Teraz Czytasz
Hulajnoga, czyli lekki i wygodny środek transportu

Hulajnoga, czyli lekki i wygodny środek transportu

Chociaż może wydawać się to dziwne, ciężko jest jednoznacznie określić, kiedy powstała pierwsza hulajnoga oraz kto ją wymyślił. Pewne jest natomiast to, że od początku była ona elementem rozrywki, dopiero z czasem stała się sposobem na aktywność fizyczną i środkiem transportu.

Istnieją teorie, że pierwowzorem hulajnogi był rowerek biegowy, wymyślony w 1813 roku przez Karla Friedricha von Draisa. Około 1817 roku inny Niemiec, wpadł na pomysł, aby zamiast siodełka zastosować platformę. Niektórzy uważają, że to młody Brytyjczyk, Walter Lines, wpadł na pomysł hulajnogi. Jego ojciec, właściciel firmy Lines Bros Ltd, nie zachwycił się jednak propozycją syna i nie opatentował projektu. W latach 1929 – 1933, kiedy w Stanach Zjednoczonych panował wielki kryzys, dzieci budowały sobie pojazdy przypominające hulajnogi, korzystając z własnoręcznie odzyskanego drewna.

Największą popularnością hulajnoga cieszyła się w latach 50. XX wieku. W latach 90. XX wieku oraz na początku XXI wieku, wiele dzieci otrzymywało hulajnogę w prezencie komunijnym. Później jej popularność nieco spadła, jednak obecnie przeżywa istny renesans.

Istnieje bardzo prosty podział hulajnóg, które dzieli się ze względu na przeznaczenie oraz wiek użytkownika:

 

  • hulajnogi dla dzieci;
  • hulajnogi dla dorosłych;
  • hulajnogi elektryczne;
  • hulajnogi freestylowe oraz składane.

Obecnie hulajnoga jest często wybieranym środkiem transportu. Korzystają z niej nie tylko dzieci, ale również dorośli. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, wprowadzając udogodnienia, dzięki którym hulajnoga jest jeszcze wygodniejszym sposobem przemieszczania się, zwłaszcza w zatłoczonym mieście.

Na co zwrócić uwagę podczas kupna hulajnogi?

Jeśli planujesz zakup hulajnogi, zwróć szczególną uwagę na jej ładowność. Ta z największą ładownością, będzie równocześnie najtrwalszą. Ważnym aspektem jest również wysokość kierownicy. Modele dla dorosłych mają opcję regulacji, która mieści się najczęściej w przedziale 90 – 130 cm. Hulajnogi mogą być dwu-, trzy-, a nawet czterokołowe. Są one przeznaczone nie tylko dla dzieci, ale często kupują je osoby starsze, mające problem z utrzymaniem równowagi. Koła również mogą mieć różną wielkość. Duże koła zapewniają większy komfort jazdy, mniejsze zaś są bardziej zwrotne i wygodniejsze w prowadzeniu. Kolejną istotną funkcją, którą powinna posiadać wybrana przez Ciebie hulajnoga, jest możliwość hamowania. Może się on różnić w zależności od modelu.

Hulajnogi elektryczne to zdecydowanie jeden z ostatnich hitów. Bez żadnego wysiłku oraz w szybkim tempie dostaniesz się w wybrane przez siebie miejsce. Dzięki wmontowanemu silnikowi nie musisz męczyć się podczas odpychania. Hulajnogi mają różny czas ładowania i działania, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę