Teraz Czytasz
Drewniane żaluzje – czy sprawdzą się, jako osłona przed słońcem?

Drewniane żaluzje – czy sprawdzą się, jako osłona przed słońcem?

Żaluzje to jedna z alternatyw dla popularnych rolet okiennych. Występują w formie aluminiowej oraz różnych wariantach drewna. Tym razem przyglądamy się wadom i zaletom tych ostatnich, oraz podpowiadamy, czy warto rozważyć ich zakup pod kątem osłon przed słońcem.

Słów kilka o zaletach drewnianych żaluzji

Dużą zaletą żaluzji tego typu, jest możliwość wkomponowania ich w pomieszczenia o bardzo zróżnicowanej stylistyce. Drewno idealnie dopełni rustykalną aranżację, sprawdzi się także w minimalistycznym stylu skandynawskim, jak również nowoczesnym, ale surowym lofcie. W zależności od koloru lameli, drewno może stanowić zarówno dopełnienie aranżacji pomieszczenia, jak również stanowić element wyróżniający.

Kolejną zaletą żaluzji drewnianych jest ich jakość i odporność na drobne uszkodzenia. Zakup takich żaluzji to inwestycja na lata, m.in. ze względu na warstwę ochronną nałożoną na drewno, która chroni materiał przed przebarwieniami, czy wyblaknięciem koloru przez słońce. Kupując żaluzje, nie musimy się specjalnie martwić ich czyszczeniem. W przeciwieństwie do rolet tekstylnych, żaluzje wystarczy przetrzeć z kurzu zwykłą ściereczką, a do ich wyczyszczenia wystarczą nawet słabsze detergenty.

Jeżeli z kolei weźmiemy pod uwagę kwestię samego zabezpieczenia przed słońcem, żaluzje drewniane okażą się doskonałym wyborem dla osób, którym zależy na znacznym zaciemnieniu pomieszczenia w trakcie dnia. Oczywiście grubość lameli można dostosować pod zamówienie, jednak sama struktura drewna sprawia, że przepuszczalność słońca będzie na względnie niskim poziomie. Żaluzje warto wziąć pod uwagę w zestawieniu z roletami zaciemniającymi.

Wady żaluzji drewnianych

Niestety ten typ osłon okiennych, nie jest pozbawiony wad. Drewno jest bardzo podatne na wilgoć, co wymusza na właścicielu wzmożoną ostrożność przy ich użytkowaniu, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Drewniane lamele, po odkształceniu, nie będą się prawidłowo zwijać i co za tym idzie, nie będą zapewniały odpowiedniej osłony przed słońcem. Kolejną kwestią będzie ograniczona kolorystyka. Wcześniej wspominaliśmy, że żaluzje można dopasować do różnych aranżacji i jest to prawda. Nie ulega jednak wątpliwości, że rolety, szczególnie materiałowe, oferują znacznie szerszy wachlarz – zarówno kolorów, jak i dostępnych wzorów.

Kolejną wadą żaluzji, jest powierzchnia jaką zajmą na oknie, po zwinięciu. Choć z założenia lamele zapewniają lepszą ochronę przed słońcem niż tekstylne rolety, to ze względu na swoją strukturę, zajmują także więcej miejsca, a co za tym idzie, nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach, gdzie nasłonecznienie jest niewielkie.

Na koniec, czynnik, który z pewnością będzie kluczowy dla wielu kupujących. Choć żaluzje z drewna są bardzo eleganckie i z pewnością będą stanowić dodatkową ozdobę pomieszczenia, to jednak należą do jednego z droższych typów osłon słonecznych, dostępnych na rynku.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę