Teraz Czytasz
Drewniane meble — czy warto

Drewniane meble — czy warto

Meble z drewna to nieśmiertelna klasyka. Kojarzą się z ciepłem, komfortem i finezją wykonania. Łączą estetykę z integralnością strukturalną — tak trudną do oddania przez jakikolwiek inny materiał. Wymienianie zalet drewna wymagałoby od nas stworzenia długiej listy, dlatego w tym tekście przyjrzymy się różnym rodzajom tego materiału oraz zastanowimy się nad skutecznymi metodami jego pielęgnacji.

Stoły, krzesła, ramy łóżek, półki, komody, szafki, a nawet ozdoby – trudno przecenić zalety mebli i akcesoriów drewnianych. Chcąc uzyskać wnętrze współgrające harmonijnie z naturą, drewno wydaje się idealnym wyborem. Dzięki niemu można zmienić charakter pomieszczeń, tworząc w nich przyjazny, „organiczny” nastrój. Drewno idzie przez czas na przekór efemerycznym trendom i przemijającym modom — ono było z nami zawsze i na pewno długo tutaj zostanie. Materiał ten przez wiele wieków używany był do budowy mebli, a jego ponadczasowa jakość znajduje swoje potwierdzenie w wyrobach, które są z nami od całych pokoleń. Porozmawiajmy o drewnie.

Gatunki drewna do produkcji mebli

W przeszłości drewno stanowiło jedyny materiał wykorzystywany do produkcji wysokiej jakości mebli. Wybór był wtedy niewielki — albo było Cię stać na nowy zestaw, albo otrzymywałeś go w spadku, tudzież — w większości przypadków — robiłeś go sobie sam. Dopiero rewolucja przemysłowa XIX wieku zaczęła przynosić tańsze alternatywy, takie jak plastik, stal, akryl i aluminium. Pomimo tej ofensywy „zamienników” meble z litego drewna nigdy jednak do końca nie wyszły z łask.

Drewno jesionowe

Drewno jesionowe charakteryzuje się typowym układem słojów i odcieniem oscylującym między beżem a jasnym brązem. Stanowi ono atrakcyjny budulec dla eleganckich mebli. Jesion ceniony jest za swoją trwałość (jest to jeden z najtrwalszych rodzajów drewna), lekkość, estetykę i zdolność łatwego wchłaniania bejcy. Ze względu na swoje właściwości stanowi on ulubiony materiał wykorzystywany w produkcji uchwytów do narzędzi, mebli restauracyjnych i — tutaj ciekawostka — kijów baseballowych. Obecnie jesion bije rekordy popularności przede wszystkim w domostwach utrzymanych w łączącym prostotę z elegancją stylu modern mid-century. Meble wykonane z tego materiału sprawdzą się doskonale w jasnych, przestronnych i nieco oldschoolowych wnętrzach.

Drewno bukowe

O buku zwykło się mawiać, że jest to drzewo z amerykańską schedą i europejskimi powiązaniami. Jest to roślina, która czuje się dobrze na każdej półkuli, jednak najwięcej jest jej w Ameryce Północnej. Te wysokie drzewa, które osiągają wysokość nawet 100 metrów, charakteryzują się gładką korą o srebrnoszarym kolorze. Przy produkcji mebli korzysta się z litego drewna bukowego. Wykonuje się z niego podłogi, sklejki, ale również instrumenty muzyczne. Drewno bukowe cenione jest za swoją elastyczność, trwałość i właściwości amortyzujące. Jest to ponadto materiał stosunkowo niedrogi, łatwy w utrzymaniu i bezwonny. Ta ostatnia cecha sprawia, że drewno bukowe wykorzystywane jest często do produkcji naczyń i mebli kuchennych. Ze względu na swoją trwałość meble z drewna bukowego będą wyglądać dobrze nawet po długich latach. W przypadku uszkodzeń kosmetycznych wystarczy delikatnie zeszlifować krawędzie.

Drewno z orzecha

Meble z orzecha zbierają w sobie wszystkie najlepsze cechy twardego drewna. Są one wytrzymałe, sprężyste, a przy tym wspaniale „dogadują się” z najlepszym wzornictwem i współczesnym wystrojem. Z orzecha wykonuje się eleganckie stoły, szafki, regały i meble do sypialni. Są to najczęściej meble niezwykle szykowne, dające wrażenie bogactwa, a przy okazji bardzo wytrzymałe i praktyczne.

Drewno dębowe

Meble z drewna dębowego to bardzo popularny wybór wśród osób, które urządzają na nowo swoje salony, jadalnie i sypialnie. Ponieważ jest to gatunek drzewa cechujący się dłuższym okresem wzrostu, pochodzące z niego drewno zwykle kosztuje dużo więcej. Jest to jednak materiał wart swojej ceny — powolny wzrost sprawia, że drewno jest niezwykle gęste, a więc tworzy mocną i bardzo trwałą strukturę, która znajduje wiele zastosowań w budownictwie i stolarstwie.

Ile kosztują drewniane meble

Jak nietrudno się domyślić, za meble z litego drewna trzeba zapłacić dużo więcej niż za ich warianty wykonane np. ze sklejki. W zależności od rodzaju drewna, nieduży regał z dębu może kosztować nawet ok. 5 tys. zł. Jest to jednak inwestycja na długie lata. Meble z drewna to gwarancja elegancji, ale przede wszystkim trwałości.

Zobacz także: Modny styl boho

Trwałość mebli z drewna

Jak już wspomnieliśmy, drewno nigdy tak naprawdę nie wyszło z mody, gdyż zawsze funkcjonowało obok i pomimo wszelkich trendów. Trudno się temu dziwić, wszak jest to materiał ponadczasowy, trwały, uniwersalny i łatwy w utrzymaniu. Meble wykonane z prawdziwego drewna to inwestycja na długie lata. Klon, dąb, buk, jesion czy orzech gwarantują wytrzymałość wykraczającą znacznie ponad możliwości przetworzonego drewna. Oczywiście, meble z litego drewna swoje kosztują, jednak w perspektywie czasu taki zakup okazuje się zwykle bardzo opłacalny.

Dbanie o drewniane meble

Choć drewniane meble są trwalsze niż ich tańsze wersje, wymagają również szczególnego traktowania. Oto kilka cennych rad, które pomogą ci utrzymać swoje eleganckie szafy, szafki i regały w idealnym stanie.

  • Odkurzaj meble używając do tego miękkiej, suchej bawełnianej szmatki do kurzu.
  • Konserwuj drewno za pomocą specjalnych olejków i wosku, by nadać mu odpowiedni połysk i zapewnić warstwę ochronną. Rób to co najmniej raz na dwa miesiące.
  • Czyść powierzchnię ciepłą wodą z łagodnym płynem do naczyń. Nie maczaj zanadto. Pozostałą wilgoć zbierz suchą szmatką.
  • Chroń przed nadmierną ekspozycją na światło słoneczne – unikniesz wtedy pojawiania się nieestetycznych plam na drewnie.
  • Nie stawiaj bardzo gorących lub bardzo zimnych przedmiotów bezpośrednio na powierzchni drewna – mogą one zniekształcić oryginalną fakturę drewna.
  • Pozwól drewnu starzeć się z wdziękiem, pamiętaj, że jest ono jak wino – im starsze, tym lepsze. Ogranicz zatem stosowanie chemicznych środków „upiększających”.
  • Uważaj z ostrymi przedmiotami. Zadrapania usuwa się bardzo ciężko (o ile jest to w ogóle możliwe).

Zobacz także: Jak zaplanować przestrzeń

Meble z drewna a bejca i lakier

Bejca to przezroczysty roztwór (lub zawiesina) stosowany w celu nadania drewnu połysku, ujednolicenia jego barwy i zapewnienia mu warstwy ochronnej. W skład bejcy wchodzi żywica, pigment i dodatki uszlachetniające, dzięki którym powierzchnia chroniona jest przed działaniem różnych czynników zewnętrznych, takich jak np. promieniowanie UV.

Lakiery to produkty tworzone na bazie rozpuszczalnika. Żeby zrozumieć ich rolę w pielęgnacji drewna, należy poznać ich rodzaje. Na rynku dostępne są dwie grupy: lakiery rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Wewnątrz tych grup znajdują się kolejne podkategorie o różnym przeznaczeniu i właściwościach. W przeciwieństwie do bejc, które są przezroczyste, lakiery mogą być pokryte kolorową powłoką.

Zobacz komentarze (0)

Zostaw komentarz

Your email address will not be published.

© 2024 Stylowymag.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Przewiń w górę