybranym  preparacie, dopiero potem użyć.

Czyszczenie brodzika prysznicowego – o tym musisz pamiętać

Należy pamiętać także o wyczyszczeniu brodzika prysznicowego. By zrobić to skutecznie, trzeba dopasować rodzaj środka czyszczącego, do materiału, z którego brodzik jest wykonany. Brodziki ceramiczne i emaliowane z powodzeniem można myć preparatami bogatymi w silne kwasy. Jednak substancje tego typu źle zniosą brodziki akrylowe. Podobnie, jak w przypadku preparatów do czyszczenia ścian kabiny, unikamy artykułów, w których zawarte są twarde mikrodrobinki (poleca się wybierać raczej mleczka, niż proszki). Zastosowanie takich produktów przyniosłoby podobne efekt, w postaci porysowanego brodzika, o powierzchni podatnej na wszelkiego rodzaju drobnoustroje. Istnieje jeszcze jedna wspólna cecha sprzątania brodzików i ścian kabin – w jednym i drugim przypadku należy unikać twardych, i ostrych materiałów do czyszczenia, poleca się raczej zastosowanie miękkich, bawełnianych ściereczek lub ścierek z mikrofibry. Szczotkę do czyszczenia najbardziej uporczywych zabrudzeń brodzika prysznicowego można dobrać, poleca się jednak zadbać o to, by miała włosie o średnim stopniu twardości.

Powłoki ochronne w kabinach prysznicowych

Rozwiązaniem, które pozwoli cieszyć się lśniącą kabiną prysznicową jak najdłużej, jest zadbanie o zakupienie odpowiedniego modelu kabiny. To, jak kabina jest wykonana, ma realny wpływ na to, jak łatwo przyjdzie z czasem utrzymać kabinę w czystości. Łatwemu czyszczeniu kabiny sprzyjają modele z szybą, która pokryta jest powłoką hydrofobową, np. Aquaperle. Powłoka tego rodzaju sprawia, że woda łatwo spływa po szybie, nie pozostając na powierzchni i tym samym przyczyniając się do powstawania trudnych do usunięcia osadów. Powłoka aktywnie „odpycha” wodę i brud. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia też sam proces czyszczenia kabiny prysznicowej. Po każdym prysznicu spłukujemy drzwi kabiny mocnym strumieniem wody. Czyszcząc szybę pokrytą powłoką ochronną z powodzeniem można zastosować na co dzień po prostu miękką ściereczkę, a specjalistycznych środków do czyszczenia używać rzadziej, w kilkumiesięcznych odstępach.

Pamiętajmy, że kluczem do tego, jak dbać o kabinę prysznicową, jest regularność czyszczenia – nie rzadziej, niż co dwa tygodnie (z wyłączeniem miejsc zabezpieczonych powłokami ochronnymi), a po każdym użyciu – codziennie – należy dokładnie opłukać wodą tak ściany kabiny, jak i brodzik (ten krok należy wykonać w każdym wypadku).

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę