Teraz Czytasz
Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Chcesz, żeby Twoja biżuteria zachowała swój urokliwy blask, przykuwała wzrok i dodawała elegancji każdej Twojej stylizacji? Wszystko to jest możliwe, kiedy odpowiednio zadbasz o swoje dodatki biżuteryjne. Jeśli nie wiesz, jak pielęgnować pierścionki, kolczyki i naszyjniki, czytaj dalej. Z artykułu dowiesz się, jak wyczyścić złoty łańcuszek, czy czyszczenie srebra sodą jest dobrym rozwiązaniem i o co zrobić, aby biżuteria zawsze urzekała swoim pięknem.

Odpowiednie noszenie biżuterii

Masz swoje ulubione dodatki biżuteryjne, bez których Twoja codzienna stylizacja zawsze wydaje się być niepełna? Jeśli często wybierasz konkretne bransoletki, pierścionki lub kolczyki, szczególnie zadbaj o ich prawidłowe noszenie. Co to znaczy?

Biżuteria ulega przede wszystkim uszkodzeniom mechanicznym, np. zerwaniu, pęknięciu, zarysowaniu. Aby tego uniknąć, dbaj o zdejmowanie dodatków biżuteryjnych m.in. gdy sprzątasz lub pracujesz w ogrodzie.

Pierścionki, kolczyki, naszyjniki i bransoletki zdejmuj na czas snu. Jest to ważne nie tylko ze względu na Twoje bezpieczeństwo, ale również z uwagi na możliwe pocieranie się powierzchni biżuterii o siebie.

Unikaj kontaktu biżuterii z chemikaliami i kosmetykami

Gdy masz w planach porządki domowe, mycie naczyń lub inne czynności, podczas których będziesz korzystać z detergentów, koniecznie zdejmij biżuterię. Intensywne środki chemiczne pogorszą stan Twoich dodatków. Bez względu na to, czy są one wykonane z drewna, kamieni szlachetnych, srebra czy złota, detergenty zniszczą ich powierzchnię, np. doprowadzą do utraty połysku.

Negatywny wpływ na pierścionki, kolczyki czy bransoletki mają kosmetyki. Kiedy więc chcesz nałożyć krem na ręce lub użyć lakieru do włosów, najpierw zdejmij dodatki biżuteryjne.

Chroń biżuterię przed wodą

Kolejny raz myjesz ręce z pierścionkami na palcach? Jesteś na basenie i przypominasz sobie o bransoletce, ale jej nie zdejmujesz, bo nie masz, gdzie ją odłożyć, a nie chcesz wracać do szatni? Pamiętaj, że częsty kontakt biżuterii z wodą negatywnie wpływa na stan dodatków. W jaki sposób?

Na powierzchni ozdób mogą pojawić się nieatrakcyjne odbarwienia, a połyskującą powierzchnię zastąpi matowa poświata. Jeśli chcesz tego uniknąć, staraj się pamiętać o każdorazowym zdjęciu biżuterii, gdy planujesz wziąć kąpiel, umyć ręce lub popływać w morzu.

Czyść biżuterię odpowiednimi preparatami

Czym czyścimy złoto i srebro? Jakimi środkami pielęgnować biżuterię, aby jej dodatkowo nie uszkodzić? Jak wyczyścić złoty lub srebrny łańcuszek? W zależności od kruszcu, z jakiego dodatki biżuteryjne są wykonane, zaleca się różne sposoby czyszczenia.

Czyszczenie złota

Jak i czym wyczyścić złoto? Do czyszczenia biżuterii ze złota korzystaj z płynów i chusteczek specjalnie do tego przeznaczonych. Złote bransoletki, naszyjniki, kolczyki i pierścionki myj delikatnie, żeby zapobiec rysom i przebarwieniom.

Domowym sposobem pielęgnacji złotych dodatków biżuteryjnych jest czyszczenie ich powierzchni delikatnym roztworem wody z sodą. Po obmyciu biżuterii taką mieszanką wytrzyj je miękkim materiałem.

Uważaj na biżuterię pozłacaną: zbyt mocne czyszczenie spowoduje wytarcie się powłoki i zostawi przebarwienia.

Czyszczenie srebra

Jak i czym wyczyścić srebro? Podobnie jak w przypadku złotej biżuterii możliwe jest czyszczenie srebra sodą z wodą albo specjalnymi chusteczkami i płynami.

Rozwiązaniem jest również oddanie złotej i srebrnej biżuterii do specjalisty, np. w sklepie jubilerskim, który zajmie się jej profesjonalnym czyszczeniem.

Przechowuj biżuterię w szkatułce

Nie bez znaczenia dla wyglądu biżuterii złotej, srebrnej czy ze stali szlachetnej jest sposób ich przechowywania.

Dodatki biżuteryjne po całym dniu noszenia schowaj do szkatułki, najlepiej do osobnych przegródek, żeby nie ocierały się o siebie powierzchniami. Gdy nie masz szkatułki, owiń bransoletki, kolczyki, naszyjniki i pierścionki w miękki materiał i odłóż w ciemne i suche miejsce. Dodatkowo możesz zapakować je w woreczki strunowe. Dzięki temu zapobiegniesz zarysowaniom i utlenianiu się biżuterii, które powoduje ich ciemnienie.

Jest to szczególnie ważne przy srebrnej biżuterii – srebro ulega oksydacji, która wpływa na jej przebarwienia.

Zasięgnij porady w sklepie z biżuterią złotą i srebrną

Aby dowiedzieć się, jak dbać o dodatki biżuteryjne, możesz również zapytać o poradę w sklepie z biżuterią, który zajmuje się sprzedażą złotej i srebrnej biżuterii.

A jeśli szukasz sklepu jubilerskiego z takimi ozdobami, odwiedź stronę 24Karaty lub salon w Częstochowie i spraw sobie wyjątkowe dodatki biżuteryjne, wobec których ciężko przejść obojętnie!

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2023 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę